Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

V posledných dňoch sa na viacerých zahraničných portáloch hromadia viac či menej dôveryhodné informácie v súvislosti s dizajnom iPhone 6 a systémom iOS 8. Samozrejme v oboch prípadoch ide o neoverené informácie, pochádzajúce z prostredia dodávateľského reťazca alebo od výrobcov príslušenstva a samotný Apple sa k žiadnej z nich oficiálne nevyjadril a vyjadrovať sa určite ani nebude. Dnešný titulok a rovnako aj celý nasledujúci príspevok prosím berte s nadhľadom, pretože ide iba o snahu zosumarizovať to, o čom sa v súvislosti s najhorúcejšími tohtoročnými Apple novinkami šepká na webe.

iPhone 6

iPhone 6 je určite jednou z najočakávanejších a najviac diskutovaných jablčných noviniek tohto roka. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým prvým je fakt, že nadchádzajúca generácia by mala okrem vyššieho výkonu priniesť aj zbrusu nový dizajn. Je vo všeobecnosti známe, že Apple sa pri vývoji iPhonu riadi tzv. „tik-tak“ metódou, kde prvé slovíčko prezentuje vždy nový dizajn a druhé súvisí s vylepšeným výkonom a novými funkciami. Druhým dôvodom, prečo môžme tento rok očakávať niečo viac, ako iba drobné dizajnové úpravy, je stále narastajúci dopyt po väčšom displeji. Apple aj vďaka práve prebiehajúcim súdnym sporom so spoločnosťou Samsung nechtiac odhalil niektoré dokumenty, týkajúce sa vízie a ďalšieho smerovania svojho mobilného telefónu. Zástupcovia Apple v týchto dokumentoch jednoznačne hovoria o tom, že poznajú dôvody stagnácie predajných čísel a veľmi dobre vedia, čo požaduje dnešný zákazník. Ten hľadá lacné, no výkonné zariadenie s väčším displejom.

iPhone 6 koncept Martin Hajek
iPhone 6 koncept Martin Hajek
iPhone 6 koncept Martin Hajek
iPhone 6 koncept Martin Hajek

Tim Cook nedávno prehlásil, že narozdiel od ostatných výrobcov, ktorí prinášajú práve takéto zariadenia, Apple nebude nikdy svojim fanúšikom ponúkať kvantitu na úkor kvality. Apple sa vždy snažil a bude snažiť predávať zariadenia tej najvyššej kvality a cieľom spoločnosti nie je ponúkať neoverené novinky, ktoré sú v konkurenčných zariadeniach len akýmisi marketingovými ťahákmi bez významnejšieho využitia. Aj v týchto slovách je možno náznak toho, že až teraz dozrel čas na nový iPhone s väčším displejom – aj keď jablčkári sa tomuto trendu pomerne úspešne bránili posledné 2-3 roky.

iPhone 6 curved Martin Hajek
iPhone 6 curved Martin Hajek

Vyššie uvedené úvahy o novom dizajne a väčšom displeji (tak ako každý rok) nepriamo potvrdzujú aj fotografie uniknutých súčiastok, či dokonca schémy a rendery, ktoré údajne pochádzajú priamo z návrhárskych dielní spoločnosti Apple. Na základe nich sa na webe objavil aj koncept dizajnéra s českými koreňmi Martina Hajeka. Ten vo svojich troj-rozmerných návrhoch zohľadnil všetky doposiaľ uniknuté informácie a na základe nich vytvoril celkom reálne vyzerajúci model iPhone 6. Aj keď dizajn nového iPhonu bude možno pre mnohých prekvapivý, ak vezmeme do úvahy nedávny vývoj ostatných iOS zariadení, možno dospejeme k názoru, že Hajekové návrhy nie sú ďaleko od reality. Stačí si pozrieť dizajn iPadu Air, iPhonu 5c, posledného iPodu touch alebo Podu nano. Vo všetkých prípadoch sa Apple vydal cestou viac zaoblených hrán a užších rámčekov okolo displeja.

iPhone 6 render
iPhone 6 render
iPhone 6 render
iPhone 6 render

iPhone 6 by mal ponúknuť displej s uhlopriečkou 4,7″ a Full HD rozlíšením 1920 x 1080. Údajne sa zvýši aj hustota zobrazovacích bodov z terajších 327 ppi na 410 ppi (ppi = pixel per inch). Rozmery telefónu by sa mali zväčšiť zo súčasných 123,8 x 58,6 na približne 138 x 67. Hrúbka by sa mala naopak znížiť zo súčasných 7,6 mm na úžasných 6 mm. Zadná časť by mala byť podobne ako v súčasnosti vytvorená z jedného kusu, pravdepodobne sa bude jednať o zliatinu hliníka. Zaujímavosťou je iba jednoduchý výrez blesku zadného fotoaparátu. iPhone 5s pritom disponuje dvojitým bleskom. Ďalšou významnou zmenou je presunutie tlačidla Power z vrchnej časti, na pravú stranu oproti tlačidlám hlasitosti.

iOS 8

Informácie o systéme iOS 8, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou predstavený 2. júna 2014 na vývojárskej konferencii WWDC 2014, pochádzajú prevažne z čínskeho diskusného fóra weibo.com a od amerického portálu 9to5mac.com. Ôsma verzia údajne prinesie nové natívne aplikácie a opäť o niečo zjednodušený dizajn. Odvážne úvahy dokonca hovoria o prepojení s hodinkami iWatch. Novinkou by mali byť aplikácie Healthbook, TextEdit, Preview, Tips a tiež samostatná appka iTunes Radio. O niečo menej pravdepodobnou sa zdá byť aplikácia Watch Utility, ktorá by mala spolupracovať s hodinkami iWatch.

iOS 8
iOS 8

Aplikácie TextEdit a Preview sú známe používateľom systému OS X. Keďže sú iba v skorých fázach vývoja, v systéme iOS 8 by sa mali objaviť až koncom roka. Obe aplikácie budú úzko spolupracovať so službou iCloud, no ich funkcie nebudú natoľko rozsiahle, ako v systéme OS X. Aplikácia Healthbook by sa mala zamerať na monitorovanie zdravotného stavu a fitnes aktivít. Samozrejme bude využívať údaje koprocesora M7. Mala by teda byť zameraná na pohyb, vynaloženú energiu a v budúcnosti by mohla spolupracovať s hodinkami iWatch. Ďalej sa aplikácia bude starať o zdravie používateľa – bude mu pripomínať užívanie liekov, návštevu doktora a podobne. V nasledujúcom videu si môžte pozrieť uvažovaný iOS 8 v akcii.

Tagged with →  
Share →