Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Apple na dnešnej mediálnej konferencii predstavil niekoľko noviniek. Poďme teda pekne poporiadku a povedzme si v skratke, čo nám táto prezentácia priniesla. Na úvod nový generálny riaditeľ Tim Cook povedal niekoľko informácií o novootvorených maloobchodných predajniach. Sústredil sa najmä na Čínske Apple Stores, konkrétne v mestách Hong Kong a Šanghaj. Podľa jeho slov v prvý deň sa v tejto predajni predalo viac počítačov Macintosh, ako v ktorejkoľvek inej predajni za jeden deň. Ďalšie informácie hovoria o tom, že Apple má v 11 krajinách sveta dovedna 357 svojich predajní a počet sa neustále zvyšuje. Spoločnosť chce ostať verná kvalite svojich výrobkov a operačného systému Mac OS X Lion, ktorý si doteraz zakúpilo 6 000 000 ľudí. Počítače Macintosh momentálne používa 60 000 000 užívateľov na celom svete.

iPhone 4S 2011

iPod a hudba

V druhej časti prezentácie, sa Tim Cook zameral na iPod ako jeden z najvýznamnejším produktov spoločnosti Apple. Prvý iPod prišiel na trh presne pred 10 rokmi a momentálne zaberá na trhu s MP3 prehrávačmi 78% podiel. Celkovo vraj bolo predaných 300 000 000 iPodov. Pre zaujímavosť spoločnosti Sony trvalo 30 rokov, kým sa jej podarilo predať 220 000 walkmanov. iTunes Music Store momentálne obsahuje 20 000 000 hudobných skladieb a dokopy bolo stiahnutých 16 miliárd pesničiek.

iPhone 4S 2011 2

iOS zariadenia

Ďalšou kapitolou prezentácie boli iOS zariadenia. Prvým bol iPhone, ktorý zaznamenal medziročný nárast predaja o 125%. Ďalším iOS zariadením je najmladší spomedzi Apple produktov iPad. iPady sa uchytili po celom svete v rôznych odvetviach od školstva, cez medicínu až po letecký priemysel. Apple iPad je momentálne najpredávanejší tablet na svete.

AppStore

Po týchto informáciach prišiel na pódium Scott Forstall, ktorý stojí za vývojom mobilného operačného systému iOS. Svoju časť prezentácie podobne ako Tim Cook začal niekoľkými štatistickými informáciami. V AppStore sa momentálne nachádza 500 000 aplikácií, z čoho 140 000 aplikácií je určených iba pre iPad. AppStore je teda najväčším obchodom s mobilnými aplikáciami na svete, s celkovým počtom stiahnutí 18 miliárd aplikácií. Vývojárom Apple spolu vyplatil už 3 miliardy dolárov. Scott spomenul novú aplikáciu Card, pomocou ktorej si môžete vytvoriť pozdravy, pohľadnice alebo blahoželania na rôzne príležitosti. Použiť môžte fotky uložené vo svojom iZariadení. Pohľadnice si následne môžte nechať vytlačiť v niektorom z Apple obchodov.

iOS 5

V ďalšej časti bol predstavený nový operačný systém iOS 5, ktorý vraj momentálne testuje viac ako 100 000 vývojárov a oficiálne bude vydaný 12.10.2011. Dostupný bude zadarmo. Nový OS prináša viac ako 200 nových funkcií. Jednou z nich je notifikačné centrum, ktoré zobrazí jednoduchým gestom v ľubovoľnej chvíli používania iPhonu. Ďalšou novinkou je aplikácia iMessage (obdoba aplikácie WhatsUp!), ktorá dokáže prostredníctvom site 3G alebo WiFi posielať zadarmo správy ďalším užívateľom iOS zariadenia. Prepracované boli aplikácie Mail, Safari, Fotoaparát, GameCenter, Reminder a Newsstand (ako iBook, no spolupracuje s novinovými titulmi a časopismi). Taktiež bola pridaná iOS integrácia so sociálnou sieťou Twitter. Nový iOS bude možné aktualizovať bez pripojenia k PC, prostredníctvom WiFi. Novinkou, ktorá ešte nebola spomenutá je funkcia FindMyFriends, ktorá vie lokalizovať vašich priateľov. Stačí si túto možnosť povoliť vo vašich nastaveniach a  vaša poloha bude sprístupnená užívateľovi, ktorému to dovolíte. Poloha bude znázornená na mape.

iPhone 4S 2011 3

iCloud

Služba iCloud, ktorú netrpezlivo očakávame bude prístupná zadarmo pre užívateľov operačného systému Mac OS X 10.7 Lion. Užívateľovi bude poskytovať bezplatne 5GB priestoru, pričom dokúpiť bude možné až do 200GB priestoru. V rámci služby iCloud bude prístupná služba iTunes Match, pomocou ktorej synchronizujete váš lokálny hudobný obsah so severmi Apple. Táto služba zosynchronizuje vašu hudobnú knižnicu, odstráni duplikáty a budete ju môcť využívať aj na vašich iOS zariadeniach. V iPode tak budete mať prístup k hudobnej knižnici uloženej na vašom Mac počítači. Táto služba bude spoplatnená sumou $24.99 na rok a bude zatiaľ dostupná iba v USA.

