Niet pochýb, že osveta v oblasti úspory energií je v posledných rokoch na vzostupe. Každý z nás sa v súčasnosti zaujíma o to, ako ušetriť čo najviac – či už vo vzťahu k našej planéte, alebo v súvislosti s mesačnými účtami za energie. Dnešný príspevok je určený aj pre tých, ktorí používajú svoj prenosný počítač na dennej báze a chcú efektívne využiť každú minútu výdrže jeho batérie. V súvislosti so šetrením energie existuje niekoľko všeobecne známych praktík, pri dodržaní ktorých akýkoľvek Mac (resp. PC), spotrebuje minimálne množstvo elektrickej energie. Server MacWorld.com otestoval osem najznámejších z nich a priniesol zaujímavé výsledky. Prečítajte si, či sú vaše znalosti o šetrení energie založené na pravde, alebo ide o číry výmysel.
Testy prebiehali na dvoch počítačoch Mac: 21,5-palcový iMac a 15-palcový MacBook Pro, v oboch prípadoch išlo o modely z roku 2011. Na meranie skutočnej spotreby elektrickej energie bolo použité zariadenie Watt’s Up Pro, vybevané USB pripojením, ktoré umožňuje tvorbu záznamov v reálnom čase.
1. Notebook spotrebuje menej energie ako desktop
Spotreba iMacu s maximálnym jasom obrazovky a zapnutým rozhraním Wi-Fi a Bluetooth, sa pohybovala na úrovni 83 Wattov. MacBook Pro pri rovnakých pracovných podmienkach a pri plne nabitej batérii spotreboval iba 13,4 W, čo je šesťkrát menej. Počas nabíjacieho cyklu, keď bol notebook pripojený k elektrickej sieti a batéria bola nabitá na 50 %, spotreba sa pohybovala na úrovni 80 W, čo je hodnota porovnateľná so stolovým počítačom.
Záver: Počas bežného dňa, notebook spotrebuje omnoho menej energie, ako stolový počítač.
2. Vypnutie Bluetooth predlžuje výdrž batérie MacBooku Pro
Spotreba energie notebooku pri zapnutom alebo vypnutom Bluetooth je takmer rovnaká. MacBook Pro s SSD diskom a zapnutým Bluetooth, spotreboval v priemere 13,9 W, po vypnutí Bluetooth klesla spotreba na 13,8 W (v oboch prípadoch bolo deaktivované Wi-Fi).
Zmena nastala v prípade, že k MacBooku bola pomocou Bluetooth pripojená bezdrôtová klávesnica a myš. Jeho spotreba stúpla na 14,3 W. Z pohľadu systému systému OS X, po pripojení bezdrôtových periférií, výdrž batérie klesla z pôvodných 7 hodín a 24 minút na 7 hodín a 5 minút.
Záver: Ak k notebooku nie je pripojené žiadne bezdrôtové zariadenie, je jeho výdrž rovnaká, či je rozhranie Bluetooth zapnuté alebo vypnuté. Nepatrná zmena nastáva iba vtedy, ak sú k MacBooku pripojené Bluetooth periférie.
3. Zníženie intenzity podsvietenia obrazovky, predlžuje výdrž batérie
Demonštrovať pravdivosť tohto tvrdenia je veľmi jednoduché. Spotreba MacBooku Pro s vypnutým Wi-Fi a Bluetooth rozhraním a pri maximálnej intenzite podsvietenia obrazovky, sa pohybovala na úrovni 13,4 W. Pri polovičnej intenzite podsvietenia sa spotreba znížila na úroveň 9,4 W. Ak sa intenzita podsvietania znížila na najnižšiu možnú mieru, spotreba klesla na 8,2 W.
Záver: Zníženie intenzity podsvietenia obrazovky na MacBooku Pro prináša signifikantné zlepšenie výdrže batérie.
4. Energia sa dá ušetriť po odpojením neaktívnych periférií alebo nabíjačiek od elektrickej siete
Niektoré periférie vraj potrebujú energiu aj keď sú vypnuté, no stále pripojené k elektrickej sieti – toto tvrdenie však neplatilo v prípade testovaných počítačov Mac. Pripojený MacBook Pro s plne nabitou batériou a maximálnou intenzitou podsvietenia, spotreboval priemerne 13,3 W. Po vypnutí (nie uspaní) jeho spotreba klesla podľa meracieho prístroja pripojeného medzi elektrickou zásuvkou a nabíjačkou na 0,0 W. K elektrickej sieti pripojený a zapnutý 21,5-palcový iMac z roku 2011, spotreboval v priemere 82,7 W. Po jeho vypnutí spotreba klesla na zanedbateľných 0,1 W.
