Okrem vynikajúcich úspechov, ktoré firma Apple dosiahla v poslednom čase, verejnou mienkou v USA otriasli informácie v médiách o pracovných podmienkach jej čínskych dodávateľov. Kauzu katastrofálnych pracovných podmienok, zamestnancov čínskych továrni dodávajúcich súčiastky pre spoločnosť Apple, na povrch dostala populárna rozhlasová talk show s názvom This American Life. Hneď na to sa v novinách The New York Times objavil rozsiahli článok s názvom „In China, Human Costs Are Built Into an iPad„, v ktorom jeho autori „šťavnato“ opisujú situáciu, ktorá vládne v čínskych výrobných podnikoch – konkrétne vo firme Foxconn. V tejto spoločnosti sa za posledný rok stalo niekoľko smrteľných nehôd a neplnoletí zamestnanci vraj pracujú tak dlho, že na konci smeny nemôžu stáť na vlastných nohách.
Výbuch v čínskej továrni Foxconn v máji 2011
Firma Apple nedávno po prvý krát zverejnila zoznam, identifikujúci jeho dodávateľov. Viac ako polovica dodávateľov z tohto zoznamu vraj v auditoch kontrolujúcich pracovné podmienky od roku 2007 vykázala porušenie zákona.
„Apple sa nikdy nezaujímal o nič iné, ako o zvyšovanie kvality produkcie a znižovanie výrobných nákladov“, uviedol Li Mingqi, jeden z bývalých vysokopostavených ľudí v spoločnosti Foxconn Technology.
Katastrofálne pracovné podmienky vraj nie sú iba v závodoch dodávajúcich súčiastky pre spoločnosť Apple. Rovnako zle sú na tom aj fabriky, ktoré dodávajú súčiastky pre firmy IBM, Dell, HP alebo Toshiba.
Reakcia spoločnosti Apple na seba nenechala dlho čakať. Šéf spoločnosti Apple, Tim Cook v otvorenom liste, adresovanom všetkým pracovníkom čínskych tovární reagoval na všetky obvinenia, týkajúce sa spoločnosti Apple.
..niektorí ľudia sa pýtajú firmy Apple na jej súčasne hodnoty a ja by som chcel na túto otázku odpovedať práve im. Záleží nám na každom pracovníkovi v celom našom dodávateľskom reťazci. Akákoľvek nehoda nás hlboko zasiahne a akákoľvek informácia o nedodržiavaní pracovných podmienok je pre nás znepokojujúca. Informácie o tom, že to tak nie je, sú nepravdivé a urážajú nás. Určite viete lepšie ako ktokoľvek iný, že obvinenia na našu adresu sú v hlbokom rozpore s našimi hodnotami. Toto nie sme my…podnikli sme významné kroky smerom k zlepšeniu pracovných podmienok pre stovky tisíc našich pracovníkov. Nepoznám nikoho v našom odvetví, kto v tomto smere spravil toľko, koľko sme spravili my na mnohých miestach, dotýkajúc sa mnohých ľudí. Aj naďalej sa budeme touto otázkou zaoberať čoraz hlbšie a nepochybne sa objavia ďalšie problémy. No nikdy nebudeme – tak ako doteraz – zatvárať oči pred problémami v dodávateľskom reťazci. Máte moje slovo.
Apple čoraz otvorenejšie hovorí o implementácii programu pre zlepšenie pracovných podmienok v Číne, ktorý má pomôcť zmierniť existujúce problémy. Spoločnosť dokonca spolupracuje s asociáciou Fair Labor Association (nezisková asociácia, spoluprácajúca s mnohými nadnárodnými spoločnosťami, univerzitami a občianskymi združeniami, ktorej úlohou je dohliadať na dodržiavanie a zlepšovanie pracovných podmienok v celosvetovom meradle), pre zabezpečenie transparentnosti správ o situácii v tejto oblasti.
Celá situácia je ako sa zdá veľmi zložitá a riešenie nemôžme očakávať zo dňa na deň. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať ďalšie správy, týkajúce sa konkrétnych krokov, smerom k zlepšovaniu pracovných podmienok čínskych robotníkov.