Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Po tom, ako sa pred niekoľkými týždňami stalo takmer 600 tisíc počítačov Mac terčom škodlivého softvéru Flashback, firma Kaspersky prehlásila, že Apple je v oblasti bezpečnosti operačného systému 10 rokov za Microsoftom. Koncom apríla bolo podľa spomínanej antivírovej spoločnosti stále nakazených 140 tisíc Macov. Zástupca firmy Kaspersky, Nikolai Grebennikov dnes pre stránku Computing potvrdil, že spoločnosť začala s analýzou bezpečnosti systému OS X na žiadosť Applu:

Mac OS je naozaj zraniteľný…a firma Apple nás nedávno požiadala, aby sme zvýšili jeho bezpečnosť. Začali sme analyzovať oblasti systému, ktoré môžu byť napadnuté malvérom…naše prvé vyšetrovania ukázali, že Apple nevenuje bezpečnosti dostatočnú pozornosť. Firma Oracle zabezpečila Javu pred útokom škodlivého softvéru už pred niekoľkými mesiacmi…Apple firme Oracle doteraz nedovolil aktualizovať Javu pre Mac OS a všetky aktualizácie vyvíjal sám…bezpečnostnú záplatu vydal iba pred niekoľkými týždňami – dva až tri mesiace potom, čo záplatu vydala firma Oracle. Udialo sa to príliš neskoro…to všetko jasne naznačuje, že bezpečnostný model firmy Apple nie je vôbec dokonalý…

Grebennikov vo svojom tvrdení dodáva, že najneskôr o rok očakáva podobné problémy aj na platforme iOS, aj keď doteraz bola takmer bezproblémova:

Naše doterajšie skúsenosti nám napovedajú, že v blízkej budúcnosti – v časovom horizonte maximálne jeden rok, budeme svedkami prvých malvér útokov, cielených aj na platformu iOS.

Tagged with →  
Share →