Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Určite najvýznamnejším faktorom, ktorý má vplyv na rekordný predaj nového iPadu, je jeho Retina displej. Aj keď nový tablet pre laika v podstate nepriniesol žiadne významné zmeny – či už dizajnové alebo výkonnostné, počas prvých štyroch dní Apple hlásil 3 milióny predaných kusov. Podľa najnovších informácií je však displej v novom iPade iba „plánom B“.

Šéf spoločnosti DisplayMate Technologies, Raymond Soniera uviedol, že súčasný tablet nie je presne to, čo chcel Apple svojim zákazníkom ponúknuť. Alternatívou „A“ mal byť tenší tablet, s IGZO (plyn Indium-Galium-Zinok) displejom od spoločnosti Sharp. Nová technológia však ešte nebola pripravená natoľko, aby sa mohla hromadne vyrábať.

Pôvodným plánom Applu bolo využiť novú IGZO technológiu od spoločnosti Sharp. Tá v porovnaní so súčasnými displejmi používa omnoho menšie tranzistory a zároveň sú zmenšené aj integrované obvody. Takto vyrobený panel má lepšiu svetelnú priepustnosť, vďaka čomu na jeho podsvietenie stačí omnoho menej energie ako pri klasických displejoch. Výsledkom je aj podstatne tenší LCD panel. Problém bol v tom, že Sharp nebol schopný túto technológiu vyrábať hromadne. Apple teda musel využiť zabehnuté displeje na báze amorfného kremíka, pri ktorých iba zvýšil hustotu zobrazovacích bodov. Keďže svetelná priepustnosť takéhoto displeja je nízka, vyžiadalo si to použitie dvojnásobného počtu LED diód. Apple v tejto súvislosti musel siahnuť po výkonnejšej batérii, ktorej kapacita sa zvýšila až o 70 %. Niet pochýb o tom, že súčasný iPade je pre firmu Apple iba plánom „B“.

Tvrdenia šéfa spoločnosti DisplayMate korešpondujú s tými, ktoré sa objavovali tesne pred vydaním nového iPadu. Podľa nich mal byť nový tablet o niečo tenší a IGZO displeje mali zabezpečiť vysoké rozlíšenie pri zachovaní súčasnej energetickej náročnosti – čo by znamenalo, že Apple by vôbec nemusel pristúpiť k väčšej, no hlavne ťažšej batérii.

Tagged with →  
Share →