Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Vďaka práve prebiehajúcemu súdnemu sporu medzi spoločnosťami Apple a Samsung sa do médií dostávajú čoraz zaujímavejšie informácie. Podľa jednej z nich bol Apple síce šokovaný, keď Samsung predstavil svoje prvé múdre telefóny Galaxy, no keďže bola Juhokórejská spoločnosť jeho významným dodávateľom, kalifornčania sa so svojím novým konkurentom chceli dohodnúť.

 V októbri 2010 Apple ponúkol Samsungu svoje patentové portfólio za predpokladu, že Kórejci budú ochotní Američanom platiť 30 dolárov za každý svoj smartfón a 40 dolárov za každý tablet. „Samsung sa rozhodol, že bude napodobňovať iPhone„, uvádzalo sa v prezentácii Applu, ktorá bola 5. októbra 2010 predstavená Samsungu. „Applu by sa síce páčilo, ak by Samsung požiadal o licenciu s predstihom, ale keďže je to jeho strategický dodávateľ, sme pripravení poskytnúť mu za určitých podmienok licenciu.

Apple vs. Samsung Licence 2010

Apple sa dokonca chcel dosiahnuť tzv. krížovú dohodu. Samsungu by poskytol 20-percentnú zľavu za predpokladu, že by mu Kórejci poskytli svoje portfólio patentov. Apple v tomto prípade navyše žiadala platiť licenčné poplatky za každý smartfón s operačným systémom Windows Mobile 7 (9 dolárov), Bada a Symbian (21 dolárov). V prípade tabletov sa počítalo so zľavou 8 dolárov (teda 32 dolárov za každý tablet).

V roku 2010 by Samsung za licencie zaplatil Američanom zhruba 250 miliónov dolárov. Keďže Kórejci ponuku odmietli a na trhu sa dokonca objavil tablet Galaxy Tab 10.1, ktorý sa nápadne podobal na Apple iPad, Američania začali veci riešiť súdnou cestou. V súčasnej dobe od Samsungu požadujú 2,5 miliardy amerických dolárov a zákaz predaja všetkých zariadení, ktoré porušujú americké patenty.

Celý dokument si môžte pozrieť tu.

Tagged with →  
Share →