Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Spoločnosť Adobe v stredu potvrdila, že končí s vývojom ich Flash prehrávača pre mobilnú platformu ako napríklad Android a namiesto toho svoje úsilie nasmeruje do vývoja aplikácií Adobe AIR pre Apple iOS AppStore.

Zmena stratégie bola oznámená v článku na oficiálnom blogu spoločnosti, v ktorom Danny Winokur, vice prezident pre klientov Flash platformy povedal, že spoločnosť sa bude „viac agresívnejšie“ zameriavať na vývoj HTML 5 platformy.

„Technológia HTML 5 je v súčasnosti podporovaná všeobecne na všetkých hlavných mobilných zariadeniach,  na niektorých dokonca exkluzívne“, uviedol Winokur. „To robí HTML 5 platformu najlepším riešením pre vytváranie obsahu v prehliadačoch na rôznych platformách“

„Sme nadšení a budeme pokračovať v spolupráci s našimi kľúčovými hráčmi v HTML komunite vrátane Google, Apple, Microsoft a RIM v HTML 5 inováciách pre ich mobilné prehliadače.“ uvádza ďalej Danny Winokur.

Vývoj webového prehrávača Flash Player bude ukončený po uvedení nadchádzajúcej verzie Flash Player 11.1 pre Android a BlackBerry PlayBook. Adobe sľubuje v poslednej verzii odladenie niektorých chýb a vylepšenie bezpečnostných prvkov pre existujúce zariadenia. Držitelia licencií na zdrojový kód budú môcť pokračovať vo vývoji vlastných implementácií.

Adobe uvádza, že technológia Flash bude v mobilných zariadeniach ďalej žiť prostredníctvom platformy AIR, ktorá Flash vývojárom umožní pridávať natívne aplikácie pre Apple iPhone a iPad. Apple na začiatku zakázal použitie nástrojov tretích strán pre vývoj iOS aplikácií, no v priebehu minulého roka tento zákaz poľavil a povolil konverziu Flash pomocou Adobe AIR.

Oficiálne vyhlásenie spoločnosti Adobe potvrdzuje predchádzajúce fámy o tom, že firma ruší vývoj Flash Prehrávača pre mobilné prehliadače. Niektorí vývojári boli o tejto novinke informovaní už v utorok pred tým, ako firma vydala v stredu 9.11.2011 oficiálne stanovisko.

Rozhodnutie o ukončení Flash podpory v mobilných zariadeniach prichádza po menej ako dvoch rokoch po tom, ako bývalý spoluzakladateľ Apple Steve Jobs nepovolil podporu Flash videa v iOS zariadeniach a informoval o tom v liste adresovanom verejnosti. Jobs uviedol, že webový formát Adobe Flash bol vyvinutý v ére osobných počítačov, no v súčasnej ére mobilnej výpočtovej techniky s požiadavkou na nízku spotrebu energie pri zariadeniach s dotykovým rozhraním výrazne zaostáva.

„Flash je pre Adobe výnosný biznis a preto chápeme, že ho chcú pretlačiť aj na iné ako PC platformy. No éra mobilných zariadení je založená na nízkej spotrebe energie, dotykovom prostredí a webových štandardoch – a pre všetky tieto aspekty je Flash zastaralý.“, napísal Jobs v apríli 2010.

Lavína ponúk na implementovanie mediálneho obsahu pre mobilné zariadenia Apple, ktorá sa spustila potom, ako Apple odmietol implementovať technológiu Flash len demonštruje, že už viac nie je nutné sledovať videa alebo konzumovať akýkoľvek obsah tohto druhu. Nové webové štandardy ako HTML 5 vyhrali na mobilných zariadeniach (aj na PC platforme). Možno preto by sa spoločnosť mala do budúcnosti viac venovať vývoju veľkých HTML 5 nástrojov, ako kritike Apple za nezaradenie technológie Flash do iOS zariadení.

Jobs sa opäť ukázal ako dobrý prorok, pretože v auguste tohto roka Adobe predstavil nový nástroj pod názvom Edge, ktorý vývojárom umožňuje tvorbu animácie v štýle Flash využitím štandardu kompatibilným s HTML 5 pri prehliadaní webu na iPhone alebo iPade. V septembri spoločnosť spustila novú verziu Adobe Flash Media Servera, ktorá vývojárom umožňuje poskytovať štandardizované HTML 5 videá spolu s videami Flash.

Adobe Flash bude existovať aj naďalej na PC prehliadačoch prostredníctvom nového Flash Prehrávača 11, ktorý bude podľa spoločnosti Adobe ponúkať 3D hry s grafikou „konzolovej kvality“, v rámci webového prehliadača. Adobe tiež prezradil, že už pracuje na verzii 12 PC webového Flash prehrávača, s celou radou nových funkcií, medzi ktorými očakávame možnosť prehrávať mediálny obsah vo vysokom rozlíšení.

Tagged with →  
Share →