Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Aj v prípade iPhone 5s sa do bodky potvrdili všetky neoverené informácie, ktoré sa na zahraničných serveroch objavovali počas uplynulých mesiacov. Úniky utajovaných informácií a súčiastok z pripravovných zariadení sú čoraz bežnejšie. Niet sa čo čudovať, keďže výroba prebieha v Číne a do styku s novými Apple komponentami prichádzajú tisíce ľudí. Poďme sa však venovať oficiálnym informáciám, ktoré počas utorkovej mediálnej prezentácie prítomným poskytol marketingový šéf Apple, Philip Schiller. Nový iPhone 5s je výkonnejším z dvojice noviniek a okrem vyššieho výkonu ponúkne niekoľko zásadných vylepšení.

iPhone 5s farby

Dizajn

Nový vzhľad iPhone 5s síce nie je práve tou najzásadnejšou zmenou, no aj v tomto smere Apple ponúka akýsi „svieži vánok“. Telefón sa bude vyrábať z eloxovanej (anodickou oxidáciou vytvrdenej) zliatiny hliníka, ktorá má byť odolnejšia ako v prípade iPhone 5. Zmena sa prejavuje v jemne pozmenených farebných odtieňoch v prípade grafitovo-čierneho modelu. iPhone 5s sa bude po novom predávať v troch farebných prevedeniach, ku tradičnej bielo-striebornej a grafitovo-čiernej pribudne tzv. zlatá farebná kombinácia, s bielou prednou stranou a okrajmi a zadnou stranou vo farbe „šampanského“. Ostatné dizajnové parametre ostali podľa predpokladov nezmenené. iPhone 5s disponuje hrúbkou 7,6 mm a váhou 112 gramov. Identické je aj rozmiestnenie všetkých ovládacích prvkov – konektorov a tlačidiel. Zachovaná ostala aj veľkosť a rozlíšenie Retina displeja. Drobná dizajnová zmena nastala iba v prípade tlačidla Home, ktoré po novom lemuje kovový krúžok. Ten slúži na aktiváciu snímača otlačkov prstov Touch ID – viac o ňom sa dočítate v nasledujúcich odsekoch tohto príspevku.

iPhone 5s Case

Novinkou bude aj séria luxusných kožených obalov, ktoré boli vyvinuté výhradne pre iPhone 5s. Telefón bude z vnútornej strany chrániť šetrné mikrovlákno. Obal iPhone 5s Case bude k dispozícii v šiestich farbách – béžová, čierna, hnedá, žltá, modrá a červená, ktorá bude patriť do kolekcie produktov (PRODUCT) RED™. Obal je tvarovaný tak, aby dokonale obklopil celý telefón a zároveň umožnil prístup ku všetkým ovládacím prvkom. Jeho cena sa bude pohybovať na úrovni úctyhodných 39 $.

Technické parametre

iPhone 5s je podľa zástupcov Apple viac ako dvojnásobne rýchlejší, ako jeho predchodca. Telefón bude poháňať zbrusu nová SoC jednotka Apple A7 s plnohodnotnou 64-bitovou architektúrou, ktorá je vôbec po prvý krát nasadená do mobilného telefónu. Výkon nového jablčného smartfónu sa približuje stolovým počítačom alebo notebookom. Nový procesor obsahuje viac ako 1 miliardu tranzistorov. Jeho výpočtový výkon je 40-krát vyšší, ako v prípade 1. generácie iPhonu a grafický výkon stúpol až 56-násobne. Grafika bude podporovať OpenGL 3.0, čo prítomným v sále názorne predviedli zástupcovia hernej spoločnosti Chair Entertainment prostredníctvom tretieho pokračovania hry Infinity Blade. Signifikantnou novinkou v iPhone 5s bude nový koprocesor M7, ktorý bude v reálnom čase (aj počas spánku) snímať pohyb telefónu. Ide o kombináciu akcelerometra, gyroskopu a kompasu, s nízkou spotrebou energie. Parametre displeja ostali zachované – rovnaká technológia výroby, uhlopriečka 4-palce, Retina rozlíšenie 1136 x 640 a hustota 336 ppi.

iPhone 5s Kamera

Pomerne zásadnou zmenou prešla v novom iPhone 5s jeho optika. Tá ponúkne rovnako ako v prípade iPhonu 5 rozlíšenie 8 MPix, no Apple použil o 15 % väčší snímací senzor, jeden pixel bude mať rozmer 1,5 μm, čo sa prejaví na zvýšenej kvalite fotografií. Optika sa skladá z piatich optických členov a poskytne svetelnosť f/2.2. Pri slabších svetelných podmienkach pomôže duálne LED prisvietenie s názvom True Tone, ktoré by malo byť zárukou vernejších farieb. iPhone 5s ponúkne až 1000 nastavení blesku, v závislosti na práve zaznamenávanej scéne. Foťák, v kombinácii s výkonným hardvérom dokáže ostriť 2-krát rýchlejšie, ako iPhone 5. Samozrejmosťou bude automatické nastavenie expozície, vyváženie bielej a dynamickej mapy tónov. Automatické ostrenie dokáže využívať 15 zón. Novinkou bude aj sekvenčné snímanie, kedy kamera zaznamená 10 snímkov za sekundu a používateľovi ponúkne tú najkvalitnejšiu. Pri nahrávaní videa zas pribudne režim „Slo-Mo“ s hustotou snímkov 120 za sekundu a rozlíšením 720p. Panoramatické zábery sa budú dať zaznamenávať až v rozlíšení 28 MPix.

iPhone 5s Touch ID

Ďalšou významnou novinkou je nepochybne snímač odtlačkov prstov Touch ID, ktorý je integrovaný v tlačidle Home. Samotne tlačidlo je chránené zafírovým sklíčkom a lemuje ho krúžok z nerezovej ocele, ktorý aktivuje snímanie odtlačkov. Senzor s hrúbkou 170 μm (tenší ako ľudský vlas), ponúkne vysoké rozlíšenie 550ppi a možnosť snímať odtlačky v akomkoľvek uhle. Odtlačok bude slúžiť okrem odomknutia smarfónu aj ako overenie identity pri nákupe v iTunes Store, App Store alebo iBook Store a využijú ho aj vývojári iOS aplikácií. Nastavenie Touch ID bude veľmi jednoduché a systém si dokáže zapamätať aj viac odtlačkov. Jednotlivé odtlačky vraj budú uložené výlučne v smartfóne a nikdy by sa nemali dostať na servery Apple.

Dostupnosť a ceny

iPhone 5s si bude možné na území USA predobjednať od 13. septembra a na pultoch predajní (USA, Austrália, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, Hong Kong, Japonsko, Portoriko, Singapur a Veľká Británia) sa objaví 20. septembra 2013. Dostupnosť v ostatných krajinách upresnená zatiaľ nebola, Phil Schiller spomenul iba termín, december 2013. V USA bude stáť iPhone 5s s 2-ročnou viazanosťou nasledovne: 16 GB model 199 $, 32 GB model 299 $ a 64 GB model bude stáť 399 $.

Tagged with →  
Share →