Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Utorková správa ochranárskej organizácie Greenpeace s názvom „How Clean is Your Cloud?“ kritizuje okrem iných aj spoločnosť Apple a jej nedávno spustenú službu iCloud za príliš vysokú závislosť na elektrickej energii, výroba ktorej dlhodobo znečisťuje životné prostredie.

Greenpeace vs. Apple

„Namiesto naháňania sa za inováciami, nech Apple radšej použije svoje peniaze v duchu hesla „Think different“ aj v oblasti zásobovania svojich iCloud serverov obnoviteľnou energiou.“, uvádza sa v správe organizácie Greenpeace.

Greenpeace how clean is your Cloud

Apple si oproti minulému roku pohoršil v kategórii „Energetická transparentnosť“

Organizácia Greenpeace udelila firme Apple nízke známky v štyroch rôznych kategóriách – známka „D“ v oblasti energetickej transparentnosti, „F“ v oblasti umiestnenia infraštruktúry, „D“ za energetickú účinnosť a zmiernenie emisií skleníkových plynov a „D“ za presadzovanie záujmov a investície v oblasti obnoviteľnej energie.

Ochranári tiež odmietajú 20-megawattovú solárnu sústavu v štáte Severná Karolína, ktorá by mala elektrickou energiou zásobovať tamojšie dátové centrum. Solárne pole totiž pokryje iba 10 % z celkovej spotreby elektrickej energie dátového centra. V správe sa uvádza, že projekt v Severnej Karolíne je iba „dobrým prvým krokom“ a organizácia Greenpeace verí, že Apple bude aj naďalej podnikať kroky smerom k čo najmenšej závislosti na „špinavej“ energii.

Ak máte záujem na tom, aby spoločnosti ako Apple či Microsoft používali obnoviteľné zdroje energie a nezhoršovali kvalitu ovzdušia spotrebou svojich dátových centier, môžete im napísať prostredníctvom formulára na tejto stránke.

—–

Apple veľmi promptne reaguje na hodnotiacu správu organizácie Greenpeace, prostredníctvom svojej hovorkyne Kristin Huguet:

Naše dátové centrum v Severnej Karolíne bude zásobované 20 Mega Wattovou elektrárňou pozostávajúcou z čisto obnoviteľných zdrojov ako je solárna energia a palivové články – v súčasnosti ide o najväčšiu elektráreň svojho druhu v krajine. Tento zdroj bude pokrývať 60 percent spotreby energie tamojšieho dátového centra. Veríme, že tento špičkový projekt sa zaradí medzí najzelenšie dátové centrá všetkých čias. Ďalší projekt dátového centra, ktorý plánujeme spustiť v štáte Oregon bude napájaný v plnom rozsahu (100 %) energiou, pochádzajúcou z obnoviteľných zdrojov.

Apple Data Center - Maiden

Dátové centrum Apple, mesto Maiden, štát Severná Karolína

Dátové centrum v Severnej Karolíne, bolo spustené začiatkom uplynulého roka a zabezpečuje prevádzku služieb iCloud a iTunes. Firma Apple do tohto projektu investovala približne 1 miliardu amerických dolárov. V tejto súvislosti dostala spoločnosť Apple od tamojšej správy 10 ročné daňové prázdniny.

Tagged with →  
Share →