Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Hneď na úvod tohto príspevku chcem zdôrazniť, že titulok neodzrkadľuje názor redakcie MW.sk. Ide iba o zjednodušenú interpretáciu ďalšieho vývoja jablčných smartfónov z pohľadu marketingovej stratégie firmy Apple. iPhone 5c totiž v portfóliu mobilných telefónov firmy Apple kompletne nahradí iPhone 5 a minulosťou sa tiež stane iPhone 4. Apple bude po novom ponúkať už iba iPhone 4S, iPhone 5c a iPhone 5s. Informácie o nových iPhonoch počas utorkovej mediálnej prezentácie prítomným novinárom odprezentoval šéf marketingu, Phil Schiller. Potvrdili sa všetky dohady posledných mesiacov a ako prvý bol predstavený lacnejší model, iPhone 5c.

iPhone 5c

Dizajn

Zadná časť nového jablčného smartfónu je vyrobená z tvrdeného lesklého polykarbonátu. Dostupných bude celkom 5 farebných prevedení – biela, ružová, žltá, modrá a zelená. iPhone 5c však podľa môjho názoru aj napriek lacne znejúcom prívlastku „plastový“ vôbec nepôsobí lacným dojmom. Moje slová potvrdzuje šéfdizajnér Jonathan Ive, ktorý prostredníctvom krátkeho videa, hosťom v sále objasnil technologický proces výroby. Apple použil spomínaný tvrdený polykarbonát a celá zadná časť je vyrobená z jedného kusu. iPhone 5c svojim vzhľadom do značnej miery pripomína najnovší iPod touch. Zoblené hrany sú predpokladom pre pohodlné držanie v ruke. Vo vrchnej časti sa nachádza tlačidlo Sleep a v spodnej časti nájdeme otvor pre Lightning konektor, mikrofón, mono-reproduktor a 3,5-palcový audio konektor. Na ľavej strane sa nachádzajú tlačidla pre ovládanie hlasitosti. Tie sú spolu s tlačidlom Sleep vždy vo farbe telefónu. Hrúbka telefónu je 8,97 mm (iPhone 5s má 7,6 mm) a jeho váha je 132 gramov (iPhone 5s váži 112 gramov). Apple bude k lacným modelom ponúkať aj čosi navyše – pôjde o pestrofarebné silikónové obaly (v cene 29 $), ktoré majú ešte zvýrazniť pestrofarebnosť nových jablčných telefónov.

iPhone 5c + obal

Technické parametre

Telefón ponúkne rovnaké parametre, ako iPhone 5. O výkon sa postará SoC jednotka Apple A6 a 1 GB operačnej pamäte. Displej s veľkosťou 4-palce bude mať Retina rozlíšenie 1136 x 640 px (hustota 336 ppi). Čo sa týka internej pamäte, iPhone 5c sa bude predávať so 16 alebo 32 GB úložného priestoru. Súčasťou smartfónu bude dvojica fotoaparátov a predaná FaceTime HD optika bude dokonca o čosi kvalitnejšia ako v prípade iPhonu 5. Zadná kamera bude disponovať rozlíšením 8 MPix a fotografovaniu v slabších svetelných podmienkach dopomôže jednoduché LED prisvietenie. Konektivita bude rovnaká ako v prípade iPhonu 5 – súčasťou telefónu bude Bluetooth 4.0, technológia LTE a Dual-Band Wi-Fi. Na jedno nabitie bude možné 10 hodín surfovať na webe s využitím technológie LTE alebo Wi-Fi. Pri zapnutom 3G module sa výdrž zníži na 8 hodín. V pohotovostnom režime smartfón vydrží 250 hodín.

Dostupnosť a ceny

Na území USA bude možné iPhone 5c predobjednať od 13. septembra a samotný predaj v prvej vlne krajín (USA, Austrália, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Singapur a Veľká Británia) sa začne o týždeň neskôr, teda 20. septembra 2013. Zákazníci z ďalších 100 krajín (vrátane SR a ČR) si budú môcť iPhone 5c kúpiť v decembri 2013. Na území USA sa bude 16 GB verzia predávať za 99 $ a 32 GB verzia bude stáť 199 $ – samozrejme s dvojročnou viazanosťou u operátora.

Tagged with →  
Share →