Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Aj keď počítače Mac celkom úspešne pracujú vo svojom vlastnom softvérovom ekosystéme, niektoré programy je aj dnes možné spúšťať výlučne v systéme Windows. Či už potrebujete pracovať vo firemnej aplikácii alebo si chcete zahrať hru, ktorá beží iba v oknách, existuje niekoľko možností ako to docieliť aj na počítači Mac.

Programy Windows môžme v systéme OS X spúšťať prostredníctvom virtualizačných programov, duálneho-bootovania, v prostredí Wine, alebo pomocou programov na vzdialenú správu. V nasledujúcich riadkoch sa zoznámime so všetkými z vyššie spomenutých spôsobov.

Virtualizačné programy

Virtualizačné programy predstavujú jeden z najlepších spôsobov, ako spustiť softvér určený pre systém Windows na počítači Mac. Poskytujú možnosť nainštalovať systém Windows ale aj iné operačné systémy v samostatnom okne počítača Mac. Windows sa pritom „tvári“, ako keby bežal na bežnom počítači, je však spustený iba vo vnútri programu bežiacom v systéme OS X. Navyše programy Windows nemusia bežať priamo v okne virtualizačného programu, môžu pracovať v režime klasickej OS X aplikácie – aj keď na ich pozadí je spustený virtualizačný program.

Parallels Desktop

Pre inštaláciu systému Windows v prostredí virtualizačného programu budete potrebovať platnú licenciu, alebo ak už vlastníte product key, inštalačku systému Windows si môžte bezplatne stiahnuť pomocou nasledujúcich odkazov:

Medzi najpopulárnejšie virtualizačné programy určite patria VMware Fusion a Parallels. Oba sú však platené, takže okrem Windows licencie budete musieť investovať do kúpy jedného z nich. Okrem týchto dvoch je k dispozícii bezplatná open-source alternatíva v podobe programu VirtualBox pre Mac. Ako to už však býva, VirtualBox neposkytne rovnaký komfort a možnosti integrácie Windows programov v prostredí OS X, ako jeho náprotivky. VMware Fusion aj Parallels ponúkajú možnosť dočasného bepzlatného použitia, takže je možné si ich vyskúšať a rozhodnúť sa pre jeden z nich.

Virtualizačné programy majú aj svoje nevýhody – jednou z nich je znížený výkon v prípade použitia 3D grafiky. Preto sa veľmi nehodia na spúšťanie hier. Použiteľné sú iba staršie tituly s nižšími nárokmi na 3D grafiku, tie najnovšie sú zväčša nehrateľné.

BootCamp

Prostredníctvom BootCampu je na počítači Mac možné nainštalovať plnohodnotnú verziu systému Windows „vedľa“ systému OS X. V reálnom čase však môže byť spustený iba jeden z nich a pri jeho zmene je potrebné reštartovať počítač Mac.

BootCamp

Inštalácia Windowsu ako reálného operačného systému na Macu je nejlepším spôsobom, ako si plnohodnotne vychutnať  Windows hry alebo naplno využiť programy, ktoré si vyžadujú plný hardverový výkon. Mac sa vlastne zmení na klasický Windows PC so všetkými svojimi hardvérovými špecifkáciami.

Nevýhodou je absencia súčasneho spúšťania aplikácií OS X a Windows v rovnakom čase. Preto ak potrebujete pracovať súčasne v oboch operačných systémoch, lepšou alternatívou pre vás bude virtualizáčný softvér. Ak si však chcete vychutnať najnovšie herné tituly, BootCamp je ideálnym riešením. Rovnako ako v prípade virtualizačného softvéru, budete potrebovať licencovanú verziu systému Windows.

Wine

Program Wine bol pôvodne vyvinutý pre operačné systemy Linux. Táto platforma ponúka možnosť spúštania Windows aplikácií v iných operačných systémoch vrátane OS X. Wine sa v podstate pokúša prepísať Windows kód, na ktorom je závislé spustenie daného Windows softvéru tak, aby mohol byť spustený v inom operačnom systéme. To však znamená, že Wine nie je ani zďaleka ideálny. Pomocou Wine nie je možné spúšťať všetky Windows programy a tie, ktoré sa spustiť podarí, mnohokrát nepracujú na 100 %. Vývojári síce radia, ktoré aplikácie je možné spúšťať bez problémov, ich záujem sa však orientuje prevažne na podporu systému Linux.

WineBottler

Cez to všetko, aj platfroma Wine je jednou z alternatív, ako spúštať programy Windows na Macu. Výhodou je napríklad to, že nemusíte vlastniť licenciu systému Windows a Wine je úplne zadarmo.

Samotný Wine neponúka grafické používateľské prostredie, ktoré by inštaláciu Windows softvéru nejako zjednodušovalo a oficiálne ani nie je dostupná verzia Wine, určená výhradné pre počítače Mac. Pre jeho využitie preto odporúčame aplikácie tretích strán, ako napríklad WineBottler, prostredníctvom ktorého sa môžte pokúsiť o inštaláciu Windows programov. WineBottler v sebe obsahuje verziu Wine, ktorá je určená pre systém OS X.

CrossOver

CrossOver od firmy CodeWeavers predstavuje ďalšiu z platených alternatív, ako spúšťať programy Windows na Macu. CrossOver na svoju prácu využíva open-source kód platformy Wine. Narozdiel od Wine, však ponúka prehľadné grafické používateľské prostredie a oficiálne sa zameriava na najpopulárnejšie programy a niektoré hry (MS Office, Internet Explorer, Counter Strike a pod.). Ak oficiálne podporovaný program nefunguje, používateľ má možnosť kontaktovať podporu CodeWeavers a vyžiadať si aby program fungoval. CodeWeavers tiež spätne spolupracujú s vývojármi Wine, takže vlastne pomáhajú vylepšovať túto voľne dostupnú platformu.

CrossOver

Aj keď je CrossOver platený program, ponúka možnosť dočasného bezplatného testovania a potenciálny používateľ si tiež môže prečítať zoznam plne podporovaných programov. Keďže je založený na platforme Wine, jeho možnosti sú obmedzené a ponúka možnosť spúšťania iba niektorých programov.

CrossOver neponúka komfort, ako v prípade virtualizáčných programov, no používateľ nepotrebuje vlastniť licencovanú verziu Windows. CrossOver tiež ponúka teoretickú možnosť spúšťania hier, ktoré by mali bežať o niečo svižnejšie ako vo virtualizačnom prostredí. Je tu však riziko bugov a problémov. Lepším riešením je v tomto prípade BootCamp.

Vzdialená správa

Programy pre vzdialenú správu ponúkajú možnosť vyhnúť sa akémukoľvek spúšťaniu systému Windows v prostredí OS X. Používateľ sa vzdialene pripojí k počítaču, na ktorom beží Windows a má možnosť inštalovať alebo spúšťať akýkoľvek Windows softvér. Veľké organizácie si môžu prenajímať servery so systémom Windows a ich programy môžu ponúkať akémukoľvek používateľovi, či už používa Mac, Linux, ChromeBook, alebo zariadenia so systémom iOS alebo Android.

Remote Desktop

Platí to aj v prípade jednotlivcov, ktorí majú v práci alebo doma Windows PC a chcú sa k nemu vzdialene pripojiť a pracovať s ním. Pre nekomerčné účely je asi najlepším riešením program TeamViewer, ktorý má široku podporu rôznych platforiem. Majitelia operačného systému Chrome majú k dispozícii aplikáciu Chrome Remote Desktop.

Tagged with →  
Share →