Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Podľa amerického denníka The New York Times, Apple po prvýkrát zverejnil zoznam svojich dodávateľov. K tomuto kroku bola firma Apple donútená na základe silnejúcich tlakov zo strany žurnalistov, rôznych pracovných skúpín a ľudí z akademickej pôdy, ktorí požadovali zverejnenie výrobcov jednotlivých časti produktov značky Apple. Zoznam obsahuje aj detailné informácie o praktikách a spolupráci s jednotlivými dodávateľmi.

iMac & MacBook

Zo zoznamu sa môžme dozvedieť, že 93 firiem z celkového počtu dodávateľov má aspoň polovicu zamestnancov, ktorí prekračujú týždenný limit pracovnej doby o 60 hodín a 108 spoločností svojim zamestnancom neprepláca nadčasy ako požaduje zákon. Celkový zoznam obsahuje 156 firiem, no spomenuté nie sú mnohé sekundárne dodávateľské spoločnosti. Poradie dodávateľov je zoradené podľa významu danej spoločnosti – od celosvetovo známych výrobcov ako Intel, po menej známe čínske firmy, ako Zeniya Aluminium Engineering.

Firma Apple tvrdí, že vo všetkých dodávateľských spoločnostiach prebehlo v uplynulom roku 229 auditov (čo je vraj 80% medziročný nárast), ktoré boli zamerané na kontrolu dodržiavania zákonníka práce v danej krajine. Zoznam dodávateľov sa tak zaradil medzi 6 ďalších podobných dokumentov, ktoré firma Apple zverejnila za posledný rok. Asociácia Fair Labor Association, zverejnila ohľadom týchto krokov nasledujúce vyhlásenie:

Vítame kroky spoločnosti Apple v tejto oblasti, smerom k väčšej transparentnosti a nezávislému dohľadu. Dúfame, že tieto kroky sa stanú novým štandardom v elektronickom priemysle.

Tagged with →  
Share →