Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Počas uplynulého týždňa sme boli svedkami viacerých zaujímavých informácií z dielne interntetového vyhľadávača Google, spoločnosti Apple sa podarilo vyhrať jednu z dôležitých súdnych bitiek, druhá ßeta verzia iOS 6 priniesla niekoľko noviniek, v App Store sa objavila samostatná Apple aplikácia Podcasts a ďalšie. Ak vám počas pracovného týždňa niečo uniklo, všetky dôležité (nielen) Apple novinky si môžte prečítať v dnešnom súhrnnom príspevku.

25. jún 2012

iMac by sa mal v tomto roku dočkať iba zmien „pod kapotou“

Úvahy o počítačoch Mac s Retina displejmi sa začali šíriť iba krátko po tom, ako bol v júni 2010 predstavený Retina iPhone 4. Mnohí odborníci začali špekulovať o možnosti využitia HiDPI displejov aj v produktovej línii Mac. Apple na tieto úvahy odpovedal takmer presne pod dvoch rokoch. Presne 11. júna 2012 na konferencii WWDC 2012, svetu predstavil svoj prvý prenosný 15-palcový Mac s displejom, ktorý disponuje hustotu bodov 220 pixelov na palec (pri uhlopriečke 15″, Retina displej ponúka viac ako 5 000 000 zobrazovacích bodov, čo je o 3 milióny viac ako obrazovka akéhokoľvek Full HD televízneho prijímača).

iMac 27"

iMac 2012 prinesie iba zmeny pod kapotou

Aj keď Retina MacBook Pro prináša slušnú dávku inovácie, mnohí fanúšikovia domácich pracovných staníc ostali sklamaní, keďže o nových iMacoch, či profesionálnych pracovných staniciach Mac Pro nepadlo na konferencii zo strany Apple ani slovo. Počítače Mac Pro sa síce dočkali kozmetických vylepšení, no významnou absenciou sú v ich prípade napríklad porty USB 3.0 alebo Thunderbolt technológia. Na priamu otázku jedného z nespokojných fanúšikov ohľadom budúcnosti týchto strojov, odpovedal formou emailu samotný Tim Cook. Vo svojej odpovedi ho ubezpečil, že pre spoločnosť sú aj títo používatelia veľmi dôležitý a nové „skvelé“ modely Mac Pro sa objavia v priebehu roku 2013.

S novou informáciou ohľadom nových modelov iMac prichádza na svojom blogu celkom netradične jeden z vývojárov populárnej aplikácie Instapaper, Marco Arment. Po tom, ako sa v jednom zo svojich príspevkov zamyslel nad možnými príčinami, prečo Apple zatiaľ neponúka iMac s Retina obrazovkou údajne získal dôveryhodnú informáciu, podľa ktorej Apple zákazníkom ponúkne nový model iMacu ešte v priebehu tohto roka, no bez 27-palcovej Retina obrazovky (tá by mal disponovať rozlíšením 5120 x 2880 px). Podľa jeho informácií by sa mali nové modely iMac 2012 dočkať iba hardvérových vylepšení. Samozrejmosťou nových modelov by mali byť Ivy Bridge procesory, výkonnejšia grafika, či technológia USB 3.0. O nových, rýchlejších SSD diskoch, ktoré Apple použil napríklad v novom MacBooku Air 2012, sa však v jeho príspevku nehovorí.

Apple zvýšil platy zamestnancom vo svojich značkových predajniach

Značkové obchody firmy Apple patria v súčasnej dobe k najziskovejším maloobchodným predajniam. Podľa nedávnej štúdie spoločnosti Asymco, zarobí Apple vo svojich značkových obchodoch 17-násobne viac na štvorcovú stopu, ako ktorákoľvek bežná americká predajňa. Apple na tomto priestore dokáže vytvoriť zisk viac ako 6 000 $. V prieskume sa na druhom mieste umiestnila firma Tiffany (zaoberá sa predajom šperkov), ktorá na rovnakom štvorci dosahuje menej ako polovicu.