K iMacu bol následne pripojený 27-palcový Apple LED Cinema Display a obe zariadenia boli k elektrickej sieti pripojené pomocou predlžovacieho kábla. Spotreba tejto zostavy sa pri nulovej aktivite pohybovala na úrovni 136 W. Prázdny predlžovací kábel pritom vykazoval podľa meracieho zariadenia spotrebu 0,0 W. Spotreba vypnutého Cinema displeja bez toho, aby bol prepojený s iMacom sa pohybovala na úrovni 0,2 W. Predlžovačka vykazovala spotrebu 0,5 W v prípade, že k nej bola pripojená spomínaná zostava, no obe zariadenia boli vypnuté. Po vypnutí bezpečnostného prepínača na predlžovacom kábli, spotreba klesla na nulu.
Záver: Zariadenia nie je potrebné fyzicky odpájať od elektrickej siete – ak chce používateľ šetriť elektrickú energiu, stačí ich vypnúť klasickým spôsobom.
5. Pri štandardnom energetickom nastavení systému OS X, nie je potrebné Mac vypínať
Testované počítače Mac v režime spánku vykazovali spotrebu na úrovni 1 W.
Záver: Hoci spotreba nebola vysoká, oba testované počítače vykazovali určitú spotrebu energie aj v prípade, že boli v režime spánku. Pre úsporu energie je preto lepšie Mac vypnúť klasickým spôsobom.
6. SSD disk spotrebuje menej energie ako klasický hard disk
Spotreba MacBooku Pro osadeného klasickým hard diskom (plná intenzita podsvietenia displeja a zapnuté Wi-Fi a Bluetooth rozhranie), sa pohybovala na úrovni 14 W. MacBook Pro osadený SSD jednotkou podľa meracieho zariadenia vykazoval spotrebu 15 W. Pri kopírovaní súboru s veľkosťou 10 GB sa spotreba MacBooku s klasickým hard diskom vyšplhala na 18,8 W v porovnaní s 20,1 W v prípade, že notebook bol osadený SSD diskom. iMac s klasickým mechanickým hard diskom (7200 otáčok, max. intenzita podsvietenia, Wi-Fi a Bluetooth zapnuté), spotreboval spomínaných 82,7 W. iMac s SSD diskom pri rovnakých pracovných podmienkach spotreboval 77,6 W. Pri kopírovaní súboru sa spotreba takmer vyrovnala – 85,3 W (klasický HDD) verzus 85,9 W (SSD jednotka).
Záver: Spotreba SSD disku v MacBooku Pro bola o niečo vyššia, ako spotreba klasického HDD (5400 otáčok). Nepatrná úspora sa ukázala iba v prípade iMacu, v ktorom bol 7200-otáčkový HDD, nahradený SSD diskom a to iba v režime s nulovou aktivitou.
7. FireWire hard disk spotrebuje viac energie, ako klasický USB externý disk
Pri testoch bol použitý externý disk Western Digital My Passport Studios, ktorý disponoval klasickým rozhraním USB 2.0 a konektorom FireWire 800. Po jeho pripojení prostredníctvom USB 2.0 sa spotreba MacBooku Pro (maximálna intenzita podsvietenia, Wi-Fi a Bluetooth vypnuté) vyšplhala na úroveň 16,1 W. Pri využití rozhrania FireWire 800 sa spotreba notebooku pohybovala na úrovni 18,4 W. Počas procesu zálohy systému, využitím služby TimeMachine bola spotreba v prípade USB na úrovni 25,1 W v porovnaní s 28,2 W pri použití FireWire 800 pripojenia.
Záver: Externý disk pripojený prostredníctvom USB spotrebuje menej energie ako FireWire disk a to aj počas nečinnosti, aj počas prenosu dát.
8. Spotreba pri bootovaní systému je tak vysoká, že v súvislosti s jej úsporou Mac stačí jednoducho uspať
Spotreba energie počas štartu systému sa síce na krátky čas vyšplhala až na úroveň 40 W, no po zhruba 90 sekundách opäť klesla na úroveň 12 až 13 W.
Záver: Mac v režime spánku nespotrebuje príliš veľa energie – v mimopracovnom čase od 17:00 do 9:00 ráno je to približne 16 W, no táto spotreba je vyššia, ako spotreba počas približne jednej minúty pri štarte systému.
Aké sú vaše skúsenosti s úsporou energie pri používaní počítačov Mac? Máte vlastné techniky, ktoré využívate?