Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

iOS 6

V úvodný deň bol na WWDC 2012 Scottom Forstallom predstavený aj iOS 6. Veľký update údajne prinesie až 200 noviniek medzi ktorými nechýbajú všetky tie, ktoré boli očakávané krátko pred samotnou konferenciou – širšia integrácia so sociálnou sieťou Facebook, múdrejšia Siri (aj na novom iPade), či kompletne prepracované Mapy (bez podpory Google). ßeta verzia iOS 6 je pre registrovaných vývojárov dostupná od pondelka 11.6., finálna verzia by sa mala objaviť na jeseň – pravdepodobne pri príležitosti vydania nového iPhonu. Potvrdila sa aj informácia o tom, že iOS 6 nebude spolupracovať s iPadom prvej generácie.

Facebook

Hlbšia integrácia sociálnej siete Facebook v iOS 6 poteší mnohých jej fanúšikov. Tak ako Apple minulý rok na jeseň integroval do iOS 5 mikro-blogovaciu sieť Twitter, v druhej polovici tohto roka sa v iOS 6 objaví široká integrácia v súčasnosti najrozšírenejšej sociálnej siete Facebook.

iOS 6 Facebook Integration

Po jednoduchom prihlásení sa, bude možné z celého systému zdieľať rôzne informácie, fotky (aj priamo z aplikácie Fotoaparát), polohu prostredníctvom inovovanej aplikácie Mapy, pridávať „Like“ aplikáciám, či skladbám z iTunes. Statusy bude možné aktualizovať aj pomocou vylepšenej funkcie hlasovej asistentky Siri. Facebook bude tiež prepojený s iOS aplikáciami Kalendár a Kontakty. Profil vašich Facebook kontaktov sa automaticky synchronizuje aj s vašimi iOS kontaktmi – takže ak si vaši známi zmenia akúkoľvek informáciu (adresu, email) na sieti Facebook, nový údaj sa automaticky aktualizuje aj vo vašich kontaktoch.

Mapy

Potvrdili sa aj špekulácie o odlúčení sa inovovanej aplikácie Mapy od spoločnosti Google. Nové, Applom navrhnuté mapy prinášajú niekoľko vylepšení, medzi ktoré patrí nová vektorová grafika, Turn-by-Turn navigácia (táto funkcia údajne pobeží iba na A5 a A5X iZariadeniach), či nová funkcia Flyover – elegantná obdoba Google Earth.

iOS 6 Maps

Vektorová grafika zabezpečí plynulú prácu s mapami aj pri náročnejších gestách – v prípade, že mapu bude potrebné v rýchlosti priblížiť alebo presunúť. Multi-dotykové gestá budú v novej aplikácii fungovať rovnako ako v tej súčasnej. Nové mapy budú na iPhone 4S a iPadoch 2G a 3G podporovať aj klasickú Turn-by-Turn navigáciu, teda priame zobrazenie cesty z bodu A do bodu B. Nová funkcia ponúkne aj trojrozmerný pohľad na trasu, ale aj navigáciu hlasom, inteligentný výpočet času a vzdialenosti na základe aktuálnej cestnej premávky – bude brať do úvahy cestné obmedzenia, či nehody. Apple túto novinku pre iOS 6 pripravil v spolupráci so spoločnosťou TomTom.

iOS 6 - Maps - Turn-by-Turn

Ďalším vylepšením je tzv. Flyover – obdoba Google Earth, ktorá používateľovi ponúkne satelitné snímky celej planéty. Viaceré významné mestá bude možné prehliadať aj v 3D. Odborníci sa zhodujú na tom, že Flyover ponúkne oveľa intuitívnejší a plynulejší zážitok, ako Google Earth.

Siri

Siri sa v iOS 6 dočkala viacerých vylepšení – nielenže porozumie až 15 jazykom a objaví sa aj na novom iPade, no pribudnú rôzne nové typy povelov. Otázky sa budú môcť týkať napríklad športových výsledkov, štatistík, filmov a hercov. Nová Siri dokáže jednoduchým povelom spúšťať iOS aplikácie. Prejaví sa aj hlbšia integrácia so sociálnymi sieťami – povelom bude možné aktualizovať statusy na Facebooku, či Twitteri.

iOS 6 - Siri Car

Nová Siri bude spolupracovať aj s viacerými svetovými automobilkami. Apple sa na spolupráci dohodol napríklad s automobilkou BMW, Audi, Mercedes, GM, Jaguar, Land Rover, Toyota, Chrysler, či Honda. Výsledkom by malo byť ľahko dostupné tlačidlo, ktoré dokáže aktivovať funkciu Siri bez toho aby sa vodič prestal venovať šoférovaniu – počas jazdy bude napríklad využívať hands-free a eyes-free navigáciu, telefonovanie, písanie emailov a ďalšie.