Podľa najnovších informácií denníka The New York Times, v amerických značkových predajniach firmy Apple pracuje až 70 % (30 000) z celkového počtu 43 000 amerických zamestnancov Applu. Bežný zamestnanec v predajni Apple Store predá tovar v hodnote 500 000 $ ročne, no jeho zárobok sa pohybuje iba na úrovni 25 000 $ ročne. To je podľa NYT málo, v porovnaní s enormným ziskom, ktorý takýto zamestnanec dokáže pre firmu vyprodukovať. Príspevok v americkom denníku uvádza ako príklad istého Jordana Golsona, ktorý za jeden rok predal tovar v hodnote 750 000 $ a ako odmenu si vyslúžil fľašu šampanského.

Kritický príspevok amerického denníka sa však ani nestihol dostať na pulty novinových stánkov a kalifornský výrobca pred niekoľkými dňami spustil pre svojich zamestnancov (nie len predavačov) nový program zliav a takmer všetkým pracovníkom značkových predajní Apple Store zvýšil mzdu o 25 %. Ich ročný zárobok sa teda posunie z terajších 25 000 $ na 31 250 $ (približne 25 000 €).

Pozrite sa ako vyzerá Retina MacBook Pro pod termálnou kamerou za 20 000 €

Jednou z významných inovácií, ktoré pred dvoma týždňami priniesol Next Generation Retina MacBook Pro je okrem jeho HiDPI displeja, aj nový spôsob chladenia. Apple počas predstavovania vlastností svojho nového člena rodiny prenosných Macov, vyzdvihol chladiče s asymetrickým usporiadaním lopatiek. Tie by mali byť oproti bežným ventilátorom o niečo tichšie a do útrob notebooku by mali vháňať väčšie množstvo vzduchu. Redaktori japonskej webová stránky IT Media sa rozhodli podrobiť nový Retina MacBook Pro tepelným testom – na snímanie teploty použili termálnu kameru za takmer 25 000 amerických dolárov.

Retina MacBook Pro - tepelná kamera

Retina MacBook Pro – QuickTime počas 15 minút – teplota 35,1 °C

Počas prvého testu bol Retina MacBook Pro v obyčajnom režime spánku a jeho teplota dosiahla 30,3 °C. Notebook vykazoval rovnakú teplotu aj v režime Shut Down. V spánkovom režime sa hlučnosť ventilátorov pohybovala na úrovni (nepočuteľných) 30 decibelov, počuť ich bolo až pri priložení ucha priamo k notebooku. Počas druhého testu (obrázok hore) na notebooku bežala aplikácia QuickTime po dobu 15 minúť. Jeho teplota sa zvýšila iba nepatrne na 35,1 °C – hlučnosť ventilátorov ostala na pôvodnej takmer nepočuteľnej úrovni. Tento test ukázal, že notebook sa pri bežnej práci skoro vôbec nezahreje a ventilátory nepočuť takmer vôbec.

Retina MacBook Pro - termálne testy

Cinebench a niekoľko ďalších náročných aplikácií spustených súčasne – teplota 48,2 °C

Pri treťom a štvrtom teste bol Retina MacBook Pro podrobený maximálnej možnej záťaži – na notebooku bolo súčasne spustených niekoľko náročných aplikácií ako Cinebench, Final Cut Pro a podobne. Tie už dali chladeniu poriadne zabrať a teplota notebooku dosiahla podľa termovízie 48,2 °C, hlučnosť chladičov dosiahla 46 decibelov. Pri tejto teplote sálalo z klávesnice výrazne teplo a držať takto zohriaty notebook dlhšiu dobu na kolenách bolo viac menej nemožné. Podobnú záťaž by ste na notebooku vytvorili iba vo výnimočných prípadoch.

Japonci teda na záver konštatujú, že pri práci s bežnými aplikáciami ako Final Cut Pro X alebo AutoCad, je teplota notebooku v medziach normy, hlučnosť ventilátorov sa oproti predchádzajúcim generáciám naozaj znížila a Retina MacBook Pro sa dá používať úplne komfortne bez akýchkoľvek obmedzení.

