V sekcii „Poradňa“ budú priebežne pribúdať rôzne užitočné rady, tipy a triky z prostredia operačného systému Mac OS a iOS. Ak si neviete dať v tejto oblasti s niečim rady, navštívte naše diskusné fórum, pridajte komentár pod týmto príspevkom alebo nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu a my sa vám  budeme snažiť pomôcť.

Váš MacWeb.sk 🙂

Side Effects Finder1. Farebné ikonky v postrannom paneli aplikácie Finder v systéme Mountain Lion

Systém OS X Lion priniesol okrem iného šedé ikonky v postrannom paneli aplikácie Finder. Pre tých, ktorým táto zmena nevyhovuje prinášame jednoduchú bezplatnú utilitku SideEffects, pomocou ktorej sa ikonky opäť zmenia na farebné. Aplikácia je kompatibilná s OS X 10.7 Lion a OS X 10.8 Mountain Lion.

2. Kontrola slovenského a českého pravopisu v systéme OS X

Aj keď systém OS X je od verzie 10.7 Lion kompletne lokalizovaný do slovenského jazyka, kontrola slovenského (aj českého) pravopisu zatiaľ chýba. Na internete existuje niekoľko návodov, ako kontrolu slovenského aj českého pravopisu aktivovať. Prinášame vám jeden z nich, ktorý je podľa nášho názoru najjednoduchší a celkom bezproblémový. Stačí si stiahnuť tento súbor, spustiť ho a inštalátor automaticky nainštaluje slovenskú aj českú kontrolu pravopisu. Podmienkou je vlastniť operačný systém Mac OS X 10.6.7 a novší. Po dokončení inštalácie je potrebné:

  • spustiť Systémové nastavenia
  • zvoliť sekciu Jazyk a text
  • kliknúť na lištu Text
  • v okienku Pravopis: zvoliť Slovenčinu (resp. Češtinu)
  • reštartovať počítač a kontrola pravopisu bude funkčná v celom systéme.

3. Využite funkciu „Speakable Items“ vo vašom Mac OS X

Od predstavenia funkcie hlasovej asistentky Siri v novom iPhone 4S sa mnohí OS X používatelia začali pýtať, či sa podobná „Siri“ funkcia neobjaví aj na Macoch. Možno ste netušili, že operačný systém OS X v súčasnej dobe obsahuje funkciu rozpoznávania reči s názvom „Speakable Items„, ktorá je veľmi podobná funkcii Siri v systéme iOS. V nasledujúcom videu si môžte pozrieť, ako spomínanú funkciu aktivovať:

4. Výdrž batérie iPhonu s iOS 5

Po tom, ako niektorí užívatelia hlásili po inštalácií iOS5 rapídne zníženie výdrže batérie v ich iPhone, je tu rada ako tento problém jednoducho vyriešiť. Celý problém je podľa servera iDownloadblog v tom, že nový operačný systém neustále zisťuje vašu polohu a nastavuje aktuálne časové pásmo. Vypnutím tejto funkcie by sa výdrž batérie mala vrátiť na pôvodnu hodnotu. Postup ako vypnúť automatické zisťovanie časového pásma je jednoduchý a dá sa kedykoľvek vrátiť späť.

  • zvoľte Nastavenia – Lokalizačné služby – Systémové služby (úplne dole)
  • vypnete možnosť „Nastavenie čas.pásma“  (ak vedľa tejto funkcie svieti šípka zisťovania GPS polohy na fialovo, znamená to, že táto služba aktuálne využíva informácie o vašej GPS polohe)
  • ďalej odporúčame zapnúť možnosť „Ikona v stavovom riadku“ aby ste mali prehľad o tom, ktorá aplikácia a ako často využíva službu zisťovania vašej polohy

5. Zväčšovanie obrazovky v Mac OS X Lion

Ak chcete aby zoom obrazovky v Mac OS X Lion fungoval ako v Snow Leoparde bez ohľadu na to, či používate Trackpad alebo Myš postupujte nasledovne:

  1. kliknite na System Preferences (Předvolby systému)
  2. kliknite na Universal Access (Univerzální přístup)
  3. kliknite na záložku Seeing (Zrak)
  4. v sekcii Zoom (Zvětšení) kliknite na Options (Volby…)
  5. skontrolujte zaškrtnuté políčko na spodku sekcie Use scroll wheel with modifier to zoom: ^ (Pro změnu velikosti používat kolečko myši s modifikačními klávesami:)