Ďalšie novinky

V novom iOS 6 nájdeme aj aktualizované aplikácie Safari a Mail, ktoré dostanú nové funkcie a vzhľad. V Safari bude možné pomocou služby iCloud zdieľať svoje osobné záložky, objaví sa aj funkcia Offline Zoznam na prečítanie, v Mailoch zasa pribudne VIP mailová schránka.

Vylepšená bude aj funkcia Photo Stream, pomocou ktorej bude možné zdieľať fotografie ale aj celé sady fotografií s kýmkoľvek a kdekoľvek, využitím služby iCloud, Mail alebo prostredníctvom Apple TV, či webu.

iOS 6 - iPad clock

iOS 6 podľa najnovších informácií na iPade konečne pridáva plnohodnotnú natívnu aplikáciu Hodinky, ktorá doteraz na iPade citeľne chýbala. Nová Clock aplikácia na iPade s iOS 6 používateľovi ponúkne klasickú funkcionalitu v podobe budíka, stopiek, či odpočítavania času. V sekcii Svetový čas sa dokonca objavilo aktuálne počasie, o ktoré sa postará služba Yahoo!.

iOS 6 - Passbook

Novinkou v iOS 6 je aj aplikácia Passbook, ktorá prinesie elektronické vstupenky, cestovné lístky alebo kupóny priamo do iOS zariadení. Preukázanie sa prebehne jednoduchým skenom iOS displeja alebo vizuálnou kontrolou.

iOS 6 ponúkne aj možnosť FaceTime hovorov, využitím siete operátora. Zmeškaný alebo odmietnutý hovor bude možné pripomenúť neskôr, či volanému jednoducho odpísať SMS spravu. Dostupný bude aj režim Do Not Disturb (Nerušiť).

Aktualizácie sa dočkala aj služba Find My iPhone, v ktorej pribudla funkcia Lost Mode. Tá majiteľovi umožní na svoje stratené iOS zariadenie poslať SMS s telefónnym číslom, na ktorom je dostupný a nálezca mu bude môcť jednoduchým spôsobom zavolať späť.

Dostupnosť a kompatibilita

Testovacia verzia iOS 6 je pre registrovaných vývojárov dostupná už dnes. Finálna verzia iOS 6 by sa mala objaviť na jeseň 2012 spolu s novým iPhonom. iOS 6 bude kompatibilné so všetkými iOS 5 zariadeniami, okrem prvej generácie iPadu.

OS X 10.8 Mountain Lion

Phill Schiller počas prvého dňa WWDC prezentácií predstavil aj najvýznamnejšie novinky nového operačného systému OS X 10.8 Mountain Lion. Celkovo sa v tomto veľkom update môžme tešiť až na 250 noviniek a jeho finálna verzia by sa mala objaviť v priebehu niekoľkých týždňov (možno dní). Medzi hlavné novinky patrí napríklad úplne nová aplikácia Messages, Notifikačné centrum, integrácia so sieťou Facebook, Diktovanie, Power Nap, AirPlay zrkadlenie obrazu, Game Center, či vylepšená služba GateKeeper.

iCloud

Nový systém prináša hlbšiu integráciu služby iCloud, pomocou ktorej bude možné jednoducho nastaviť a synchronizovať aplikácie Mail, Kontakty, Kalendár, Messages, Poznámky a Pripomienky (posledné dve menované budú v OS X 10.8 novinkou, doteraz ich využívali iba majitelia iOS zariadení). iCloud sa postará o to, aby boli všetky osobné údaje a dáta aktuálne na všetkých zariadeniach s rovnakým účtom Apple ID. iCloud dokumenty budú odteraz na počítačoch Mac spolupracovať aj s kancelárskou sadou aplikácií iWork.

Notifikačné centrum

Pomocou novej centrálnej služby notifikácií budete mať prehľad o všetkých dôležitých udalostiach. Notifikačné centrum bude spolupracovať aj s aplikáciami tretích strán. Jednoduchým spôsobom bude možné nastaviť, ktoré upozornenia a akým spôsobom sa majú v centre zobrazovať. Funkcia Nerušiť vám umožní všetky upozornenia dočasne vypnúť a venovať sa dôležitejšej činnosti.