26. jún 2012

Čo priniesla nová verzia iOS 6 ßeta 2? (Video)

Ubehlo presne 14 dní od jeho predstavenia počas úvodnej prezentácie na konferencii WWDC 2012 a registrovaní vývojári včera získali druhú ßeta verziu systému iOS 6. Aktualizácia o veľkosti 332 MB nesie číselné označenie 10A5338d a (ßeta 1 bola označená číselným kódom 10A5316k) a prichádza spolu s aktualizáciami Xcode 4.5 Developer Preview 2 a Apple TV Software ßeta 2. Všetky aktualizované skúšobné verzie sú dostupné na stránke iOS Dev Centra.

Aktualizácia ako vždy prináša niekoľko vylepšení a odstránení známych nedostatkov. Hneď prvou signifikantnou novinkou je animovaná ikona ozubených koliesok, ktorá sa používateľovi ukáže počas procesu OTA (Over the Air) aktualizácie systému iOS. Vývojári počas uplynulých hodín novú verziu intenzívne skúmajú a internetom sa už šíri niekoľko drobných vylepšení, ktoré iOS 6 ßeta 2 priniesla.

V nastaveniach aplikácie Fotky a tiež v sekcii iCloud sa objavila možnosť vypnutia funkcie Shared Photo Stream (Zdieľanie Fotostreamu), čo určite ocenia mnohí používatelia. iOS 6 ßeta prináša aj jemne pozmenenú ikonu sociálnej siete Twitter, ktorá sa v novom systéme dočkala spolu s Facebookom o niečo hlbšej integrácie. Pozmenený bol aj Twitter formulár v prostredí hlasovej asistentky Siri.

Dalšou novinkou je možnosť deaktivácie využívania mobilných dát pre funkciu iCloud Dokumenty a aplikáciu iTunes (vypínač pre Safari funkciu Reading List bol prítomný už v prvej ßete). Čo sa týka mobilných dát, v ich nastaveniach sa oproti ßeta jednotke opäť objavila možnosť osobitného vypnutia 3G modulu (zatiaľ je dostupná iba na iPhone 4). Samozrejme túto možnosť opäť oceníte v oblasti, ktorá nemá pokrytie kvalitným signálom, alebo ak budete chcieť dosiahnuť lepšiu výdrž batérie. iOS 6 ßeta 2 tiež prináša zmenu v notifikačnom centre. Pri udalostiach aplikácie Kalendár, sa na konci riadku objaví čas alebo dátum ich plánovaného ukončenia. Podobná informácia sa nachádza aj v systéme Mountain Lion.

Pomerne významnou novinkou v systéme iOS 6 je tzv. Guided Access (Riadený prístup). V praxi používateľovi umožní obmedziť alebo úplne zakázať používanie iOS aplikácií. Nastavenie Guided Access sa v danej aplikáciu aktivuje trojitým stlačením tlačidla Home. Aplikácia prejde do režimu nastavenia Guided Access, kedy môžte jednoduchým spôsobom obmedziť jej funkcie, alebo ju úplne znefunkčniť. Pre lepšiu predstavu si môžte pozrieť priložené video.

Novinkou iOS šestky je tiež takzvaný Smart Banner, ktorý umožní webovým stránkam vo vrchnej časti obrazovky zobraziť akési okno s upozornením, prostredníctvom ktorého si budete môcť jednoducho stiahnuť aplikáciu, ktorú daná stránka ponúka. Nová iOS aplikácia Passbook (Vstupenky), sa dočkala podrobnejších informácií o vašich elektronických vstupenkách, kupónoch, či cestovných lístkoch (funkciu zatiaľ primárne využijú majitelia iZariadení na území USA). Kozmetických zmien sa dočkala aj samotná funkcia Shared Photo Stream, pomocou ktorej si v iOS 6 budete môcť vytvárať foto-albumy, ktoré sa následne dajú zdieľať rôznym spôsobom. Viac v priloženom videu.

V sekcii Systémových služby, ktorá je súčasťou sekcie Lokalizačne služby sa v iOS 6 objavila možnosť Wi-Fi Networking. Pomocou toho prepínača jednoduchým spôsobom vypnete / zapnete lokalizačné služby počas Wi-Fi surfovania. V sekcii Štatistiky, ktorá je súčasťou sekcie Všeobecné nastavenia sa objavila kolónka Photos & Camera (Fotky a Fotoaparát), pomocou ktorej si na jednom mieste skontrolujete koľko miesta vám v prístroji zaberajú vaše fotografie.

