Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Neočakávaný vodný kúpeľ elektrického zariadenia v hodnote približne 650 € nepoteší nikoho z nás. Ak vás táto nemilá udalosť náhodou postretla, nezúfajte a prečítajte si niekoľko užitočných rád, ako svojho miláčika zachrániť. Postup sa dá realizovať pri akomkoľvek iZariadení a fungovať by mal aj s gadgetmi od iných výrobcov.

6 krokov, ktoré je potrebné realizovať okamžite po kontakte s vodou

  1. Prístroj vytiahnite z vody tak rýchlo, ako sa dá (možno si hovoríte „samozrejmosť“, no veľmi dôležitá, pretože pri kontakte s vodou rozhodujú sekundy, takže naozaj konajte rýchlo).
  2. Prístroj okamžite vypnite.
  3. Ak používate púzdro alebo obal, demontujte ho – môže byť zdrojom vlhkosti. Ochranná fólia by vadiť nemala, vadiť môže iba v prípade, že obsahuje vzduchové bubliny, do ktorých sa mohla dostať voda.
  4. Zariadenie dôkladne vysušte, akýmkoľvek materiálom, ktorý dokáže absorbovať vodu (tričko, ponožka alebo čokoľvek čo je práve po ruke). Utrite prednú aj zadnú časť, boky a zvýšenú pozornosť venujte všetkým tlačidlám (power, home, hlasitosť, atď.) a otvorom (mikrofón, reproduktor, slúchadlový konektor, atď.) – snažte sa odstrániť každú viditeľnú stopu vlhkosti.
  5. Pre odstránenie vody zo slúchadlového konektora môžete použiť napríklad tyčinku na čistenie uší. Ak ju nemáte po ruke, použite hrot pera, cez ktorý pretiahnite spomínaný bavlnený materiál.
  6. Ihneď odpojte všetky periférie – slúchadlá, nabíjačku, USB kábel a pod.
  7. Teraz keď je všetká viditeľná vlhkosť preč, prístroj je pripravený na „ryžový kúpeľ“.

Vložte zariadenie do sáčku plného ryže

Potrebujeme:

  • vzduchotesný sáčok – najlepšie s mechanickým zip-uzatváraním
  • akúkoľvek bežne dostupnú ryžu – ideálne nie „natural“ (o tom neskôr)
  • trpezlivosť na minimálne 36 hodín

Uzatvárateľný sáčok naplňte ryžou tak, aby bez problémov zakryla celý prístroj. Zariadenie vložte dnu a sáčok uzatvorte tak, aby v ňom ostalo trochu vzduchu (viď foto).

iPhone v ryži

Použiť môžte akýkoľvek bežne dostupný druh ryže, no snažte sa vyvarovať tzv. „ryži naturál“, ktorá v balení obsahuje zbytkový biely prášok, ktorý sa pri kontakte s prístrojom môže dostať do jeho otvorov alebo tlačidiel. Po vložení prístroja do sáčku s ryžou ostáva už len čakať. Ideálne je takto zabalené zariadenie nechať v ryži čo najdlhšie. Odporúčaných 36 hodín je možné prekročiť – čím dlhšie budete trpezliví, tým je vyššia pravdepodobnosť, že elektronika bude opäť bezchybne fungovať.

Podarilo sa! Zariadenie funguje

Po uplynutí minimálne 36 hodín, otvorte sáčok s ryžou a vytiahnite zariadenie. Ak sú na ňom viditeľné akékoľvek zbytky vlhkosti, vložte ho späť a čakajte ďalej. Ak vyzerá v poriadku, skúste ho zapnúť bežným spôsobom. Ak všetko funguje korektne, máte šťastie a vaše zariadenie ste práve zachránili pred poškodením vodou.

Postup by mal fungovať v takmer všetkých prípadoch náhodného kontaktu zariadenia s vodou. Samozrejme môže nastať situácia, keď je prístroj pod vodou pridlho, v takom prípade úspešnosť celej operácie dramaticky klesá. Šance na úspech sú vyššie, ak sa váš miláčik neočakávane okúpal v obyčajnej (sladkej) vode. Horšie je to s vodou slanou, ktorá spôsobuje koróziu. Rovnako viac škody spôsobujú napríklad nápoje, ktoré po vyschnutí zanechávajú určite stopy.

Skontrolujte senzor kontaktu s kvapalinou

Po kompletnom vysušení, skúste skontrolovať tzv. „senzor kontaktu s kvapalinou“. Každý model iPhonu je vybavený snímačmi, ktoré sa po kontakte s vodou zafarbia na červeno. V takomto prípade sa na prístroj nevzťahujú záručné podmienky. Senzory nájdete na týchto miestach:

iPhone snímač kontaktu s vodou

Čo ak po kontakte s vodou nefunguje všetko korektne?

Po kontakte iPhonu s vodou, najčastejšie dochádza k týmto poruchám:

  • Tlačidlo Home dostatočne nereaguje – riešením môže byť napríklad, postup pri ktorom spustíte akúkoľvek iOS aplikáciu, následne pridržíte tlačidlo Power až kým sa neobjaví slider „Vypnúť“. Potom stačí dlhšie pridržať tlačidlo Home a iPhone sa vráti do základnej ponuky. (ide síce o vynútené ukončenie aplikácie, v niektorých prípadoch však práve tento postup pomôže pri zníženej odozve tlačidla Home). Ak tlačidlo Home nereaguje vôbec, existuje trik, pri ktorom je potrebné v Nastaveniach zapnúť „Asistovaný prístup“ a použiť tlačidlo Home na dotykovej obrazovke.
  • Nefunkčný audio konektor – v tomto prípade neexistuje žiadna bežne dostupná alternatíva, ak aj napriek tomu chcete počúvať počúvať hudbu, existuje možnosť využiť napríklad USB dokovacie stanice.
  • Nefungujúce tlačidlá pre kontrolu hlasitosti alebo tlačidlo Power – v prípade ovládania hlasitosti na iPhone existuje softvérové riešenie. Problémom môže byť tlačidlo Power, v takom prípade je potrebné dávať pozor na úplne vybitie batérie.
  • Znížená odozva dotykového displeja – v tomto prípade môže pomôcť výmena displeja, problém však môže byť aj zložitejší a samotná výmena LCD panelu nemusí priniesť riešenie.

Máte osobnú skúsenosť s utopeným telefónom alebo iným zariadením? Neváhajte sa podeliť či už o svoje skúsenosti alebo vlastné finty, ktoré pri takomto „incidente“ pomohli vám.

Tagged with →  
Share →