Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Apple dnes podľa očakávania okrem iného predstavil menší iPad, ktorý v produktovej línii iOS zariadení vyplní medzeru medzi 4-palcovým iPhonom 5 (resp. iPodom touch 5G) a takmer 10-palcovým klasickým iPadom. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo nový mini-tablet s logom odhryznutého jabĺčka priniesol.

Dizajn

Malý iPad je oproti klasickému iPadu tenší, podstatne ľahší a ponúka o niečo menej zaoblené hrany. Celkovo sa jeho vzhľad viac podobá iPodu touch, ako klasickému iPadu. Ramček okolo displeja je po stranách podstatne užší, ako v prípade klasického iPadu (opäť sa potvrdili predošlé neoverené informácie), zabezpečí sa tak pohodlné ovládanie jednou rukou. Apple sa aj v prípade iPadu mini spolieha na overené materiály – dotykový displej je chránený špeciálnym tvrdeným sklom Gorilla Glass a zadná strana je vyrobená z hliníka. Ovládacie prvky sú rozmiestnené tak, ako sme zvyknutí pri všetkých tabletoch značky Apple – na pravej strane sa nachádza dvojica tlačidiel pre ovládanie hlasitosti a prepínač „Mute“, pomocou ktorého je možné tablet prepnúť do tichého režimu (resp. zamknúť otáčanie orientácie obrazovky). Na vrchnej strane sa nachádza tradičné tlačidlo „Sleep“, pomocou ktorého je možné iPad zapnúť, vypnúť alebo uspať. Na vrchu sa nachádza aj 3,5 mm konektor, pre pripojenie externých slúchadiel. Spodná časť tabletu zasa patrí novému Lightning konektoru a nachádzajú sa tu aj vstavané reproduktory. Vonkajšie rozmery tabletu sú 200 x 134 x 7,2 mm a jeho váha je na úrovni 308 gramov (312 gramov v prípade LTE modelu). iPad mini sa bude predávať v dvoch farebných prevedeniach – čierny a biely. Apple bude k novému tabletu ponúkať magnetické obaly Smart Cover v piatich klasických farebných prevedeniach (modrá, zelená, ružová, svetlo-sivá, tmavo-sivá), plus bude v ponuke červená verzia z produktovej línie Product RED.

iPad mini Official

Displej

O veľkosti displeja sa vďaka únikom informácií hovorilo už niekoľko mesiacov pred samotným predstavením nového jablčného tabletu. Potvrdili sa neoverené informácie a menší iPad disponuje 7,9-palcovým dotykovým displejom s pomerom strán 4:3 a rozlíšením 1024 x 768 px. Ide o dobrú správu pre programátorov iOS aplikácií, ktorí nebudú mať problém pri vývoji nových iOS titulov. Rovnakým rozlíšením totiž disponuje prvá a druhá generácia iPadu.

iPad mini Official

Technické parametre

iPad mini bude poháňať overený 2-jadrový procesor A5 a o hladký chod aplikácií sa postará 512 MB operačnej pamäte. Apple osadil malý iPad dvojicou kamier. Predná FaceTime HD kamera zvláda obraz s rozlíšením 720p. Zadná 5 MPx iSight optika je totožná s optikou v iPode touch a zvládne nahrávať video v plnom HD rozlíšení 1080p, s automatickou stabilizáciou obrazu. iPad mini bude disponovať 4G LTE technológiou, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a bude samozrejme osadený novým Lightning konektorom. Tablet sa bude predávať v troch kapacitných verziách – 16, 32 a 64 GB. Výdrž jeho batérie sa bude podľa slov Phila Schillera pohybovať na úrovni 10 hodín pri bežnom používaní. iPad bude tiež obsahovať všetky senzory, na ktoré sme zvyknutí aj u ostatných iZariadení. Súčasťou malého tabletu bude gyroskop, akcelerometer, pri 4G verzii aj asistovaná GPS služba.

iPad mini Official

Dostupnosť a ceny

Na základe informácií z dnešnej prezentácie sa Wi-Fi verzia iPadu mini začne na území prvých krajín, medzi ktoré celkom netradične patrí aj Slovensko, Česká republika a ostatné krajiny z druhej vlny, predávať už 2. novembra a predobjednávky bude možné realizovať 26. októbra. Wi-Fi+Celular verzia bude dostupná celosvetovo o ďalších 14 dní, teda 16. novembra 2012.

iPad mini Wi-Fi
iPad mini Cellular
16 GB
329 $
459 $
32 GB
429 $
559 $
64 GB
529 $
659 $

Tagged with →  
Share →