Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Sophos – spoločnosť zaoberajúca sa bezpečnosťou operačných systémov dnes priniesla „alarmujúce“ správy. Podľa výskumu, ktorý firma realizovala použitím svojho bezplatného antivírusového programu na vzorke 100 000 Mac počítačov, je každý piaty Mac nositeľom škodlivého kódu, pôvodne navrhnutého pre systém Windows a každý 36. je nakazený vírusom, navrhnutým priamo pre systém Mac OS X. Sophos upozorňuje, že aj keď Windows malvér by nemal mať vplyv na bezpečnosť používateľov OS X, uškodiť môže pri použití virtualizačných programov.

Zvyšuje sa počet nakazených počítačov Mac

Každý piaty Mac je údajne nakazený škodlivým kódom

Aj keď priamu nákazu systému OS X v sebe nosí iba 2,7 % z analyzovaných počítačov, Graham Cluley zo spoločnosti Sophos upozorňuje Mac používateľov, aby sa „prebudili“ a uvedomili si, že malvér pre nich začína byť vážnym problémom. Cluley ďalej poznamenáva, že Mac používatelia sú omnoho viac zraniteľnejší, pretože si dlhodobo myslia, že ich systém nemôže byť napadnutý. Ako príklad Cluley uvádza nedávnu nákazu viac ako 600 000 počítačov Mac trójskym koňom Flashback.

Najčastejšie sa vyskytujúci Windows malvér na počítačoch Mac:

1. Mal/Bredo 12.2% 2. Mal/Phish 7.4% 3. Mal/FakeAV 3.8% 4. Troj/ObfJS 3.6% 5. Mal/ASFDldr 3.3% 6. Troj/Invo 3.0% 7. Troj/Wimad 2.6% 8. Mal/Iframe 1.5% 9. Mal/JavaGen 1.4% 10. Other 61.2%

Bezplatný Anti-vírusový softvér od spoločnosti Sophos

Niektoré z týchto vírusov pochádzajú z roku 2007 a podľa Sophosu je zrejmé, že táto nákaza by na počítačoch Mac vôbec nemusela existovať, keby ich používatelia používali antivírusový softvér. Podľa ich slov: „Je pri tom veľmi jednoduché, nechať si systém skontrolovať ktorýmkoľvek z bezplatných softvérov a uistiť sa, že systém je čistý – a ostane čistý aj do budúcnosti.“.

Pracovné stanice redakcie MacWeb.sk sú „čisté“ a čo tie vaše?

Tagged with →  
Share →