iPhone 4S 2011 4

iPod Nano a iPod Touch

Nasledovalo niekoľko informácií o iPodoch. Prvým bol iPod Nano, ktorý má prepracovaný software s rôznymi vylepšeniami. iPod Nano Fitness program už nebude potrebovať spoluprácu s Nike+, pretože nový model obsahuje Bluetooth a snímač, ktorý si športovec jednoducho pripne k topánke. Apple pridal aj 16 nových tém pre hodinky, keďže ľudia iPod Nano nosia aj ako náramkové hodinky. Ceny iPodu ostávajú nezmenené, teda $129 za 8GB verziu, $149 za 16GB verziu. Ďalšou novinkou bol iPod Touch, ktorý bude mať odteraz RETINA displej, bude nahráva HD video, bude obsahovať gyroskop, ultra-tenký dizajn a bude sa vyrábať aj v bielom prevedení. Dostupný by mal byť v USA 12.10.2011.

iPhone 4S 2011 5

iPhone 4S

Asi najočakávanejším momentom bolo predstavenie novej generácie iPhonu. Po tom ako Tim Cook predstavil iba iPhone 4S, ostali mnohí sklamaní. Nový iPhone tak neponúkol prepracovaný dizajn, ako to mnohí očakávali. Priniesol starý dizajn s výkonnejšími „vnútornosťami“.

iPhone 4S 2011 6

iPhone 4S obsahuje dvojjadrový procesor Apple A5, ktorý je 2x výkonnejší ako jeho predchodca A4. Ďalej iPhone 4S ponúka 7x výkonnejšiu grafiku. Apple uvádza výdrž batérie 8 hodín pri používaní 3G siete, 14 hodín pri používaní 2G siete, 6 hodín surfovania prostredníctvom 3G siete s prehliadačom Safari, 40 hodín prehrávania hudby a 10 hodín prehrávania videa. V novom modely bola úplne prepracovaná anténa, ktorá poskytuje lepšiu kvalitu hovoru a užívatelia už nebudú musieť telefón držať špeciálnym spôsobom. Rovnako už nebudú potrebné Bumpery, ktoré Apple zadarmo rozdával po zistení problému so signálom v iPhone 4.

iPhone 4S 2011 7

iPhone 4S bude automaticky prepínať medzi dvoma anténami, čo mu pomôže sťahovať obsah z internetu 2x rýchlejšie. Tým pádom bude aj surfovanie na iPhone 4S 2x rýchlejšie ako na predchádzajúcom modely. Telefón bude duálny, čo znamená, že bude pracovať s GSM aj s CDMA sieťami. Na zadnej strane bude vylepšený 8MP fotoaparát s rozlíšením 3264×2448 pixlov. iPhone 4S bude zaznamenávať full HD video s rozlíšením 1080 pixlov. iPhone bude rovnako ako iPad druhej generácie ponúkať funkciu AirPlay Mirroring, ktorá poskytne prenos obrazu na HDMI zariadenie.

iPhone 4S 2011 8

Ďalšou novinkou v iPhone 4S je funkcia SIRI – čo je vlastne odkúpená aplikácia na rozpoznávanie hlasových povelov. Týmto sa iPhone stane ovládateľný hlasovými povelmi. Písanie SMS správ, prehliadanie internetu a rôzne iné funkcie sa budú dať vykonávať hlasovými povelmi. Zatiaľ je táto funkcia iba v testovacej prevádzke a podporuje Angličtinu, Francúzštinu a Nemčinu. Funkcia SIRI bude prístupná iba v iPhone 4S. Čo sa týka cien, tak 16GB verzia bude v USA stáť $199, 32GB verzia $299 a nová 64GB verzia bude stáť $399. Uvedené ceny sú platné v USA s dvojročnou viazanosťou. iPhone 4 8GB bude odteraz dostupný za $99 a iPhone 3GS bude zadarmo rovnako pri dvojročnej zmluvnej viazanosti. Nový model iPhone 4S sa v USA začne predáva 14.októbra 2011 a ďalších krajinách vrátane ČR a SR bude dostupný 28.októbra 2011. Predávať ho bude viac ako 100 operátorov po celom svete.

iPhone 4S 2011 9

Tim Cook konferenciu uzavrel slovami: „..prepáčte, že sme nepriniesli iPhone 5“.

Na záver tu pre vás máme 90 sekundové video, v ktorom je zhrnuté všetko podstatné, čo bolo na Apple Media Evente povedané.

Tagged with →  
Share →