Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Tim Cook sa včera v Kalifornii po prvý krát zúčastnil prestížnej konferencie D10: All Things Digital. Odborné debaty na tému informáčných technológií s názvom D: All Things Digital sa konajú už od roku 2003 a medzičasom si získali status renomovaných a prestížnych podujatí, ktoré by nemali chýbať v kalendári žiadneho IT nadšenca. Konferenciou pozvaných hostí spravidla sprevádzajú jej dvaja zakladatelia – Kara Swisher a Walt Mossberg. V roku 2007 sa napríklad na  konferencii D5 stretol Steve Jobs s vtedajším šéfom Microsoftu, Billom Gatesom. Tohtoročnú technologickú debatu otvoril Tim Cook, pre ktorého to bola vôbec prvá návšteva podujatia tohto typu, odkedy sa stal šéfom spoločnosti Apple. Odborná i laická verejnosť od tohto rozhovoru očakávala zaujímavé informácie. Poďme si preto v krátkosti zhrnúť Cookové vyjadrenia a odpovede na otázky, ktoré mu kládli spomínaní dvaja žurnalisti.

Plánujeme zdvojnásobiť svoje úsilie v oblasti utajovania informácií …

Tim Cook sa okrem iného vyjadril aj k známej otázke utajovania informácií, ktoré sa týkajú nových Apple produktov. Vo všeobecnosti je Apple považovaný za výrobcu, ktorý sa do poslednej chvíle snaží čo najviac utajovať akékoľvek detaily o pripravovaných novinkách. Všetci fanúšikovia si na tento fakt zvykli a zo strany Apple sa v podstate jedná o vynikajúci marketingový krok. Davová psychóza, ktorá vypukne po bombastickom odhalení „umeleckého diela z dielne Apple“ opantá nejedného potenciálneho zákazníka, ktorý dovtedy ani netušil, že mu práve predstavený produkt treba a uteká si ho kúpiť (je však potrebné podotknúť, že na 99 % svoju kúpu neoľutuje).

Aj keď sa Applu v posledných rokoch viac menej darilo utajovať informácie o nových produktoch, kde tu sa predsa len niečo prevalilo. Príkladom môže byť prototyp iPhonu 4, ktorý sa v roku 2010 za záhadných okolností našiel v jednom z kalifornských barov, ale aj fotografie iPadu, ktoré sa na internete objavili tesne pred jeho oficiálnym predstavením. Tim Cook sa v tejto súvislosti pre AllThingsD vyjadril, že v súčasnej dobe, keď sa výroba produktov Apple väčšinou realizuje v zámorí a podieľa sa na nej obrovské množstvo pracovníkov, Apple vyvinie dvojnásobné úsilie v oblasti utajovania informácií o nových zariadeniach. Naopak Cook chce v Apple nastoliť transparentnosť informácií, ktoré sa týkajú sociálnej sféry, životného prostredia, či využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Apple TV pre nás nie je iba „hobby“ …

Cook odpovedal aj na otázku, týkajúcu sa set-top boxu Apple TV, ktorý väčšina odborníkov považuje iba za akýsi „hobby“ projekt bez svetlejšej budúcnosti. Cook kontroval odpoveďou, že tomu tak v žiadnom prípade nie je, keďže v za prvých päť mesiacov sa predalo 2,7 milióna kusov novej generácie Apple TV s podporou 1080p. Počas dvanástich mesiacov minulého roka sa podarilo predať iba 2,8 milióna kusov druhej generácie s podporou max. 720p. Oblasť multimediálnej zábavy v spojení s televíznym prijímačom je preto pre spoločnosť Apple aj naďalej veľmi dôležitá.

Ďalšia otázka Walta Mossberga preto hneď smerovala k legendami opradenému TV zariadeniu. Mossberg sa priamo opýtal, či spoločnosť pracuje na plnohodnotnom televíznom zariadení, ktoré by prevalcovalo obývačky zákazníkov. Cook tieto špekulácie zamietol zo slovami, že nebude prezrádzať žiadne podrobnosti o pripravovaných produktoch a čas ukáže, či sa Applu oplatí vstúpiť do tejto oblasti.

Stevov odchod bol  jedným z najsmutnejších dní v mojom živote …

Na Mossbergovú otázku: „Čo ste sa od Steva naučili a čo robíte inak?“, Cook s emóciou v hlase odpovedal: „Stevov odchod bol určite jedným z najsmutnejších dní v mojom živote…“. Cook si nemohol dovoliť luxus postupného preberania kormidla. V určitom momente bol odrazu nútený postarať sa o najhodnotnejšiu spoločnosť súčasnosti. V novej pozícii sa snažil svoj smútok pretransformovať na túžbu, aj naďalej pokračovať v tom, čo tu zanechal Steve Jobs.

Cook tiež vyzdvihol Jobsa, za jeho „guráž“ nepriznať si, že sa mohol mýliť a jeho schopnosť v okamihu zmeniť svoje myslenie nazval „umením“. Na novú ideu vedel skočiť s takou rýchlosťou, že úplne zabudol, že predchádzajúci deň mal úplne opačný názor.

Share →