Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Podľa agentúry Reuters, chce spoločnosť Apple do konca tohto roka zabezpečiť prevádzku dátového centra v Severnej Karoline dodávkou elektrickej energie, ktorá bude pochádzať výhradne z obnoviteľných zdrojov. Postarať by sa o to mali dve nové solárne polia, neďaleko dátového centra. Tie by mali ročne vyprodukovať 84 miliónov kilowatt-hodín elektrickej energie.

Dátové centrum v Severnej Karolíne, zabezpečuje fungovanie služieb iCloud a iTunes

Nové solárne panely, budú údajne disponovať najnovšou high-energy technológiou solárnych buniek s pokročilým systémom vyhľadávania solárnej energie. Dnešné vyhlásenie prichádza v čase, keď je spoločnosť Apple pod paľbou organizácie Greenpeace. Tá technologickému gigantovi vyčíta príliš vysokú závislosť na elektrickej energii, ktorá pochádza zo zdrojov, znečisťujúcich ovzdušie. Greenpeace vydala nedávno v tejto súvislosti hodnotiacu správu s názvom How Clean is Your Cloud?, v ktorej sa spoločnosť Apple umiestnila na nelichotivých spodných pozíciach, za ďalšími technologickými spoločnosťami ako Google alebo Facebook. Apple túto správu v zápätí dementoval a ochranárom, ako aj širokej verejnosti predostrel svoje podklady, podľa ktorých mala byť serverová farma iCloud v Severnej Karoline na 60 % zásobovaná elektrickou energiou, pochádzajúcou z obnoviteľných zdrojov.

Dnes však Apple prichádza s informáciou, podľa ktorej bude spomínané dátové centrum do konca tohto roka úplne „zelené“. Dovtedy ho bude okrem solárnych panelov energiou zásobovať aj elektráreň, ktorá vyrába elektrickú energiu spaľovaním čierneho uhlia (spoločnosti Duke Energy).

Okrem spomínaných solárnych polí, bude v Severnej Karolíne do konca roka spustená aj najväčšia elektráreň, fungujúca na princípe palivových článkov. 5-megawattové „zelené“ zariadenie bude energiu vyrábať spaľovaním bioplynu.

Tagged with →  
Share →