Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Motorola

Spoločnosť Apple má za sebou jeden z menej úspešných týždňov v oblasti súdnych sporov. Počnúc dneškom Apple prestal v Nemeckom Apple Online Store ponúkať okrem iPhonu 4S, zariadenia využívajúce 3G technológie, teda iPhone 3G, 3GS, iPhone 4 a iPad 1 a 2 3G. Stiahnutie spomínaných produktov z nemeckého online obchodu je výsledkom súdneho sporu so spoločnosťou Motorola. Súdne pojednávanie, na ktorom Motorola obvinila firmu Apple z neplatenia licenčných poplatkov za používanie čipov využívajúcich 3G technológiu, na ktoré má Motorola patent, sa konalo v decembri uplynulého roka. Zákaz predaja sa netýka iPhonu 4S, pretože výrobca 3G čipu, ktorý je súčasťou poslednej generácie mobilného telefónu, spomínané licenčné poplatky firme Motorola uhradil.

Apple vs. MotorolaApple produkty, na ktoré sa vzťahuje súdny zákaz, môžu od dnes nemeckí zákazníci nájsť iba v „kamenných“ obchodoch firmy Apple označených značkou Apple Retail Stores a Apple Authorized Reseller. Motorola v súvislosti s dosiahnutím súdneho zákazu musela zložiť finančnú zábezpeku vo výške úctyhodných 100 miliónov €.

Ďalším neúspechom firmy Apple, ktorý sa týka aj spoločnosti Motorola  je prehratý súdny spor, týkajúci sa push notifikácie služby iCloud, ktorá užívateľom oznamuje príchod novej emailovej správy. Patent na posielanie týchto informácií medzi servermi Apple a užívateľmi telefónov totiž vlastní firma Motorola. Výsledkom je povinnosť, zmeniť spôsob notifikácie prichádzajúcich emailových správ v službe iCloud na území Nemecka.

Proview Technology

Začiatkom uplynulého týždňa sa na internete objavila informácia o zákaze používania názvu iPad v Číne. Firma Apple totiž prehrala v Číne súdny spor, v ktorom sa súdila so spoločnosťou Proview Technology o používanie spomínaného názvu. Firma Proview Technology si názov „iPad“ medzinárodne zaregistrovala ešte v roku 2000. Apple vraj označenie iPad odkúpil od tchajwanskej firmy Proview Taipei (firma je vraj dcérskou spoločnosťou firmy Proview Technology) ešte v roku 2006 za 60 000 $. Čínsky súdny proces dal však zapravdu spoločnosti Proview Technology a firma Apple tak stratila právo používať označenie iPad na území Číny. Spomínaná spoločnosť navyše požaduje odškodné vo výške 640 tisíc $, o ktorom sa však rozhodne až na budúci mesiac.

—- Aktualizované —-

Apple práve poskytol stránke AlThingD prostredníctvom svojho hovorcu vyhlásenie v ktorom tvrdí, že produkty využívajúce 3G/UMTS technológie sa v nemeckých online obchodoch objavia späť, v priebehu niekoľkých hodín. Dôvodom má byť opakované odmietnutie zo strany Motoroly, poskytnúť firme Apple za primeraných podmienok licenciu na používanie spomínaných technológií.

Tagged with →  
Share →