Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

V tomto príspevku sa vám pokúsime vysvetliť, ako zo svojho obľúbeného iOS zariadenia (iPhone, iPad, iPod Touch) „vyžmýkate“ čo najdlhšiu výdrž batérie. Želaný výsledok je pritom možné dosiahnuť za pomoci bežne dostupných nastavení, ktoré nájdete na každom z dotknutých „gadžetov“. Poďme teda pekne po poriadku a skúsme sa pozrieť, ako na to:

Znížte intenzitu jasu displeja

Znížte intenzitu jasu displeja

Intenzita jasu displeja je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré vplývajú na celkovú výdrž batérie na všetkých mobilných zariadeniach. Vo všeobecnosti sa pre optimálnu výdrž batérie odporúča udržiavať intenzitu jasu pod 30 %. V závislosti na tom, či vaše iOS zariadenie používate väčšinou v interiéri alebo v exteriéri, je možné toto nastavenie jednoducho upraviť. Nastavenie intenzity jasu nájdete v hlavnej ponuke, v Nastaveniach vášho iOS zariadenia.

Vypnite Lokalizačné služby

Vypnite Lokalizačné služby

Lokalizačné služby umožňujú vašim aplikáciám pomocou GPS modulu určiť vašu aktuálnu polohu. Samozrejme tento modul, je jedným z významných „spotrebičov“ vo vašom iZariadení a jeho časté používanie má za následok rapídne rýchly pokles výdrže batérie. Lokalizačné služby nájdete opäť v hlavnej ponuke, v Nastaveniach vášho iOS zariadenia. Službu je možné vypnúť kompletne, alebo zakázať iba konkrétne aplikácie, ktoré ju často využívajú.

Vypnite Nastavenie časového pásma

Vypnite automatické Nastavenie časového pásma

Tento jednoduchý trik bol objavený len nedávno, keď sa pri uvedený nového iPhonu 4S s novou verziou operačného systému iOS 5, objavili problémy s výdržou jeho batérie. Nastavenie časového pásme nájdete v spodnej časti sekcie Lokalizačné služby v pod-sekcii Systémové služby.

Vypnite Wi-Fi

Vypnite Wi-Fi

Ak sa práve nenachádzate v oblasti, ktorá je pokrytá Wi-Fi signálom, v hlavnej ponuke Nastavenia, vypnite Wi-Fi modul, ktorý je jedným z ďalších významných „spotrebičov“.

Vypnite Bluetooth

Vypnite Bluetooth

Ďalším modulom, ktorý sa významne podieľa na spotrebe elektrickej energie je modul Bluetooth. Aj keď v posledných iOS zariadeniach Apple používa nový štandard Bluetooth 4.0 s výrazne nižšou spotrebou, je dôležité mať Bluetooth modul počas jeho nečinnosti vypnutý. Bluetooth nájdete v sekcii Všeobecné v Nastaveniach iOS zariadenia.

Sťahujte e-mailové správy manuálne

Vypnite automatické Načítanie dát, v sekcii Mail, kontakty, kalendáre

iOS používateľovi umožňuje automaticky kontrolovať prichádzajúce e-mailové správy vo vopred stanovených časových intervaloch. Automatická kontrola nových správ si samozrejme za každým vyžaduje pripojenie k internetu, ktoré sa realizuje prostredníctvom Wi-Fi alebo 3G/LTE modulu. Kontrolu prichádzajúcich správ môžte vykonávať manuálne pri každom spustení aplikácie Mail. Toto nastavenie nájdete v pod-sekcii Načítanie dát, sekcie Mail, kontakty, kalendáre v hlavnej ponuke Nastavení.

Vypnite Hlásenia „Push notifikácie“

Ručne nastavte hlásenia jednotlivých aplikácií

Mnohé hlásenia si vyžadujú internetové pripojenie, ktoré sa opäť realizuje využitím Wi-Fi alebo 3G/LTE modulu. Je preto dôležité hlásenia jednotlivých aplikácií ručne nastaviť. Sekcia Hlásenia sa nachádza v hlavnej ponuke Nastavení iOS zariadenia.

Zatvorte aplikácie, bežiace v pozadí iOS

Zatvorte aplikácie, bežiace v pozadí iOS

Aplikácie, ktoré bežia v pozadí operačného systému tiež ovplyvňujú životnosť batérie. K týmto aplikáciám sa dostanete dvojitým stlačením tlačidla Home, kedy sa objaví ponuka Multi-tasking. Pridržaním palca na jednej z nedávno použitých aplikácií sa objaví možnosť túto (aj ostatné) aplikáciu z pozadia odstrániť – stačí tapnúť na malej červenej ikonke v ľavom hornom rohu ikony.

Vypnite Vybrovanie

Vypnite vybrovanie

Vybračný modul je ďalším z významných „spotrebičov“ vášho iOS zariadenia. Obzvlášť ak sa zapína pri každom hlásení vášho zariadenia. Vypnutím tohto modulu, dosiahnete viditeľné zlepšenie výdrže batérie. Nastavenie vybrovania nájdete v sekcii Zvuky v Nastavaniach.

Nastavte kratší interval automatického Uzamykania

Nastavte čo najkratší interval automatického Uzamykania

Displej každého iOS zariadenia sa po niekoľkých minútach automaticky vypne a zariadenie sa uzamkne. V súvislosti s výdržou batérie je dôležité nastaviť si interval automatického uzamykania na čo najkratší čas (iPhone – 1 minúta, iPad – 2 minúty), eliminujeme tak zbytočne rozsvietený displej. Časový interval uzamykania je možné nastaviť v pod-sekcii Uzamykanie, v sekcii Všeobecné v Nastaveniach iOS zariadenia.

Používajte Režim lietadlo

Používajte Režim lietadlo

V Režime lietadlo sú všetky najvýznamnejšie „spotrebiče“ iOS zariadenia vypnuté. Zariadenie dokáže v tomto režime vydržať veľmi dlhú dobu, no v podstate na ňom nie je možné vykonávať žiadnu aktivitu – telefonáty, Bluetooth, internet a pod.. Režim lietadlo je vhodné využívať hlavne počas noci, kedy nepotrebujete s iOS zariadením vykonávať žiadne úkony. Po zapnutí Režimu lietadlo máte stále možnosť osobitne zapnúť Wi-Fi modul, pre surfovanie na webe.

Tagged with →  
Share →