Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Každoročne je jednou z najočakávanejších mediálnych udalostí (v dôležitosti ju predstihne snáď iba jesenné predstavovanie nových iPhonov) a koná sa vždy v úvodný deň čoraz úspešnejšej vývojárskej konferencie Worldwide Developer Conference (WWDC). Tohtoročná „letná“ mediálna prezentácia bola pre firmu Apple, jej fanúšikov a odbornú verejnosť o čosi dôležitejšia, ako kedykoľvek pred tým. Tim Cook a jeho tím po prvý krát predstavovali inovované produkty a služby, pri vývoji ktorých takmer určite nestál Steve Jobs. Vedenie firmy prešlo koncom uplynulého roka relatívne turbulentným obdobím, keď palubu okrem iných opustil aj ambiciózny super-talent (a Jobsov obľúbenec) Scott Forstall. Personálna rošáda sa dotkla najmä divízie iOS, ktorú pod svoje krídla vzal Sir Jonathan Ive. Vzhľad systému iOS nebol výraznejšie aktualizovaný od roku 2007 a vo všeobecnosti sa očakávalo, že Jony Ive bude tým, kto prinesie do tejto oblasti čerstvý vietor. To či sa mu to naozaj podarilo a ešte čosi navyše sa dozviete v trojici príspevkov, venovaných WWDC 2013. Poďme však pekne poporiadku a v prvom príspevku sa budeme venovať tradičným štatistikám a aktualizovanému systému OS X.

Úvod a Anki

Na úvod prezentácie sa na pódiu objavil Tim Cook, ktorý tradične spomenul niekoľko úspechov a super-čísel za uplynulé obdobie. Veľkou pýchou pre Apple sú jeho kamenné obchody. V súčasnej dobe je ich spolu 407, v 14 krajinách po celom svete a počas uplynulého roka ich denne navštívilo 1 milión návštevníkov. Spomenutý bol zbrusu nový kamenný Apple Store v historickej budove bývalého divadla v Berlíne. Nasledovalo niekoľko dôležitých čísel, týkajúcich sa platformy App Store. Tá o pár dní oslávi svoje 5. narodeniny a v súčasnosti ju využíva 575 miliónov používateľov. V App Store dnes nájdeme celkovo 900 tisíc titulov, z ktorých viac ako jedna tretina (presne 375 tisíc) je určených pre majiteľov iPadov. Viac ako 93 % aplikácií, je stiahnutých minimálne jeden krát za mesiac. Apple stihol za 5 rokov vývojárom vyplatiť 10 miliárd amerických dolárov. App Storu prislúcha 74-percentný podiel z celkových príjmov z distribúcie digitálneho obsahu na všetkých dostupných platformách (Androidu patrí 20-percentný podiel a ostatné platformy majú spolu 6 % z celkových príjmov).

WWDC 2013 - Anki Drive

Tim Cook si odišiel na pár minút vydýchnuť a na pódiu sa objavil Boris Sofman, CEO doposiaľ neznámej spoločnosti Anki. Firma sa zaoberá vývojom robotických zariadení, ktoré by sa mali v blízkej budúcnosti stať súčasťou nášho každodenného života a mali by byť ovládané pomocou iOS zariadení. Počas niekoľkých minút prítomným v sále (aj keď až na druhý pokus) predstavili akúsi autodráhu, na ktorej krúžili autíčka s umelou inteligenciou. Každé z aut niekoľko tisíckrát za sekundu komunikuje s iOS zariadením a na základe aktuálnej polohy a chovania sa ostatných aut, vyberá najrýchlejšiu trasu. Na trať bolo následne pridané auto, ktoré prostredníctvom iZariadenia naprogramoval jeden z prezentujúcich. Pomocou fiktívnych virtuálnych zbraní z dráhy postupne odstránil všetkých protivníkov a závod vyhral. Zástupcovia spoločnosti chceli týmto spôsobom demonštrovať možnosti prepojenia systému iOS s iným zariadeniami. Jednou z možností je podľa ich slov preniesť digitálne hry do reálneho sveta. AnkiDrive bude možné kúpiť v Apple Store v druhej polovici tohto roka a iOS aplikácia by sa mala v App Store objaviť v priebehu niekoľkých hodín.

Na pódium sa vrátil Tim Cook a tentoraz sa zameral na štatistiky z oblasti počítačov Mac. V posledných rokoch rastú predaje počítačov Mac rýchlejšie ako predaje bežných PC. Celosvetovo sa do dnešného dňa predalo zhruba 72 miliónov Macov. Jeden z posledných predstavených – iMac, sa stal najpredávanejším desktopom na území USA. Rovnako najúspešnejším notebookom v Spojených štátoch je MacBook. Kým predaj PC stúpol za posledných 5 rokov iba o 18 %, predaj počítačov Mac sa zdvojnásobil. Mountain Lion používa takmer 35 % používateľov a od spustenia predaja sa predalo 28 miliónov kópií.

OS X Mavericks

Tima po úvodných marketingových slovách na pódiu vystriedal šéf divízie Softvérového inžinierstva, Craig Federighi a keynote začala konečne naberať na obrátkach (aj vďaka výbornému a vcelku vtipnému Craigovmu prejavu). Craig si na úvod zavtipkoval na tému ďalšieho názvu systému OS X. Keďže Apple už vyčerpal všetky mačkovité šelmy, firma sa rozhodla uberať iným smerom a ďalší veľký update sa bude volať OS X Mrož. Samozrejme, že sa jednalo o žart a Craig vzápätí predstavil oficiálny názov desiatej veľkej aktualizácie systému, ktorá ponesie názov OS X Mavericks (podľa populárnej surferskej lokality na pobreží severnej Kalifornie).

