Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

V pondelok 30. júla sa v kalifornskom San Jose začalo jedeno z hlavných súdnych pojednávaní tohto roka – pred súdom proti sebe stoja spoločnosti Apple a Samsung. Obe strany proti sebe v posledných mesiacoch vzniesli niekoľko desiatok obvinení, ktoré sa týkajú vzájomného porušovania patentov. Poďme si v krátkosti povedať, o čo v tejto súdnej bitke vlastne ide a čo tej ktorej strane vadí na svojom oponentovi.

iPhone 4 vs. Galaxy S

Kto koho žaluje?

Kauzu začala spoločnosť Apple v apríli 2011. Žaloba sa týkala porušovania patentov, ktoré súvisia s charakteristickým vzhľadom a funkciami telefónu iPhone. Podľa slov zástupcu spoločnosti Apple, „Samsung len otrocky kopíruje jeho zriadenia“. Kórejci by teda v tomto prípade mali byť obžalovaní. Samsung však neotáľal a v krátkom čase kontroval žalobami, ktoré sa týkajú spôsobu používania širokopásmovej komunikácie. V tomto prípade však ide o patenty, ktoré spadajú pod medzinárodnú licenčnú dohodu FRAND (Fair, reasonable, and non-discriminatory terms) a teda ich licencie majú byť poskytnuté všetkým stranám. Samsung v tejto súvislosti od Applu požaduje platenie licenčných poplatkov. Podľa Kórejcov by mal Apple platiť 2,4 % z ceny každého zariadenia, v ktorom je ich patent použitý. Apple oponuje, aby sa poplatky odvádzali len zo súčiastky, v ktorej je daný patent použitý. Rozdiel je v tomto prípade samozrejme veľký – kým Samsung žiada z každého predaného iPhonu rádovo desiatky dolárov, Apple trvá na tom, že Kórejci si zaslúžia iba 2,4 percenta z ceny baseband čipu – teda približne 0,0049 dolárov na jeden predaný iPhone.

Prečo sa zaujímať práve o túto kauzu?

Aj keď podobných súdnych sporov je po celom svete niekoľko desiatok (možno aj stovák) a okrem Samsungu v nich vystupujú napríklad aj spoločnosti HTC, Motorola či Microsoft, tento konkrétny prípad je určite jeden z najvýznamnejších a jeho výsledok bude mať zásadný vplyv nielen na fungovanie jednej alebo druhej strany. Dokazuje to aj počet právnikov, ktorí sa do konca minulého týždňa objavili pred súdom. Podľa novinárov ich bolo až 80. Väčšina z nich reprezentovala oboch „kohútov“, no niekoľkí zastupovali aj iné spoločnosti. Mnohí výrobcovia sa totiž v tejto súvislosti snažia udržať v tajnosti svoje kontrakty.

Kto rozhodne o víťazovi?

Súdne pojednávanie sa začalo v pondelok, výberom poroty. Úvodné argumenty sa mali údajne dostať na rad v ten istý alebo na nasledujúci deň. Odborníci očakávajú, že pojednávanie bude trvať minimálne do polovice augusta 2012. Súd však nebude zasadať každý deň. O tom, kto nakoniec zvíťazí, rozhoduje 10-členná porota. Tá bude mať k dispozícii iba tie informácie, o ktorých rozhodne sudkyňa Lucy Koh, ktorá bude zároveň dozerať na priebeh celého súdneho procesu. Rozhodnutie poroty však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude konečné – vo všeobecnosti sa očakáva, že minimálne jedna zo strán sa bude odvolávať.

Čo v prípade víťazstva získajú?

Obe strany chcú financie. Apple požaduje odškodné v minimálnej výške 2,5 miliardy amerických dolárov. V prípade víťazstva však neostane iba pri peniazoch – Apple chce na území USA dosiahnuť zákaz predaja všetkých produktov firmy Samsung, ktoré porušujú jeho patenty. Ak sa porota prikloní na stranu Kórejcov, Samsung získa od Applu vysoké licenčné poplatky.

Tagged with →  
Share →