Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Jednou z významných inovácií, ktoré pred dvoma týždňami priniesol Next Generation Retina MacBook Pro je okrem jeho HiDPI displeja, aj nový spôsob chladenia. Apple počas predstavovania vlastností svojho nového člena rodiny prenosných Macov, vyzdvihol chladiče s asymetrickým usporiadaním lopatiek. Tie by mali byť oproti bežným ventilátorom o niečo tichšie a do útrob notebooku by mali vháňať väčšie množstvo vzduchu. Redaktori japonskej webová stránky IT Media sa rozhodli podrobiť nový Retina MacBook Pro tepelným testom – na snímanie teploty použili termálnu kameru za takmer 25 000 amerických dolárov.

Retina MacBook Pro - tepelná kamera

Retina MacBook Pro – QuickTime počas 15 minút – teplota 35,1 °C

Počas prvého testu bol Retina MacBook Pro v obyčajnom režime spánku a jeho teplota dosiahla 30,3 °C. Notebook vykazoval rovnakú teplotu aj v režime Shut Down. V spánkovom režime sa hlučnosť ventilátorov pohybovala na úrovni (nepočuteľných) 30 decibelov, počuť ich bolo až pri priložení ucha priamo k notebooku. Počas druhého testu (obrázok hore) na notebooku bežala aplikácia QuickTime po dobu 15 minúť. Jeho teplota sa zvýšila iba nepatrne na 35,1 °C – hlučnosť ventilátorov ostala na pôvodnej takmer nepočuteľnej úrovni. Tento test ukázal, že notebook sa pri bežnej práci skoro vôbec nezahreje a ventilátory nepočuť takmer vôbec.

Retina MacBook Pro - termálne testy

Cinebench a niekoľko ďalších náročných aplikácií spustených súčasne – teplota 48,2 °C

Pri treťom a štvrtom teste bol Retina MacBook Pro podrobený maximálnej možnej záťaži – na notebooku bolo súčasne spustených niekoľko náročných aplikácií ako Cinebench, Final Cut Pro a podobne. Tie už dali chladeniu poriadne zabrať a teplota notebooku dosiahla podľa termovízie 48,2 °C, hlučnosť chladičov dosiahla 46 decibelov. Pri tejto teplote sálalo z klávesnice výrazne teplo a držať takto zohriaty notebook dlhšiu dobu na kolenách bolo viac menej nemožné. Podobnú záťaž by ste na notebooku vytvorili iba vo výnimočných prípadoch.

Japonci teda na záver konštatujú, že pri práci s bežnými aplikáciami ako Final Cut Pro X alebo AutoCad, je teplota notebooku v medziach normy, hlučnosť ventilátorov sa oproti predchádzajúcim generáciám naozaj znížila a Retina MacBook Pro sa dá používať úplne komfortne bez akýchkoľvek obmedzení.

Share →