6. Zobrazenie skrytých súborov a priečinkov pomocou príkazu v Terminále

Ak niekedy budete potrebovať zobraziť skryté súbory alebo priečinky exituje niekoľko možností ako to zrealizovať. Jednou z možností je povoliť zobrazovanie skrytých súborov prostredníctvom príkazu v Terminále. Tak poďme na to:

  • otvoríte Terminal (v priečinku Aplications -> Utilities)
  • napíšete defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
  • samozrejme odošlete príkaz klávesou ENTER
  • napíšete killall Finder
  • odošlete klávesou ENTER

Po tomto postupe by sa vám mali zobraziť skryté súbory a priečinky vo vašom operačnom systéme. Ak chcete možnosť zobrazenia vrátiť, namiesto slova TRUE použite slovo FALSE a súbpry opäť zmiznú.

 

7. Funkcia Screenshot v Mac OS X + Zmena formátu uloženého súboru

Ak potrebujete zaznamenať pracovnú plochu vášho systému, máte 2 možnosti ako to realizovať. Prvá možnosť výtvorí záznam celej vašej pracovnej plochy a druhá možnosť vám ponúkne záznam iba určitej konkrétnej oblasti (napr. okno Podrobností o vašom Macu).

  • pre záznam kompletnej pracovnej plochy stlačte klávesovú kombináciu Shift + Cmd + 3, vaša obrazovka bude odfotená a uložená vo formáte PNG, súbor sa objaví na pracovnej ploche
  • pre záznam iba určitej oblasti vášho desktopu stlačte klávesovú kombináciu Shift + Cmd + 4, šipka kurzoru sa zmení na krížik, ktorým si vyberiete presné okno, ktoré chcete odfotografovať

Ďalej si povieme ako zmeniť formát uloženého súboru, ktorý je štandardne systémom nastavený na typ PNG. Existuje ďalšie formáty uložených fotografií, ktoré je možné meniť pomocou príkazu v Terminále. Dostupné sú formáty: BMP, GIF, JPG, PDF, PIDCT, TGA a TIF. Ako sme uviedli, je potrebné spustiť si aplikáciu Terminal (~/Aplications/Utilities/Terminal.app) a následne zadať príkazy:

  • defaults write com.apple.screencapture type PDF odoslať tlačidlom ENTER
  • killall SystemUIServer odoslať tlačidlom ENTER

Ako ste si určite všimli, tieto príkazy zmenia typ ukladaného image súboru na PDF, preto ak požadujete iný typ súboru, jednoducho na konci príkazu zmeňte skratku na vami požadovanú (JPG, TGIF a pod.). Ak sa chcete vrátiť k pôvodnému formátu súborov, stačí na konci riadku uviesť PNG.

8. OS X vyhľadávač Spotlight ako jednoduchá kalkulačka

Vedeli ste o tom, že po zadaní jednoduchého matematického príkladu do Spotlight okna vám tento vypočíta výsledok? Skúste to sami.

9. Odstránenie duplicitných položiek z ponuky „Otvoriť v Aplikácii“

Niekedy sa po aktualizácii na novšiu verziu aplikácie v menu „Otvoriť v Aplikácii“ objaví rovnaká položka dvakrát. Problém nastáva pri aplikáciách, stiahnutých z ľubovoľného zdroja a dokonca aj v prípade keď boli stiahnuté z Mac App Store. Ukážeme si preto jednoduchý postup, ako sa duplicitných položiek zbaviť nadobro. Tu je postup:

  • spustiť Terminal a zadať nasledujúci príkaz:
  • cd /System/Library/Frameworks/CoreServices.framework/Versions/A/Frameworks/LaunchServices.framework/Versions/A/Support
  • prvý príkaz zmení aktuálny adresár a teraz príkaz pre odstránenie duplikátov:
  • ./lsregister -kill -domain local -domain system -domain user

Počkajte niekoľko sekúnd a presvedčte sa sami.

 

10. iPhone a jeho skryté gestá

Možno takto pomôžeme úplným začiatočníkom, ale možno aj starí harcovníci prídu na to, čo všetko je možné s týmito výnimočnými zariadeniami robiť.