V inovovanej aplikácii Mapy sa v prípade vyhľadávania cieľa objaví automatická možnosť navigácie z vašej súčasne lokality smerom domov. V predošlých verziách bolo potrebné zadať vašu domovskú adresu ručne alebo ste sa museli prepnúť do aplikácie Kontakty.

Apple sprístupnil samostatnú iOS aplikáciu Podcasts

Len nedávno sme priniesli informáciu o prepracovanom prostredí iOS aplikácie iTunes. V novej testovacej verzii systému iOS 6 z nej Apple odstránil niekoľko sekcií, vrátane Podcastov. Vynorili sa špekulácie o tom, že Apple plánuje v tejto súvislosti vydať samostatnú iOS aplikáciu. Tie sa dnes naplnili a bezplatná iOS aplikácia Podcasts sa stala realitou ešte pred vydaním finálnej verzie iOS 6.

iOS Podcasts

Bezplatná aplikácia Podcasts

Aplikácia Podcasts vám prináša možnosť prehrať si vaše obľúbené audio alebo video podcasty na iPhone, iPade alebo iPode Touch. K dispozícii je niekoľko sto tisíc bezplatných podcastov, ktoré sú prehľadným spôsobom rozdelené do rôznych kategórií a rebríčkov. Novinkou je práve rebríček Top Stations, pomocou ktorého si nájdete tie najlepšie epizódy. Jednotlivé epizódy je možné v iZariadení stremovať, alebo stiahnuť a pozrieť si aj vtedy, ak nie ste pripojení na internet.

  • Užívajte si všetky audio a video podcasty v samostatnej aplikácii.
  • Pozrite si stovky tisíc podcastov, ktoré sú dostupné vo viac ako 40 jazykoch.
  • Vyskúšajte si novinku Top Stations – rebríček, ktorý ponúka to najlepšie z rôznych kategórií, ako napríklad umenie, obchod, komédie, hudba, novinky, šport a ďalšie.
  • Tapnite na tlačidle Subscribe a získajte vaše obľúbené podcasty hneď ako budú dostupné.
  • Jednotlivé epizódy stremujte alebo si stiahnite do vášho iZariadenia.
  • Pomocou jednoduchej navigácie môžte epizódu preskočiť, posunúť ďalej alebo späť.
  • Dostupná je aj možnosť Sleep Timer, ktorá podcast automaticky zastaví.
  • Obľúbené podcasty môžte zdieľať prostredníctvom Twitteru, Správy alebo emailu.
  • Podcasty je možné synchronizovať s aplikáciou iTunes na vašom Macu alebo PC.
  • Synchronizácia funguje aj medzi zariadeniami – epizóda sa na druhom zariadení spustí presne tam, kde ste jej sledovanie prerušili.

27. jún 2012

Tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 sa nesmie predávať na území USA

Firma Apple ťahala v poslednej dobe v oblasti súdnych sporov za kratší koniec. Len nedávno jej austrálsky súd „naparil“ pokutu vo výške 2,25 milióna austrálskych dolárov, za klamlivú reklamu. Austrálskych zákazníkov znepokojil nepravdivý údaj „4G“, ktorý sa objavil v reklamnej kampani na nový iPad. Technológiu 4G/LTE totiž v súčasnej dobe môžu využívať iba zákazníci, na území USA a niekoľkých ďalších krajín. Neúspechom sa skončila aj bitka s Motorolou. Americký súd vtedy zmietol zo stola všetky požiadavky zo strany Applu, ktorý chcel dosiahnuť zákaz predaja konkurenčných zariadení z dôvodu porušovania patentov. Tamojší sudca vydal rozhodnutie, že ani jedna zo súperiacich strán nemá nárok na vydanie zákazu predaja. Apple by týmto víťazstvom nepriamo porazil aj spoločnosť Google, ktorá koncom minulého roka odkúpila spoločnosť Motorola Mobility a v tejto súvislosti získala niekoľko tisíc jej patentov.

