Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Apple vydal novú verziu iTunes určenú pre vývojárov, ktorí by mali testovať novú funkciu pod názvom iTunes Match. Funkcia bude slúžiť na zdieľanie piesní „in the cloud“ prostredníctvom internetu a flexibilný prístup k nej, napríklad aj z mobilných zariadení. Táto služba bude podporovať stiahnutie vašej iTunes knižnice uloženej v iCloud.

Spoločnosť Apple už predstavila niektoré novinky z pripravovanej služby iCloud špeciálne pre aplikáciu iTunes, ako napríklad prehliadanie a sťahovanie už zakúpených pesničiek z iTunes Store bez poplatku.

Nová verzia iTunes 6.1 beta je prvá, ktorá podporuje „scan and match“, prístup cez iCloud, ktorý Apple predstavil na nedávnej letnej konferencii určenej pre vývojárov.

Funkciu iTunes Match si užívateľ môže predplatiť na jeden rok. Táto funkcia zabezpečí, že užívateľ bude mať kompletnú hudobnú knižnicu (aj pesničky, ktoré neboli zakúpené prostredníctvom iTunes) k dispozícii na serveroch Apple, a bude k nej mať prístup z ktoréhokoľvek miesta na svete. iTunes Match funguje tak, že najprv preskúma vašu hudobnú knižnicu uloženú na lokálnom disku v počítači a následne knižnicu porovná s knižnicou iTunes Music Store. Piesne z vašej knižnice, ktoré sa už nachádzajú na serveroch iTunes budete môcť automaticky stiahnuť do ktoréhokoľvek zariadenia pripojeného na rovnaký Apple ID účet (max. počet zariadení je uvedený nižšie). Tie piesne, ktoré sa na serveroch nenachádzajú si môžete preniesť pomocou tejto funkcie na serveri. Následne budete mať k nim prístup z ktoréhokoľvek zariadenia pripojeného na internet s použitím rovnakého Apple ID.

iTunes Match 24,99 €

Služba bude podporovať hudobnú knižnicu do veľkosti 25 000 piesní a ročné predplatné bude vo výške $24,99. Tento limit piesní neplatí pre piesne, zakúpené cez iTunes, ktoré sú už na serveroch Apple uložené. Služba je vyhradená iba pre hudbu a nebude podporovať ukladanie aplikácií, audiokníh, filmov, TV programov, zvonení alebo iného interaktívneho obsahu.

Užívatelia budú môcť odoslať akúkoľvek hudbu na Apple servery (do 25 000 piesní), ale najväčšia výhoda je v automatickom bezplatnom odosielaní a zatriedení súborov na serveroch.

Skôr ako nútiť užívateľa uploadovať gigabajty dát a tisíce piesní, bude Apple Match kontrolovať užívateľovu knižnicu piesní a následne katalogizovať hudbu na serveroch Apple. To znamená, že ak si užívateľ bude chcieť napríklad zálohovať originálne CD na domácom počítači, iTunes Match mu ponúkne bezplatné stiahnutie tohto CD zo serverov Apple vo vysokej kvalite, bez nutnosti znovuzakúpenia tohto CD v digitálnej podobe.

Beta verzia tejto služby je prístupná iba pre vývojárov a spoločnosť Apple varuje, že akýkoľvek obsah skopírovaný do svojho iCloud účtu, môže byť v priebehu skúšobnej prevádzky vymazaný. Z tohto dôvodu vývojari musia svoju hudobnú knižnicu iTunes zálohovať po odoslaní na server iCloud.

Vývojári spolupracujúci na projekte platia štandardné poplatky, no dostali 3 mesiace tejto služby zadarmo. Služba iTunes Match je momentálne prístupná iba pre Mac používateľov aplikácie iTunes, no ak užívateľ odošle pesničky na server iCloud, tieto budú prístupné v ľubovoľnom počítači obsahujúcom iTunes 10.5 beta, tak isto budú prístupné v iPhone, iPod Touch alebo na iPade, ktoré majú nainštalovanú poslednú verziu iOS 5 beta.

iTunes Match funguje až s 10 zariadeniami bežiacimi s iTunes alebo iOS pripojených k rovnakému Apple ID účtu, ale len päť z týchto zariadení môžu byť počítače. Apple ďalej uvádza, že počítač alebo iOS zariadenie môže byť spojené s novým Apple ID raz za 90 dní.

Apple informuje, že služba iTunes Match je v súčasnej dobe obmedzená iba na niektoré podporované formáty piesní, a že tieto piesne môžu byť vyhľadané nesprávne. Vyhľadané piesne môžu mať inú verziu a môžu byť navzájom odlišné.

Ďalej Apple upozorňuje vývojárov na možné problémy s výkonom iOS zariadení, a že v súčasnej iOS 5 beta verzii bude hudba sťahovaná alebo streamovaná aj prostredníctvom internetu mobilného operátora aj keď v nastaveniach je povolené sťahovanie iba prostredníctvom WiFi.

zdroj: www.appleinsider.com

Tagged with →  
Share →