Ak patríte medzi tých, ktorí svoje iOS zariadenie zverujú do rúk detí, či už ide o vaše vlastné, alebo je to neter, synovec, dieťa vášho známeho, alebo iba mladší súrodenec, v dnešnom príspevku vám poradíme, ako prostredníctvom Nastavenia iOS zariadenia, efektívne ochránite svoju peňaženku a svoj jablčný gadget pred nechcenou pohromou.
Sekcia „Obmedzenia“ v Nastaveniach systému iOS
Obmedziť sa dá sťahovanie a nákup nových aplikácií, vymazanie už nainštalovaných iOS titulov, In-App nákupy, zobrazenie obsahu pre dospelých a mnoho ďalšieho. Celé nastavenie pritom nezaberie viac ako minútku dve, stačí dodržať niekoľko jednoduchých krokov:
- Otvorte Nastavenia, následne zvoľte sekciu „Všeobecné“ a potom zvoľte podsekciu „Obmedzenia“.
- Tapnite na tlačidle „Povoliť obmedzenia“ a zvoľte si prístupový kód, pre zobrazenie panelu s konkrétnymi obmedzeniami.
- V prvej časti „Povoliť:“ určite vypnite možnosti: „Inštalácia aplikácií“, „Vymazávanie aplikácií“, „Nevhodný jazyk“ a ostatné obmedzenia v tejto časti sú na vašom uvážení. Pamätajte si, že ak napríklad zakážete používanie aplikácie Safari, jej ikona zmizne z obrazovky vášho iZariadenia.
- Prejdite do spodnej časti „Povolený obsah:“ a určite vypnite možnosť „Nakupovanie v aplikáciách“.
- Taktiež tu môžte zakázať zobrazovanie a prehrávanie Hudby a podcastov s nevhodným obsahom, ktoré sú označené štítkom „Explicit“.
- Obmedziť sa dá aj možnosť sledovať Filmy a TV Seriály (na SR zatiaľ nie príliš rozšírené) a to podľa vekových kategórií.
- Rovnaká možnosť existuje aj v prípade spúšťania iOS aplikácií, ktoré sú rozdelené podľa vekovej hranice pre deti staršie ako: 4+, 9+, 12+, alebo 17+. Týmto spôsobom obmedzíte aj webové prehliadače tretích strán, ktoré zvyknú byť označené štítkom 17+, kvôli ochrane maloletých pred zobrazovaním nevhodného obsahu na internete.
Na nasledujúcej fotografii si môžte pozrieť aspoň najdôležitejšie obmedzenia, medzi ktoré určite patria „Inštalácia aplikácií“, „Vymazávanie aplikácií“ a „Nakupovanie v aplikáciách“
V časti „Súkromie“ môžte voliteľné obmedzovať „Lokalizačné služby“ a to buď jednotlivo, vypnutím zisťovania polohy u jednotlivých aplikácií (odporúčame túto možnosť pre zachovanie zmysluplného využívania iOS zariadenia), alebo hromadne vypnete lokalizačné služby naprieč celým systémom.
Je potrebné spomenúť, že sekcia „Obmedzenia“ sa síce nachádza takmer vo všetkých verziách systému iOS, no v starších verziách bol uvádzaný názov „Rodičovská ochrana“. V systéme iOS 7 navyše pribudne možnosť zobrazovania internetových stránok podľa vekových kategórií. Skryť sa budú dať okrem bežných aplikácií, ako Safari, App Store a iTunes, napríklad aj všetky aplikácie tretích strán.
Takzvaný „Detský režim“ alebo „Mód jednej aplikácie“
Okrem vyššie spomenutých, je tu ešte jedna veľmi efektívna možnosť obmedzenia práce s iZariadením. Nájdeme ju opäť v Nastaveniach systému, v sekcií „Všeobecné“, tentoraz však v podsekcii „Prístupnosť“. Pomocou tohto postupu zmeníme svoj jablčný prístroj na tzv. „jednoaplikačné zariadenie“.
- V tejto podsekcii stačí zapnúť možnosť „Asistovaný prístup„.
- Nastaviť kód, ktorý bude použitý, ak je Asistovaný prístup povolený.
- Následne je potrebné spustiť aplikáciu, ktorú chceme zveriť do rúk naších najmenších a trikrát po sebe stlačiť tlačidlo Home.
- Objaví sa špeciálna ponuka, pomocou ktorej „mód jednej aplikácie“ spustíme. Teraz si môžme byť istý, že sa naša ratolesť nedostane okrem svojej obľúbenej hry nikam inam.
- Pre deaktiváciu tohto špeciálneho režimu stačí opäť trikrát po sebe stlačiť tlačidlo Home a zadať prístupový kód.