Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Niekoľko dní po oficiálnom začiatku jeho predaja, môžme konštatovať, že iPad mini sa stal hitom posledných dní. Okrem médií, ktoré sa na nový jablčný tablet pozreli zblízka a našli pre toto zariadenie celkom zaujímavé využitie (o tom viac v pokračovaní tohto príspevku), firma Apple hlási tri milióny predaných iPadov (iPad mini + iPad 4 s Retina displejom) v priebehu prvých troch dní predaja. V súčasnej dobe je Wi-Fi verzia mini tabletu prakticky kompletne vypredaná, na dračku však šiel najviac 16 GB model. V oficiálnej správe sa síce neuvádza, presný počet predaných iPadov mini, Tim Cook však potvrdil, že dopyt po novom zariadení opäť prevýšil všetky očakávania a v súčasnej dobe je prakticky vypredaný. V percentuálnom vyjadrení, obe farebné prevedenia 16 GB modelu boli vypredané úplne, 90 % amerických predajní vypredalo čierny 32 GB model a 76 % predajní vypredalo biely model. Kapacitne najvyšší 64 GB model v čiernom prevedení vypredalo iba 14 % predajní a biely model je vypredaný v 10 % predajní.

iPad mini Logo

Wi-Fi verzie iPadu mini a štvrtej generácie iPadu s Retina displejom sa začali oficiálne predávať 2. novembra 2012. Dostupné boli na pultoch predajní v 34 krajinách – USA, UK, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Hong Kong, Island, Írsko, Japonsko, Kanada, Kórea, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Portoriko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Singapur, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Taliansko.

Okrem obrovského záujmu zákazníkov, sa iPad mini počas prvých dní svojho predaja stretol s enormným záujmom médií, ktoré ho podrobili prvým testom odolnosti a americká firma Soundwaves of Tampa ho v priebehu niekoľkých hodín celkom elegantne integrovala do palubnej dosky automobilu Toyota Corolla z roku 2012. Portal Android Authority podrobil nový jablčný tablet tradičnému „droptestu“. V porovnaní s konkurenčným tabletom Nexus 7 ostal iPad mini aj po niekoľkonásobnom páde z výšky približne 130 cm plne funkčný – odnieslo si to iba šasi. Nexus 7 ostal po tvrdých pádoch úplne nefunkčný.

Spoločnosť IHS iSuppli stihla v priebehu prvých dní malý tablet podrobiť cenovej analýze. Na základe cien jednotlivých jeho komponentov zistili, že výrobná cena základného 16 GB modelu iPadu mini sa pohybuje na úrovni 188 amerických dolárov (predajná cena na Slovensku je 329 €). Výsledná cena za komponenty však v sebe nezahŕňa náklady na vývoj, logistiku a ostatné výdavky. Finančný šéf firmy Apple, Peter Oppenaheimer počas nedávneho štvrťročného konferenčného rozhovoru uviedol, že hrubá marža v prípade iPadu mini je výrazne nižšia, ako pri ostatných produktoch s logom odhryznutého jabĺčka. Z podrobnej správy firmy IHS vyplýva, že displej iPadu mini pochádza z firiem LG Display a AU Optronics a jeho výrobná cena sa pohybuje na úrovni 80 $. Podľa nedávnych informácií z portálu iFixit však vieme, že displeje do nového tabletu dodáva aj firma Samsung.

iPad mini - Teardown

Na svete je už aj oficiálna reklama s názvom „Piano“.  Vo videu však nie je nič ohromujúce, iPad mini je prezentovaný len ako rozmerovo menší súrodenec klasického iPadu. Apple chcel možno upriamiť pozornosť na fakt, že na displeji malého jablčného tabletu (narozdiel od konkurencie) budete mať možnosť vidieť obsahovo presne to isté, ako na jeho väčšom súrodencovi.

Tagged with →  
Share →