Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Základná doska počítača Apple I – v súčasnosti existuje približne 30 funkčných exemplárov. Za jej návrhom stojí jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Apple Computers, Steve Wozniak. V apríli 1976 sa Stevovi Jobsovi podarilo predať 200 kusov za 666,66 $ za kus. Počítač Apple I sa tak stal oficiálne prvým produktom spoločnosti Apple. V tej dobe priniesol inováciu v podobe možnosti priameho pripojenia klávesnice a monitora (neskôr sa dal dokonca pripojiť aj kazetový prehrávač, ako pamäťové médium).

Apple I - Matičná doska
Apple I s kompletnou dokumentáciou a kazetovým rozhraním – cena 120 000 $ 🙂

Dražobná spoločnosť Sotheby’s bude 15. júna 2012 v New Yorku dražiť plne funkčnú matičnú dosku Apple I, spolu s manuálom, kompletnou dokumentáciou o programovacom jazyku BASIC a kazetovým rozhraním. A teraz sa pohodlne usaďte, pretože odhadovaná predajná cena je stanovená na úctyhodných 120 000 – 180 000 $ (270-násobok pôvodnej ceny). Na dražbe v roku 2010 sa cena podobnej zostavy Apple I vyšplhala až na 213 000 dolárov, takže je veľmi pravdepodobné, že aj v tomto roku sa výsledná cena bude pohybovať približne v týchto „vesmírnych“ dimenziách.

Druhou lahôdkou spomínanej aukcie, budú rukou písaní zápisky Steva Jobsa, ešte z čias jeho pôsobenia vo firme ATARI. Vyvolávacia cena týchto poznámok je stanovená na „príjemných“ 15 000 $.

Tagged with →  
Share →