Na úvod môžem konštatovať, že komunita iOS používateľov v posledných rokoch enormne narástla. Spolu so zväčšujúcou sa skupinou používateľov, narastá aj počet tých, ktorým postupom času začne uniformovanosť systému iOS vadiť, alebo jednoducho patria do skupiny technologických geekov, ktorí radi skúšajú niečo nové. Sám seba môžem zaradiť niekde na rozhranie týchto dvoch skupín.
Chcem hneď na začiatku povedať, že Jailbreak alebo otvorenie systému iOS (pre tých ktorí o tejto úprave počujú po prvý krát), pre mňa osobne v žiadnom prípade neznamená prístup k nelegálnemu softvéru, či iným nekalým praktikám používania iZariadenia. Je však potrebné triezvo uviesť: „áno, aj na tieto účely sa dá Jailbreak využiť.“ Ja Jailbreak vnímam ako možnosť dostať zo svojho jablčného iGadgetu ešte viac, ako za bežných podmienok. Rozhodol som sa preto napísať pár riadkov pre tých, ktorí o Jailbreak úprave čosi počuli alebo čítali (strata záruky, jasné pirátstvo a podobné nezmysly), no stále poriadne netušia o čo ide. Poďme preto pekne po poriadku a vysvetlime si niekoľko základných pojmov.
Tethered/Untethered Jailbreak
Jailbreak úprava iZariadenia je 100 % vratný proces a v žiadnom prípade neznamená stratu záruky. Doslovný preklad slova Jailbreak do slovenčiny znie „Útek z väzenia“, no výstižnejší je podľa môjho názoru o niečo voľnejší preklad „Prelomenie ochrany“. Áno v podstate ide o softvérové prelomenie ochrany systému iOS. Do hry tak okrem mnohých iných výhod, vstupujú aj iOS aplikácie a utility, ktoré síce nespĺňajú požiadavky pre zaradenie do obchodu App Store, no určite zlepšujú funkcionalitu jablčných produktov. V globále existujú dve základné verzie Jailbreaku. Prvým je tzv. Obmedzený (z angl. Tethered) Jailbreak, ktorý funguje iba do doby, kým používateľ nevypne resp. nereštartuje svoje iOS zariadenie. Spravidla je v tomto prípade nútený pripojiť ho opäť k svojmu počítaču a „naštartovať“ ho pomocou niektorej z Jailbreak utilít. Druhou verziou je tzv. Neobmedzený (z angl. Untethered) Jailbreak, ktorý funguje neobmedzene aj po vypnutí resp. reštartovaní iOS zariadenia.
Cydia
Akousi základňou Jailbreak úpravy je aplikácia Cydia, ktorej tvorcom je jeden z najznámejších Jailbreak vývojárov – Jay Freeman, známy tiež pod prezývkou Saurik. Pomocou Cydie je možné dostať sa ku všetkým spomínaným vylepšeniam. Pri prvom spustení je potrebné zvoliť si profil používateľa. Na výber sú tri možnosti: „User – Hacker – Developer„. Drvivá väčšina by si mala zvoliť profil „User“ – bežný používateľ. Používateľské prostredie Cydie sa do určitej miery podobá iOS aplikácii App Store, ktorú určite každý majiteľ jablčného zariadenia dôverne pozná. V spodnej časti sú znázornené základné sekcie: „Cydia – Sections – Changes – Manage – Search„. Začínajúci jailbreak používateľ si úplne vystačí s dvojicou Manage a Search. V sekcii Manage je okrem iného, možné v záložke „Storage“, skontrolovať si aktuálny stav úložného priestoru, alebo v záložke „Sources“, pridávať tzv. Zdroje (z angl. Sources/Repositories). Na začiatok si ale určite každý vystačí so základnou ponukou cydia utilít, takže žiadne zdroje/repos nie je potrebné pridávať, alebo čokoľvek v sekcii Manage „manažovať“. Pre začiatočníka bude najzaujímavejšou sekcia Search, pomocou ktorej si môže vyhľadať základné jailbreak aplikácie a utility.
Čo všetko Jailbreak dokáže?
Pomocou Jailbreaku je možné meniť takmer všetko. Z obrovského množstva JB možností môžme napríklad spomenúť vlastnú voľbu loga mobilného operátora, zmenu celkového vzhľadu používateľského prostredia systému iOS, zmenu spôsobu zadávania resp. úpravy textu, vylepšiť sa dá aj panel naposledy spustených aplikácií, iZariadenie sa dá využívať ako štandardné prenosné pamäťové médium, z pracovnej plochy sa dajú jednoducho odstrániť nepotrebné ikony (Akcie, Kiosk, iTunes a podobne), do centra hlásení sa dajú pridať vo všeobecnosti kritizované a chýbajúce prepínače Wi-Fi/Bluetooth/Airplane, zmeniť sa dá spôsob animácie pri prechode medzi jednotlivými obrazovkami, majitelia iPhonu majú namiesto tlačidla Home, k dispozícii gestá a mnohé mnohé ďalšie.
Nezabudnite…
Treba mať na pamäti, že funkčnosť takmer každej Jailbreak úpravy sa končí spolu s vydaním ďalšej verzie systému iOS. Aj napriek všetkým nespochybniteľným výhodám Jailbreak úpravy, je stanovisko spoločnosti Apple celkom zrejmé. Podľa nedávneho vyhlásenia jej zástupcov pri príležitosti rekordne rýchlej implementácii neobmedzeného Jailbreaku Evasi0n, sú podobné neoprávnené softvérové úpravy nebezpečným zásahom do ekosystému iOS zariadenia a môžu znamenať potenciálne riziko či spôsobiť stratu osobných údajov. Možno by bolo na mieste dodať, že podobné neoprávnené zásahy majú tiež vplyv na zníženú pôrodnosť v Európskej únii. Podľa môjho názoru je Jailbreak pri racionálnom a rozumnom používaní vynikajúcim doplnkom moderného iOS používateľa. Na záver si môžte pozrieť niekoľko názorných ukážok, ktoré by bez preháňania mohli slúžiť ako inšpirácia aj pre vývojárov z Cupertina.