  • UNDO TYPING (späť pri písaní, alebo mazaní textu) – stačí iPhonom zatriasť
  • RESET SPUSTENÝCH APLIKÁCII – pridržaním horného tlačítka (ako keď chcete prístroj vypnúť) kým nenabehne ponuka vypnutia, následne podržať HOME BUTTON (tlačítko domov) do doby, kým IP nenabehne späť, alebo 2x stlačiť tlačidlo Home, objavia sa nedávno spustené aplikácie, následne pridržať prst na jednej z ikoniek, ktoré sa začnú triasť a môžte ich jednoducho vymazať zo zoznamu spustených, čím sa obnoví aj ich nastavenie
  • VYMAZANIE POLOŽKY ZO ZOZNAMU (napr.SMS správu) – stačí jemne prebehnúť zľava doprava na konci riadku položky, ktorú chceme vymazať a objaví sa ponuka (DELETE? ZMAZAŤ?)
  • VOĽBA INEJ KONCOVKY WEB STRÁNKY – pri pridržaní symbolu „.com“ pri písaní adresy v Safari do riadku sa naskytnú dalšie voľby ako .net, .org, .sk, .edu atd
  • SCREENSHOT OBRAZOVKY – keď stlačíte tlačidlo on/off spolu s tlačidlom Home, spravíte screenshot – uloží sa v priečinku Fotky
  •  VYPNUTIE ZVONENIA PRÁVE PRICHÁDZAJÚCEHO HOVORU – stlačenie tlačidla Sleep 1x
  • ODMIETNUTIE HOVORU – stlačenie tlačidla Sleep 2x po sebe

11. iPhone/iPod Touch/iPad v Recovery móde

Niekedy nastanú prípady, kedy sa váš iPhone po neodbornom softvérovom zásahu nezapne alebo nefunguje korektne. V tomto prípade neostáva nič iné, ako telefón obnoviť zo zálohy (Restore) v aplikácií iTunes. V niektorých prípadoch stačí iPhone jednoducho pripojiť USB káblom k počítaču a následne ho obnoviť, no niekedy je nutné vaše iZariadenie dostať do tzv. Recovery módu a obnoviť ho až potom. Uvádzame preto postup ako dostať váš iPhone (iPod Touch, iPad) do Recovery módu:

  • spustiť program iTunes a pripojiť iPhone k počítaču pomocou USB kábla
  • na iPhone stlačiť naraz tlačidlá Home a Sleep (On/Off) a pridržať kým obrazovka iPhonu zhasne
  • hneď potom uvoľniť tlačidlo Sleep (On/Off), no stále držať tlačidlo Home  až kým iTunes zobrazí hlásenie, že sa našiel iPhone v Recovery móde, obrazovka vášho iPhonu by mala vyzerať nasledujúco:

12. iPhone/iPod Touch/iPad v DFU móde

Niekedy nastanú prípady, kedy sa váš iPhone po neodbornom softvérovom zásahu nezapne alebo nefunguje korektne. V tomto prípade neostáva nič iné, ako telefón obnoviť zo zálohy (Restore) v aplikácií iTunes. V niektorých prípadoch stačí iPhone jednoducho pripojiť USB káblom k počítaču a následne ho obnoviť, no niekedy je nutné vaše iZariadenie dostať do tzv. DFU módu a obnoviť ho až potom. Uvádzame preto postup ako dostať váš iPhone (iPod Touch, iPad) do DFU módu:

  • spustiť program iTunes a pripojiť iPhone k počítaču pomocou USB kábla
  • na iPhone stlačiť naraz tlačidlá Home a Sleep (On/Off) a pridržať 10 sekund

  • po 10 sekundách uvoľniť horné tlačidlo Sleep (On/Off) no stále držať stlačené spodné tlačidlo Home, až kým iTunes zobrazí hlásenie, že sa našiel iPhone v Recovery móde, váš iPhone v tom čase musí mať čiernu obrazovku!

  • po tomto postupe sa môžte váš iPhone (iPod Touch, iPad) pokúsiť obnoviť zo zálohy tlačidlom Restore nachádzajúcom sa v programe iTunes

13. Ako reštartovať Springboard bez použitia Jailbreaku

Ak niekedy potrebujete reštartovať svoj Springboard a vo svojom iOS zariadení nemáte Jailbreak, stačí dodržať tento jednoduchý postup:
  • spustite Nastavenia
  • zvoľte sekciu Všeobecné
  • zvoľte sekciu Medzinárodné
  • a jednoducho zmeňte predvolený jazyk na Češtinu (alebo English)
  • kliknite na tlačidle Hotovo a váš Springboard sa reštartuje bez nutnosti Jailbreak úpravy alebo utility SBSettings

Tím MacWeb.sk 🙂