Galaxy Tab 10.1 vs. iPad

Samsung Galaxy Tab 10.1 vs. Apple iPad

Po niekoľkých prehrách však pre Apple prichádza pomerne významné víťazstvo. Americká sudkyňa Lucy Koh vydala pred niekoľkými hodinami súdny príkaz, na základe ktorého spoločnosť Samsung nesmie predávať svoj multimediálny tablet Galaxy Tab 10.1 na území Spojených štátov amerických. „Aj keď má spoločnosť Samsung právo na súťaž, nesmie tak konať neférovým spôsobom a zaplavovať trh produktami, ktoré porušujú patenty a priemyslové vzory.“, uvádza sa v súdnom vyhlásení. Zákaz predaja by mal platiť až dovtedy, kým súdy nerozhodnú vo veci porušovania patentov. Apple totiž obvinil kórejského výrobcu (pračiek, chladničiek, televízorov a mikrovlniek) z kopírovania charakteristického vzhľadu iPadu. Súdne pojednávanie v tejto veci by sa malo konať už 30. júna. Kauza sa však môže ťahať ešte niekoľko mesiacov – čo je pre spoločnosť Apple potešujúce. Americkí fanúšikovia Samsungu tak budú nútení hľadať si iné chodníčky, k získaniu svojho vysnívaného tabletu.

I/O 2012: Google predstavil vlastný 7-palcový tablet Nexus 7 (Video)

Google konferencia I/O 2012, ktorá v týchto chvíľach prebieha v San Franciscu v budove Moscone West (pred dvoma týždňami sa tam konala konferencia WWDC 2012), priniesla niekoľko zaujímavých noviniek. Jednou z nich je určite nový 7-palcový tablet Nexus 7, ktorý spoločnosť Google vyvinula v spolupráci s firmou ASUS. Tablet s operačným systémom Android 4.1 Jelly Bean sa má na pulty predajní dostať v priebehu nasledujúceho mesiaca (júl 2012) a jeho cena sa bude začínať na úrovni 199 $.

Google Nexus 77″ tabket s kapacitou 8GB si kúpite za 199 $

Nexus 7 ponúkne displej s rozlíšením 1280 x 800 px, poháňať ho bude výkonný 4-jadrový procesor Tegra 3 od spoločnosti Nvidia. O grafický výkon sa postará 12-jadrový grafický čip. Tablet tiež disponuje 1 GB operačnej pamäte, prednou kamerou, Wi-Fi, Bluetooth a near-field konektivitou. O uloženie dát sa postará 8 alebo 16 GB internej flash pamäte. Samozrejmosťou je tiež vstavaný akcelerometer a gyroskop. Tablet váži neuveriteľných 340 g (nový iPad váži 650 g) a Google udáva výdrž batérie 9 hodín – pri sledovaní HD filmov, alebo 300 hodín v Stand-by móde.

Google pri prezentácii tabletu kládol dôraz na jeho výbornú schopnosť poslúžiť ako elektronická čítačka – prítomní hostia si mohli prezrieť niekoľko interaktívnych prvkov posledného vydania magazínu Shape. Prostredníctvom platformy Google Play bude mať používateľ k dispozícii širokú ponuku multimediálneho obsahu – filmy, knihy, aplikácie a podobne. Zákazník si za základný 8 GB model zaplatí spomínaných 199 $, 16 GB verzia bude stáť 249 $ a Google ku každému tabletu „pribalí“ celovečerný film Transformers a 25 $ poukážku na nákup v obchode Google Play.

28. jún 2012

I/O 2012: Nexus Q Media Streamer – ďalšia novinka z dielne Google (Video)

Včera sme vám priniesli niekoľko stručných informácií o novom tablete, ktorý je výsledkom spolupráce firiem Google a ASUS. Ten však nebol jedinou zaujímavosťou, ktorá bola predstavená na práve prebiehajúcej vývojárskej konferencii I/O. Hneď druhou novinkou v oblasti hardvéru je multimediálny prehrávač Nexus Q. Zariadenie by sa podľa plánov Googlu malo stať súčasťou domáceho multimediálneho systému, dokáže totiž bezdrôtovo prenášať audio a video obsah, ktorý je následne prehrávaný pomocou domáceho audio-video systému (domáce kiná, HDTV a pod.).

