Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

iBookstore

Spoločnosť Apple prostredníctvom jedného zo svojich hovorcov reagovala na žalobu, podanú americkým Ministerstvom spravodlivosti. Žaloba sa týka cenotvorby elektronických kníh v obchode iBookstore, ktorú firma nastavila nedávno pri predstavení programu vzdelávania prostredníctvom elektronických učebníc. Na stránke AllThingsD, hovorca Tom Neumayr uviedol:

Odmietame akékoľvek obvinenia zo strany Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov amerických. Spustením online obchodu iBookstore v roku 2010 sme sa snažili podporovať vzdelávanie, inovácie a hospodársku súťaž. Do tej doby bol jediným monopólnym subjektom, zaoberajúcim sa predajom elektronických kníh Amazon. Od zavedenia nášho modelu zákazníci pocítili nárast tohto odvetvia, knihy sú viac interaktívne a pútavé. Tak ako môžu vývojári nastaviť ceny svojich aplikácií v App Store, môžu tiež vydavatelia nastaviť ceny kníh v obchode iBookstore.

Súčasný model tvorby cien je nastavený tak, že vydavatelia si určia maloobchodné ceny a predajcovia získavajú percentá z predajnej ceny kníh. Ceny kníh sú teda u všetkých predajcov rovnaké. Apple a jednotlivé vydavateľstvá za tento model bojovali kvôli oslabeniu dominantného postavenia firmy Amazon, ktorá si mohla dovoliť predávať knihy za veľmi nízke ceny (aj pod úrovňou nákladov), pretože sa spoliehala na to, že získa na predaji iných produktoch zo svojej ponuky.

Tagged with →  
Share →