OS X 10.8 Mountain Lion - Notifikačné centrum

Messages

Aplikácia Messages nahradí súčasný iChat a v podstate prináša obľúbenú iOS aplikáciu iMessage na počítače Mac. Textové a obrazové spravy bude odteraz možné z počítača Mac posielať komukoľvek, kto využíva aplikáciu iMessage (iPhone, iPod Touch, iPad) alebo Message. Všetky odoslané správy sa pomocou iCloudu automaticky synchronizujú so všetkými vašimi zariadeniami, takže bude jednoduché pokračovať v konverzácií presne tam, kde ste ju pred tým skončili. Messges umožní aj skupinový chat, indikáciu písania, či správy o doručení. Podporuje tiež štandardné IM protokoly ako AIM, Yahoo!, Google Talk alebo Jabber.

Safari

V novom OS X 10.8 sa aktualizácie dočkal aj populárny webový prehliadač Safari. Ten vo svojej najnovšej verzii ponúkne (podobne ako Google Chrome) zjednotené vyhľadávacie okno. Používateľ tak bude môcť zadať akýkoľvek textový reťazec, ktorý sa okamžite začne vyhľadávať prostredníctvom predvoleného vyhľadávača na internete. Novinkou bude aj funkcia iCloud záložky, ale aj Tab View, pomocou ktorej budete mať svoje Taby otvorené naprieč všetkými rovnakými Apple ID zariadeniami.

Zdieľanie informácií

Mountain Lion používateľovi ponúkne aj jednoduchú možnosť zdieľania informácií, fotografií, či odkazov. Funkcia Zdieľať bude integrovaná v rôznych natívnych aplikáciach nového systému, odpadne teda nutnosť inštalácie iných aplikácií. Stačí iba raz zadať prihlasovacie údaje sietí ako Facebook, Twitter, Flickr, alebo Vimeo. Facebook a Twitter sú navyše integrované v Notifikačnom centre, takže nové statusy, či Tweety bude možné sledovať priamo v jednom okne.

OS X 10.8 Mountain Lion - Zdieľanie

Dictation a Power Nap

V novom systéme bude dostupná aj funkcia Dictation (Diktovanie textu) – umožní nadiktovať text v akejkoľvek aplikácií, v ktorej je možné zadávať text. Nová služba Power Nap umožní na nových Retina MacBookoch Pro a MacBookoch Air (druhej a tretej generácie) behom spánku automaticky aktualizovať Kontakty, Maily, Poznámky, Pripomienky, Photo Stream fotografie, Find My Mac a dokumenty v iCloude. Navyše ak budú Macy počas režimu spánku pripojené k napájaniu, Power Nap sa postará o všetky aktualizácie systému, či zálohy v programe Time Machine.

Facebook

Integrácia so sieťou Facebook prinesie Mac používateľom rôzne výhody. Po jednoduchom zadaní svojich prihlasovacích údajov bude používateľ môcť na Facebook zdieľať svoje fotografie (priamo z aplikácie iPhoto). Kontakty sa synchronizujú s Facebook kontaktmi, aktualizujú sa údaje, vrátane profilových fotografií. Facebook bude integrovaný aj v Notifikačnom centre, odkiaľ bude možné aktualizovať svoje statusy na Facebooku.

OS X 10.8 Moutain Lion - Facebook

GateKeeper

Novinkou v Mountain Lione je služba GateKeeper, ktorá bude mať za úlohu používateľa chrániť pred inštaláciou škodlivého softvéru z internetu. GateKeeper ponúka niekoľko stupňov ochrany – od najbezpečnejšej, kedy je možné inštalovať iba overené Developer ID aplikácie z online obchodu Mac App Store, až po najmenej bezpečnú úroveň, kedy si používateľ môže inštalovať čokoľvek tak, ako doteraz.

Ďalšie novinky

Medzi významné novinky určite treba zaradiť napríklad funkciu zrkadlenia AirPlay, pomocou ktorej môže Mac používateľ jednoducho pomocou Apple TV poslať full HD video 1080p zo svojho Macu na akýkoľvek HDTV. Posielať sa dá aj hudobný obsah na akékoľvek hudobné zariadenia s funkciou AirPlay.

Novinkou je tiež iOS služba Game Center, ktorá používateľovi umožní zahrať si multi-playerové hry so svojimi známymi ako na iOS zariadeniach, tak aj na Mac zariadeniach.

Dostupnosť a kompatibilita

Podľa neoverených informácií by mal byť nový OS X 10.8 Mountain Lion v Mac App Store dostupný v priebehu niekoľkých týždňov (júl 2012), za 19,99 $. Nový systém pobeží na Mac počítačoch s OS X Lion alebo Snow Leopard, s operačnou pamäťou minimálne 2 GB a bude si vyžadovať minimálne 8 GB úložného priestoru.

Tagged with →  
Share →