Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Ako by ste vyvíjali a testovali nový internetový prehliadač, ak nikto na svete, okrem vývojárov, nemôže vedieť o jeho existencii? Don Melton, vývojár prehliadača Safari hovorí, že priebeh musí byť veľmi opatrný a dostatočne utajený. Na svojom blogu tiež prezrádza niektoré zaujímavosti, ako Safari držali v tajnosti.

Steve Jobs Safari

Všetko od najatia ľudí až po testovanie prehliadača online prebiehalo v úplnej tajnosti. Budúci pracovníci tímu, ktorí vyvíjali Safari, ani sami pri pohovore nevedeli, o čo konkrétne ide a na čom budú pracovať. Pred tým, než boli zasvätení do práce museli zložiť prísahu vernosti. Ale kým pracovníci boli chodiacimi trezormi prísne tajnej informácie, používanie Safari online na webe predstavovalo sériu úplne nových a odlišných výziev.

Napríklad, tzv. “user agent” zachytáva, aký prehliadač sa používa na zobrazovanie stránok a kde sa jeho používateľ práve nachádza. Aby sme Safari dostatočne utajili, celý tím musel tieto informácie skrývať pri testovaní, aby nedošlo k jeho odhaleniu. Systém sa potom nastavil tak, aby automaticky začal zverejňovať Safari na všetkých “user agentoch” od 7. januára 2003, pár dni pred tým, ako Steve Jobs predstavil Safari verejnosti po prvý krát na Macworld Expo.

Ak vás zaujíma celý proces vývoja, viac sa dočítate na blogu Dona Meltona.

Tagged with →  
Share →