Nexus Q

Google chce prostredníctvom set-top boxu Nexus Q konkurovať Apple TV

Dizajnovo zaujímavý Nexus Q disponuje vlastným zosilňovačom a dokáže streamovať akýkoľvek multimediálny obsah, vrátane videí zo stránky Youtube. Používateľ si môže vytvárať vlastné zoznamy skladieb, či videí, strenovať  priamo z „cloudu“ sa bude dať aj obsah, dostupný v online obchode Google Play Store. Na zadnej strane prístroja sa nachádzajú konektory micro-HDMI, optický audio výstup, výstup pre reproduktory, micro-USB a Ethernet port. Zariadenie samozrejme beží pod systémom Android a jeho cena sa bude pohybovať na úrovni 299 amerických dolárov. Predávať sa začne na území USA v priebehu júla 2012 a zákazník si k nemu bude môcť dokúpiť reproduktory značky Sonos za 150 $.

Nuance: Dragon Dictation a Dragon Search už aj s podporou slovenčiny

O firme Nuance a jej sérii programov Dragon, ktoré sa zameriavajú na rozpoznávanie ľudskej reči, sme vás informovali koncom minulého roka. V krátkom príspevku sme vám priniesli informácie o Mac aplikácii Dragon Express, ktorá OS X používateľovi umožní okrem diktovania textu aj vykonávanie jednoduchých úkonov, ako napríklad premenovanie, kopírovanie či odoslanie súboru. Začiatkom roka sa v App Store objavili iOS aplikácie Dragon Dictation a Dragon Search. Pomocou Dictation používateľ jednoduchým spôsobom nadiktuje znenie krátkej textovej správy, poznámky, alebo emailu. Search používateľovi zasa na internete vyhľadá akýkoľvek hlasom zadaný výraz. V oboch prípadoch však aplikácia rozpoznávala iba niekoľko svetových jazykov (vrátane češtiny).

Dragon Dictation

Používateľské prostredie Dragon Dictation je prehľadné a jednoduché

Dnešným dňom sa všetko mení a spoločnosť Nuance (algoritmus ktorej využíva aj hlasová asistentka Siri), pridala do iOS aplikácií Dragon Dictation a Dragon Search aj podporu slovenčiny. Obe aplikácie sú v slovenskom App Store dostupné zadarmo. Dictation môžte inštalovať na všetky iOS zariadenia (iPhone, iPad a iPop Touch). Dragon Search je zatiaľ dostupný iba pre iPhone a iPod Touch.

Aplikácia sa vás pri prvom spustení opýta niekoľko základných informácií – váš región, možnosť pristupovať k vašim kontaktom a možnosť využívať lokalizačné služby. Po krátkom spracovaní vašich kontaktov sa objaví jednoduché používateľské rozhranie s červeným tlačidlom, po stlačení ktorého môžte začať diktovať svoj text. Samozrejmosťou je nutnosť pripojenia na internet, keďže program odosiela zvukový záznam na vzdialený server, na ktorom sa nahrávka analyzuje a v priebehu necelej sekundy sa vráti v podobe textu. Úspešnosť rozpoznávania reči sa na naše prekvapenie pohybovala na úrovni minimálne 90 %. Pri diktovaní je však potrebná správna artikulácia a výslovnosť. S prehltnutými, či nevýraznými slovami si aplikácia neporadí. Interpunkčné znamienka (bodka, čiarka, pomlčka, výkričník a pod.) je potrebné zadávať slovne. Teda ak chceme napísať text: Macweb.sk  – Novinky zo sveta Apple a informačných technológií, diktovanie bude znieť: Macweb bodka sk pomlčka novinky zo sveta Apple a informačných technológií.

V spodnej časti (napravo) používateľského rozhrania je dostupná ikonka, pomocou ktorej daný text odošlete ako SMS, email, alebo ako status na niektorú zo sociálnych sietí. Dostupná je aj klasická klávesnica (vľavo dole), pomocou ktorej si môžte text upraviť do vami požadovanej podoby (v našom prípade sme upravili jedine slovo Macweb, ktoré aplikácia rozpoznala ako Macdeath).