OS X Mavericks

Apple sa podľa Craigových slov v OS X Mavericks zameral hlavne na hlbšiu integráciu systému s hardvérom, čoho výsledkom by mala byť okrem lepšej odozvy systému, hlavne vylepšená výdrž batérie mobilných Macov. Nároky na výkon CPU by sa mali v novom systéme znížiť až o 72 %. Vďaka funkcii Compressed Memory sa vraj budú bežné aplikácie spúťať 1,4-krát rýchlejšie, štart systému sa zlepší 1,5-krát.

OS X Mavericks

Jednou z hlavných noviniek v OS X Mavericks, budú záložky v aplikácii Finder. Používateľ si bude môcť v každej z nich zvoliť vlastný typ zobrazenia a samozrejmosťou bude možnosť kopírovať a prenášať súbory medzi jednotlivými otvorenými záložkami. Ďalšou novinkou vo Finderi budú tagy (štítky), pomocou ktorých si používateľ jednoduchšie zorganizuje svoje dokumenty. Pri ukladaní súboru sa okrem jeho formátu, názvu a umiestnenia, budú pridávať štítky, ktoré zjednodušia vyhľadávanie a triedenie dokumentov.

OS X Mavericks - Multiple Displays

Ďalšou zásadnou novinkou v OS X Mavericks bude vylepšená podpora práce na viacerých displejoch. Používateľ bude mať k dispozícii plnohodnotné zobrazenie na každom z nich, vrátane docku, menu baru a full-screen zobrazenia Mac aplikácií. Plnohodnotnou externou obrazovkou sa po novom prostredníctvom funkcie AirPlay stane aj TV prijímač, ku ktorému je pripojená Apple TV. Doteraz mali používatelia možnosť využívať svoj televízor iba na zrkadlenie obrazu.

OS X Mavericks - Safari

Pomerne dlhý časový úsek prezentácie bol venovaný prehliadaču Safari. Jednou z najvýznamnejších noviniek bude nový sidebar s obľúbenými položkami, ktorý sa objaví na ľavej strane prehliadača a bude rozdelený do troch sekcií – Bookmarks, Reading list a Sharing Links. Používateľ si bude môcť prezerať svoje obľúbené webové stránky, kontinuálne čítať príspevky uložené v Reading liste a tiež otvárať si odkazy, ktoré zdieľajú jeho známi na sociálnych sieťach Twitter či Facebook. Nové Safari ponúkne aj niekoľko zásadných vylepšení pod kapotou – zrýchlený štart aplikácie, zvýšený výkon JavaScript engine (1,44-krát výkonnejší ako v prehliadači Chrome), samostatný proces pre každú záložku (nemalo by sa stávať, že prehliadač zamrzne kvôli problémom v jednej zo záložiek), optimalizované záložky v pozadí, šetrič energie, nižše nároky na spotrebu energie a zaťaženie CPU.

OS X Mavericks - iCloud Keychain

V súvislosti s prehliadaním internetu bola spomenutá novinka s názvom iCloud Keychain (kľúčenka), ktorá bude slúžiť na ukladanie osobných údajov a loginov na jednom mieste (akási alternatíva aplikácie 1Password). Všetky uložené údaje budú zabezpečené 256-bitovou technológiou AES a budú automaticky synchronizované naprieč všetkými (overenými) zariadeniami jedného používateľa.

OS X Mavericks - Notifications Center

Craig spomenul aj Centrum notifikácií, kde sa po novom bude dať priamo reagovať na práve zobrazované notifikácie (iMessage, Mail, FaceTime a ďalšie), bez nutnosti otvárať dané aplikácie. Upozornenia sa budú zobrazovať už aj na zamknutej obrazovke počítača Mac (podľa môjho názoru nie najšťastnejšie riešenie v súvislosti s ochranou súkromia). Pribudnú aj notifikácie z iOS aplikácií.

OS X Mavericks - Calendar

Zbrusu nové používateľské rozhranie prinesie aj aplikácia Kalendár, ktorej dizajn sa zbavil prvkov skeumorfizmu. „..myslím, že nikto nepochybuje o tom, kto stojí za novým dizajnom.“, zavtipkoval si Craig Federighi. V novom kalendári sa zobrazia napríklad udalosti zo siete Facebook, aktuálne počasie a pribudne aj podpora Máp s možnosťou plánovania trasy (zobrazí sa dĺžka trasy a čas potrebný na prekonanie danej vzdialenosti – autom, pešo a pod.).

OS X Mavericks - Maps

V OS X Mavericks sa objaví aj dvojica aplikácií z prostredia iOS. Prvou z nich je aplikácia Mapy, ktorá v iOS 6 nahradila mapy od spoločnosti Google. Mac verzia prinesie totožné funkcie. Chýbať nebude 3D Flyover, či možnosť plánovania trasy, ktorá sa bude dať pohodlne jedným klikom odoslať do iPhonu. Druhou iOS aplikáciou bude iBooks, takže Mac používatelia budú mať k dispozícii 1,8 milióna knižných titulov. Samozrejmosťou bude prístup ku všetkým zakúpeným knižným titulom naprieč všetkými zariadeniami jedného používateľa. Chýbať nebude podpora interaktívnych učebníc, tvorba poznámok a tzv. štúdijných kariet, pre pohodlnejšie učenie.

Pre tých, ktorí nestihli živé vysielanie, krátko po skončení úvodnej mediálnej udalosti sa na oficiálnej stránke Apple objavil záznam celej prezentácie. Pozrieť si môžte aj novú televíznu reklamu, v ktorej Apple prezentuje rôzne oblasti využitia svojich výnimočných produktov.

Share →