Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Webový gigant Google dobrovoľne zaplatí pokutu v rekordnej výške 22,5 milióna amerických dolárov (18,34 miliónov €) za to, že tajne sledoval milióny webových používateľov, aj keď sľúbil, že bude rešpektovať ich súkromie. Uviedla to Federálna komisia pre obchod (FTC), do ktorej kompetencie v USA tento prípad spadá. Vyhľadávač údajne nedovolene sledoval používateľov, ktorí používajú webový prehliadač Safari. Podľa vyhlásenia FTC, Google nebral do úvahy fakt, že si používatelia v počítači nastavili, že si neprajú aby Google sledoval ich aktivity.

Google vs. FTC Fine

Praktiky, ktoré Google použil boli v rozpore s dohodou z roku 2011. Tá bola uzavretá medzi FTC a Google kvôli nevydarenému štartu sociálnej siete Buzz, ktorá už dnes nie je v prevádzke. Tým, že Google súhlasí s výškou pokuty, končí sa samotné vyšetrovanie, ktoré FTC proti vyhľadávaču viedla. Úrady kládly Googlu za vinu, že používal kód bežne označovaný ako „Cookies“, prostredníctvom ktorého sledoval majiteľov prístrojov iPhone a iPad a zisťoval, kto si v prehliadači Safari zablokoval možnosť, aby o jeho aktivitách na webe zhromažďoval Google informácie.

Spomínaná pokuta od FTC je pre Google už druhou v tomto roku. Na jar musel zaplatiť 25 000 $ (20 370 €) kvôli projektu mestských panoramatických map Street View. Podľa americkej Federálnej komisie spoločnosť neoprávnene zhromažďovala údaje a navyše bránila vyšetrovaniu. Google zbieral v rámci projektu Street View v rokoch 2007 až 2010 zábery aj mnohých iných štátoch. Firma mala okrem USA problémy aj v Nemecku či Francúzsku, kde musela zaplatiť pokutu 100 000 €.

Tagged with →  
Share →