Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Apple iPad mini

Na produkt, ktorý je ešte stále dieťaťom, je k dispozícii pomerne veľa variant. S novým iPadom Mini, štvrtou generáciou, a zároveň ešte aj druhou, sa vám vynára určite veľké množstvo otázok. Mám si kúpiť iPad? A ktorý model? Po zodpovedaní týchto otázok to ešte stále nekončí. Stále si potrebujete vybrať vhodnú kapacitu a možnosť 3G/4G verzie.

Môže sa to zdať komplikované, no každú z otázok skúsime zodpovedať. Predtým, než sa začneme zamýšľať ešte musíme dodať, že voľba iPadu závisí na vašich potrebách a na túto otázku my nevieme dostatočne zodpovedať. Môžme vám však aspoň priblížiť, čo by ste mali zvážiť pred tým, než sa rozhodnete prevetrať svoju peňaženku.

Potrebujem nový iPad?

Svoje iPady každý z nás určite miluje. A nie sme sami. CEO firmy Apple, Tim Cook, sa nedávno vyjadril, že zákazníci si kupujú iPad hlavne preto, že existujúci majitelia ho jednoducho milujú.

Keď hovoríme o jeho potrebe, nemyslíme si, že iPad niekto skutočne potrebuje. Viac ako počítačom sa zdá byť len luxusným zariadením. Určite z neho máte obrovskú radosť, ale povedať, že ho potrebujete, je trochu silné tvrdenie. Výnimkou je, ak potrebujete vymeniť svoj starý počítač a vaše požiadavky naň sú jednoduché: email, surfovanie na webe, občasné písanie, hry… V takom prípade sa môžete vzdať počítača a spoľahnúť sa na iPad.

Mám si kúpiť iPad?

Toto je teoreticky ľahšia otázka na zodpovedanie. Ak chcete iPad a našli ste model, ktorý zodpovedá vašej predstave o cene, kúpte si ho.

Ak už iPad vlastníte, odpoveď sa môže trochu skomplikovať. Ak ste majiteľom úplne prvej generácie, pravdou je, že váš iPad z apríla 2010, už trochu zaostáva. Určite je aj naďalej dobrým zariadením. Napriek chýbajúcemu Retina displeju, stále pracuje správne a aplikácie na ňom fungujú. Problémom však je, že prvá generácia nepodporuje najnovší iOS 6, ktorý si vyžadujú niektoré aplikácie. Tento trend už bohužiaľ nezmizne a tak sa budete musieť vzdať niektorých aplikácii. Ak ste frustrovaný z tejto disfunkcie, prípadne nemožnosti využívať výhody najnovšieho iOS – možno nastal čas na nový iPad.

Mnoho majiteľov iPadu prvej generácie má pravdepodobne záujem o novú verziu Mini. Apple by určite ocenil, ak by sa rozhodli pre jeho kúpu, avšak cieľom tohto zariadenia s uhlopriečkou 7,9 palca, je prilákať nových zákazníkov, ktorý ešte iPad nemajú. Ak pravidelne oplakávate veľkosť a váhu vášho súčastného 10 palcového tabletu, prechod na menšiu a ľahšiu verziu bude určite príjemný. A ak vy alebo vaša rodina dokážete profitovať z iPadu v domácnosti navyše, alebo jednoducho musíte mať všetky najnovšie gadgety a peniaze pre vás nie sú problém, určite si jeden kúpite.

Apple iPad 4G

Kúpil som si tretiu generáciu iPadu, oplatí sa mi prejsť na štvrtú?

Pravdepodobne nie. Vaša tretia generácia je rovnako výkonná ako bola pár týždňov dozadu a tiež má Retina displej. Samozrejme, najnovšia generácia iPadu má rýchlejší procesor a vylepšenú rýchlosť WIFI, ale nezabudnite, váš model je dostatočne rýchly na takmer všetky požiadavky.

Snažiť sa predpovedať plány spoločnosti Apple a mať stopercentnú pravdu je nemožné, ale štvrtá generácia môže celkom jasne napovedať, že Apple presúva cyklus predstavovania nových tabletov z marca na október. Určite nebude nikomu vadiť, že iPady budú predstavované v októbri, krátko pred Vianocami. Inak povedané, aspoň sa nemusíte báť, že najnovšia generácia sa objaví v marci tohto roku. Pravdepodobne si budeme musieť počkať na október 2013, kým Apple predstaví v poradí piatu generáciu.

Mám iPhone, manželka má iPod touch. Nebude iPad Mini zbytočný?

Nie. Váš iPhone a iPod touch síce dokáže spúšťať aplikácie pre iPhone z App store, ale iPad Mini používa tie, ktoré sú určené pre iPad. Je pravda, že v období, keď bol iPad prvý krát predstavený, ľudia ho volali “veľký iPod touch” a iPad Mini je trochu ako “menší iPod touch.” Sú to však rozličné zariadenia, určené na rôznu prácu .