I/O 2012: Google Chrome a Google Drive v App Store (Video)

Google počas vývojárskej konferencie I/O 2012 predstavil okrem zaujímavých hardvérových noviniek aj dve nové iOS aplikácie, z ktorých jedna určite zamieša karty v oblasti prehliadania webu na iOS zariadeniach. Do App Store totiž okrem klientskej aplikácie služby Google Drive, smeruje webový prehliadač Google Chrome. Aktuálne najpopulárnejší domáci internetový prehliadač by mal vo svojej mobilnej verzii ponúknuť univerzálny vyhľadávací riadok – tzv. Omnibox, neobmedzený počet otvorených tabov (záložiek) a automatickú synchronizáciu naprieč všetkými zariadeniami (vrátane desktopovej verzie). Synchronizácia sa bude vzťahovať na obľúbené položky, históriu prehľadávania a tiež na prihlasovacie údaje. Používateľ môže využívať tzv. Inkognito mode prehľadávania, počas ktorého nebudú odosielané žiadne jeho osobné informácie. Okrem toho sa Google Chrome stane štandardnou súčasťou najnovšej verzie mobilného operačného systému Android 4.1 Jelly Bean. Univerzálnu aplikáciu Google Chrome spustíte na všetkých iOS zariadeniach (iPhone, iPad, iPod Touch) a v týchto chvíľach je už dostupná aj v slovenskom App Store.

Google Chrome for iOS

Google Chrome na iOS? Čo vy na to?

Druhou aplikáciou je iOS klient nedávno spustenej dátovej služby Google Drive (Disk Google). Bezplatná univerzálna aplikácia bude schopná prehľadávať všetky typy podporovaných súborov unikátnym spôsobom, keďže obsahuje tzv. OCR technológiu, ktorá jej umožní vyhľadať text aj v obrázkoch (PDF, JPG a podobne). Klient bude podporovať zdieľanie dokumentov s ostatnými používateľmi, prehliadanie v off-line režime, označenie dôležitých dokumentov, či ich otvorenie a úpravu v aplikáciách, ktoré sú nainštalované v danom iZariadení. Google okrem predstavenia novej iOS aplikácie v tejto súvislosti uviedol, že od spustenia služby Google Drive ju v súčasnej dobe využíva už 10 miliónov používateľov.

29. jún 2012

Bob Mansfield, šéf vývoja hardvéru opúšťa po 13 rokoch spoločnosť Apple

Spoločnosť Apple vydala vo štvrtok vyhlásenie, v ktorom oznamuje odchod Boba Mansfielda, senior viceprezidenta pre vývoj hardvéru. Vyštudovaný bakalár elektrického inžinierstva hral od svojho nástupu v roku 1999 vo firme kľúčovú úlohu a podieľal sa na vývoji takmer všetkých Mac a iZariadení. Rešpektovaným sa stal aj vďaka niekoľkým desiatkam videí a prezentácií, v ktorých podrobne opisoval vývoj toho ktorého Apple produktu – dohliadal napríklad na vývoj iMacu, MacBooku Air a od roku 2010 spolupracoval aj pri vývoji iPhonu a iPadu a iPodu Touch. Na jeho pozícii ho nahradí súčasný šéf pre vývoj iPadu, Dan Riccio.

Bob Mansfield SVP Apple

Bob Mansfield sa objavuje takmer pri všetkých prelomových produktoch firmy Apple

Vyjadrenie súčasného šéfa spoločnosti Apple, Tima Cooka:

Bob bol kľúčovou súčasťou nášho výkonného tímu, viedol vývoj hardvéru a dohliadal na tím, ktorý v posledných rokoch priniesol niekoľko prelomových produktov. Sme veľmi smutní, že odchádza a dúfame, že si bude užívať každý deň svojho dôchodku. Dan bol dlhodobo jedným z blízkych Bobových spolupracovníkov a vo firme Apple aj mimo nej je vysoko rešpektovaný.

Mansfieldov odchod však neprebehne zo dňa na deň. Jeho výmena bude prebiehať niekoľko mesiacov a celý vývojový tím sa mu bude aj naďalej zodpovedať. V horizonte niekoľkých mesiacov následne jeho pozíciu prevezme Dan Riccio, súčasný viceprezident pre vývoj iPadu. Ten je v spoločnosti Apple od roku 1998, kedy nastúpil ako viceprezident pre produktový dizajn a rovnako ako Bob, aj on má významný podiel na viacerých produktoch kalifornského technologického gigantu.

Tagged with →  
Share →