Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

V roku 2007, keď Steve Jobs svetu predstavil iPhone, ako zariadenie, ktoré v sebe spája hudobný prehrávač, mobilný telefón a internetový komunikátor, len málokto veril, že tento produkt spôsobí v priebehu niekoľkých rokov revolúciu na trhu mobilných telefónov. Dnes, po piatich rokoch od jeho predstavenia, môžme s kľudným svedomím povedať, že ide o najúspešnejší mobilný telefón všetkých čias. Podľa posledných informácií, totiž iPhone pre firmu Apple v poslednom štvrťroku vygeneroval viac peňazí, ako všetky produkty pre spoločnosť Microsoft Corporation.

Apple iPhone 4

K 31. marcu 2012 (teda za prvý štvrťrok tohto roku) získala spoločnosť Apple v súvislosti s iPhonom neuveriteľných 22,7 miliárd amerických dolárov. Toto číslo prevyšuje celkové príjmy firmy Microsoft, ktoré boli vytvorené všetkými jej produktmi – Xbox, Office, Bing, Windows, Windows Phone v tom istom období. Tieto a ďalšie produkty priniesli Microsoftu v prvom kalendárnom štvrťroku 17,4 miliardy dolárov. To je takmer o päť miliard menej, ako vygeneroval jediný produkt spoločnosti Apple. Pred niekoľkými rokmi však bolo všetko inak. Jablčná spoločnosť v roku 2001 predstavením hudobného prehrávača iPod vyvolala zlom v celom hudobnom priemysle. V tej dobe však úspechy svojho najväčšieho rivala sledovala s odstupom a obdivom.

Karta sa však v priebehu niekoľkých rokov otočila a firma, ktorú svojho času od bankrotu delil iba jeden mesiac, láme rekordy nielen v oblasti objemu predaja a ziskov. V priebehu týchto dní dosahuje v súvislosti s očakávaným predstavením novej generácie iPhonu, nové maximá aj na burze s cennými papiermi. Cena za jednu jej akciu sa v týchto dňoch vyšplhala na rekordných 663 $ a kapitálová hodnota spoločnosti sa pohybuje na úrovni 620 miliárd amerických dolárov. Apple sa tak stal historicky najhodnotnejšou spoločnosťou na burze cenných papierov, keď prekonal práve firmu Microsoft, ktorej hodnota na burze sa v roku 1999 vyšplhala na 618,9 miliárd dolárov.

Tagged with →  
Share →