Chcem si kúpiť iPad. Mám si kúpiť štvrtú generáciu, iPad Mini alebo iPad 2?

Úprimne povedané, myslíme si, že je pomerne ťažké nájsť argumenty na kúpu iPadu 2. Jeho cena začína na 399 EUR (cca 10 100 CZK), no cena iPadu Mini začína už na 329 EUR (cca 8 500 CZK). Po vnútornej stránke, každá špecifikácia menšej varianty sa buď zhoduje alebo prevyšuje to, čo ponúka iPad 2 a stojí to menej peňazí. Obetujete síce pár palcov uhlopriečky, ale Mini (uvedený v roku 2012) bude podporovať oveľa viac  predstavených iOS aplikácii ako iPad 2 prvý krát predstavený v roku 2011. Ak vás zaujíma hlavne cena a rozmýšľate viac do budúcnosti, kúpa iPadu Mini bude oveľa výhodnejšou.

Štvrtá generácia začína na 499 EUR (cca 12 900 CZK). Ak vám nerobí problém zaplatiť o 170 EUR (cca  4 400 CZK) viac medzi verziou Mini a najnovším tabletom od Applu s väčšou obrazovkou, štvrtá generácia teda určite stojí za zváženie. Je to najrýchlejší a najvýkonnejší iPad, ktorý bol doposiaľ predstavený.

Ak namiesto toho preferujete menšiu veľkosť, ľahšiu prenosnosť a chcete ho ovládať jednou rukou, iPad Mini bude pre vás tou vhodnou variantou, no len za predpokladu, že vám nebude vadiť neprítomnosť Retina displeja.

Apple iPad 4G Black

Viem čo chcem, ale akú veľkosť zvoliť? Potrebujem dátové služby?

Veľkosť úložiska v iPade sa dodatočne upraviť nedá. Dostanete to, čo kupujete. Naša rada je konzervatívna, kúpte si toľko pamäte, koľko si môžete dovoliť. V prípade štvrtej generácie, ceny sú následovné: 16 GB – 499 EUR (cca 12 900 CZK), 32 GB – 599 EUR (cca 15 200CZK) a 64 GB – 699 EUR (cca 17 400CZK). Ceny iPadu Mini sú 329EUR (cca 8 500 CZK); 429 EUR (cca 10 800 CZK) a 529 EUR (cca 13 000 CZK).

Aplikácie sú čím ďalej, tým väčšie. Ak nepoužívate iTunes Match, vaša hudobná knižnica môže zaberať tiež dosť miesta. Ak navyše synchronizujete svoj iPad s fotografiami a videami, hovoríme o niekoľkých gigabytoch. Myslíme si, že v dnešnej dobe je 16 GB na iOS dosť obmedzujúcich.

So službou iTunes Match a s masívnou selekciou fotiek (po zálohovaní do Macu) sa zdá, že 32 GB je na naše potreby celkom dostatočné. Dúfame však, že Apple zvýši možnosti úložného priestoru pred tým, než bude 32 GB málo.

Pridanie rozšírenia 4G (možnosť využívať dátové služby cez sim kartu) sa cena iPadu zvyšuje. Základná 16 GB verzia stojí 629 EUR, oproti 499 € za základný 16 GB model bez 4G modulu. Nezabudnite, že dátové služby treba mesačne platiť u vášho operátora samostatne.

Či potrebujete dátové služby alebo nie, záleží na tom, ako ich plánujete využiť. Možno vám na prácu stačí WIFI pripojenie, ktoré máte v práci či doma, alebo sa potrebujete pripájať na internet aj na cestách. Nezabudnite na možnosť, že v prípade, ak si už platíte dátové služby na napr. vašom smartphone alebo počítači, viete si vytvoriť vlastnú WIFI sieť, na ktorú môžete pripojiť aj iPad. Pre 4G rozhranie vo vašom iPade sa ale musíte rozhodnúť teraz, je to rovnako ako s jeho kapacitou. Dostanete to, čo kupujete. Ak si myslíte, že v budúcnosti budete používať mobilný internet, oplatí sa vám zainvestovať. To ale neznamená, že dátové služby musíte využívať od prvého dňa a stále.

Slovo na záver: Zabaľte mi jeden, prosím!

V skratke, ak si chcete zakúpiť iPad a máte na neho dostatok peňazí, kúpte si ho. Ak požadujete prenosnosť a nevadí vám absencia Retina displeja – alebo ak za vás hovorí váš rozpočet – iPad Mini je pre vás najvhodnejšou voľbou.

Zakúpte si čo najviac pamäte, koľko si môžete dovoliť a 4G modul iba v prípade, ak iPad plánujete využívať aj mimo dosahu WIFI sietí.

Ktorú verziu iPadu ste si kúpili vy a ako ju využívate? Budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti podelíte v komentároch.

Tagged with →  
Share →