Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Počas tradičného konferenčného telefonátu s akcionármi a vybranými médiami, Apple oznámil finančné výsledky za druhý fiškálny štvrťrok 2013 (1.1.2013 – 31.3.2013). Celkové príjmy spoločnosti sa vyšplhali na 43,6 miliárd amerických dolárov a čistý zisk predstavoval 9,5 miliardy dolárov. Kým celkové príjmy medziročne narástli o vyše 4 miliardy, čistý zisk paradoxne klesol o viac ako 2 miliardy dolárov. Apple si na svoje bankové kontá pripísal 12,5 miliardy dolárov a celkovo tak v súčasnej dobe disponuje hotovosťou vo výške 145 miliárd dolárov.

Applu sa počas prvých troch mesiacov tohto roka podarilo predať celkovo 37,4 miliónov kusov iPhonov a 19,5 miliónov kusov iPadov. Najväčší nárast predaja zaznamenali podľa očakávaní iPady – medziročne (hlavne vďaka iPadu mini) nárastol predaj o 65 %. Nárast predaja iPhonu oproti minulému roku výrazne stagnuje – medziročný nárast predstavuje 6,5 % v tomto roku, oproti 88 % v minulom roku.

Apple Q2 2013

V prvom štvrťroku 2013 sa oproti rovnakému obdobiu v roku 2012 predalo o približne 100 tisíc kusov menej počítačov Mac – predaje sa vyšplhali na takmer 4 milióny kusov. Priemerná cena počítačov Mac však vzrástla a pokles predaja omnoho miernejší ako priemerný pokles všetkých predaných PC v sledovanom období. Pokles v predajnosti zaznamenali aj hudobné prehrávače iPod, ktorých sa za prvé tri mesiace 2013 predalo 5,6 miliónov kusov – v rovnakom období minulého roka to bolo 7,7 miliónov.

Apple Q2 2013 Segmenty

Pri príležitosti oznámenia štvrťročných výsledkov spoločnosti, nechýbali ani krátke vyjadrenia vedenia, na tému pripravovaných noviniek. Tim Cook v tlačovej správe uviedol: „Naše tímy usilovne pracujú na niekoľkých skvelých hardvérových, aj softvérových produktoch a službách, z ktorých sme nadšení a v našich obchodoch by sa mohli objaviť už túto jeseň a v prvej polovici roku 2014“. Finančný šéf, Peter Oppenheimer: „Spoločnosť neustále generuje veľké množstvo peňazí, v poslednom štvrťroku sme z jednotlivých operácií získali 12,5 miliardy dolárov a súčasnej dobe máme k dispozícii 145 miliárd dolárov“.

Apple tiež oznámil, že svojim akcionárom do roku 2015 vyplatí približne 100 miliárd dolárov, čo je o 55 miliárd viac, ako bolo plánované v uplynulom roku. Predstavenstvo tiež schválilo navýšenie finančných prostriedkov na spätné odkúpenie akcií z predošlých 10 na 60 miliárd a štvrťročné dividendy sa zvýšili o 15 %. Každý vlastník akcií teda získa 3,05 dolárov za jednu akciu. Za rok takto Apple akcionárom vyplatí približne 11 miliárd amerických dolárov.

Tagged with →  
Share →