Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Spoločnosť IHS iSuppli dnes zverejnila výsledok zaujímavého výskumu, podľa ktorého stojí výroba 8-gigabytového modelu tabletu Nexus 7 približne 159,25 $ (jeho predajná cena je 199 $). Výsledná výrobná cena v sebe zahŕňa súčet cien jednotlivých komponentov (151,75 $) a odmenu za kompletizáciu zariadenia (7,5 $). Cena súčiastok 16 GB modelu, ktorého predajná cena v online obchode Google Play je 249 $, sa pohybuje na úrovni 159,25 $. K cene za jednotlivé súčiastky musíme pripočítať náklady na montáž, čím sa dostaneme na úroveň 166,75 $. Ak k týmto cenám ešte pripočítame náklady na výskum a vývoj, je jasné, že Google na svojich nových tabletoch zarobí len veľmi málo.

Nexus 7 výrobná cena

Zisk Googlu z predaja tabletov Nexus 7 bude minimálny

Potvrdzujú sa tak slová šéfa divízie Android, Andyho Rubina, ktorý nedávno uviedol, že predajné marže nového zariadenia sú veľmi nízke a zisk z jeho predaja bude pre firmu Google takmer nulový. Trhoví pozorovatelia sa domnievajú, že Nexus 7 je skôr odpoveďou na Kindle Fire od Amazonu, ako na iPad, ktorého cena sa začína na úrovni 399 $ za základný model druhej generácie. Podľa iSuppli sa výrobná cena 8 GB Kindle Fire, ktorý sa predáva za 199 $ v súčasnej dobe pohybuje na úrovni 139,80 $. Tieto odhady sú omnoho nižšie, ako v septembri minulého roka, kedy bol Kindle Fire po prvý krát predstavený. Podľa vtedajších odhadov Amazon na každom predanom tablete strácal približne 50 $, keďže jeho výrobná cena sa v tom čase pohybovala na úrovni 191,65 $ (v cene nie sú započítané výdavky na výskum a vývoj). Amazon tieto straty vykrýval predajom multimediálneho obsahu (eknihy) a ďalších produktov, zo svojho online storu. V súčasnosti si tak Amazon môže vydýchnuť a ako tak pokryť náklady, súvisiace s predošlým vývojom zariadenia, za ktoré doteraz zaplatené nemal.

Možno je táto cenová stratégia dnes (nielen) pre firmu Google jediným spôsobom, ako dobehnúť zmeškaný vlak, ktorý v januári 2010 odštartoval zo stanice Cupertino a odvtedy uháňa vysokou rýchlosťou a nachádza sa už v tretej medzistanici.

Tagged with →  
Share →