Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Každý z nás určite vlastní zbierku skladieb, ktorá je častokrát výsledkom dlhoročnej „zberateľskej činnosti“. Keďže popularita jablčných produktov v posledných rokoch stúpa geometrickým radom, pribúda aj počet tých, ktorí sú nútení svoju hudobnú zbierku prehrávať v jednom z iOS zariadení, v iPode alebo priamo v aplikácii iTunes na počítači Mac. Je jedno do ktorej skupiny používateľov patríte, program iTunes a synchronizácia hudby medzi zariadeniami, určite priniesli nejednému z vás vrásky na tvári a to hlavne v prípade, ak ste doteraz boli zvyknutí na tradičné multimediálne prehrávače, ako Winamp, VLC, Windows Media Player a podobne. Skladby, ktoré boli doteraz vo Winampe úhľadne usporiadané, sú v iPode či iPhone totálne rozhádzané a vy namiesto počúvania svojej obľúbenej hudby iba hromžíte a nadávate na tých, ktorí celý ten „nepodarený“ iTunes vyvinuli. V tomto príspevku si povieme niekoľko základných informácií o tom, ako program iTunes vlastne funguje a ako na to, aby ste mali svoju hudbu v jablčných produktoch opäť plne pod kontrolou.

Prvý krok

Skôr ako začnete do iTunes nahadzovať akýkoľvek multimediálny obsah, odporúčam navštíviť Nastavenia programu a v sekcii Rozšírené, vypnúť možnosť „Skopírovať súbory do priečinka iTunes Media pri pridávaní do knižnice„. Predpokladám totiž, že každý má svojú hudobnú zbierku prehľadne uloženú na pamäťovom médiu, kde stromová štruktúra súborov a priečinkov pozostáva z názvu interpreta, prípadne albumu. iTunes však štandardne po načítaní akéhokoľvek multimediálneho obsahu, jednotlivé súbory skopíruje do adresára iTunes Media, kde im pridelí priečinky a názvy podľa svojho vlastného algoritmu. Výsledkom sú duplicitné súbory a menej miesta na pevnom disku. Spomínanou zmenou v Nastaveniach sa tomuto „neporiadku“ vyhnete.

iTunes Nastavenia

Názvy súborov nie sú podstatné

Je potrebné si uvedomiť, že pre iTunes (ani pre akékoľvek iOS zariadenie) je názov súboru nepodstatný. Podstatné sú tzv. metadáta každého hudobného súboru, pri MP3 formáte ide o tzv. ID3 tagy. Tie obsahujú všetky potrebné informácie o každej skladbe – názov, interpret, album, rok vydania, žáner atď. Aj keď v súčasnej dobe existuje niekoľko programov, ktoré zvládajú úpravu týchto metadát, samotná aplikácia iTunes v tomto smere ponúka celkom pohodlné funkcie. V zásade existujú dva základne spôsoby triedenia hudobného obsahu v knižnici iTunes.

Triedenie skladieb a albumov rovnakého interpreta

Prvý spôsob použijeme vtedy, ak chceme triediť skladby a albumy konkrétneho interpreta. Keďže iTunes podporuje hromadné úpravy, stačí si označiť skladby, ktorých metadáta chceme upravovať a následne pravým tlačidlom myši z kontextového menu vybrať položku Informácie (skratka CMD+I resp. CTRL+I). Objaví sa okno, v ktorom jednoduchým spôsobom doplníme chýbajúce údaje (viď priložené obrázky). Do polí InterpretInterpret Albumu zadáme rovnaké údaje – v našom prípade The Beatles. Ak chceme skladby rozdeliť aj do jednotlivých albumov, vyplníme príslušné pole a doplniť môžme aj Obal albumu, ktorého obrázok si môžme stiahnuť napríklad pomocou Googlu (min. veľkosť 500 x 500 px).

iTunes Informácie

iTunes Metadata

Ak nesúhlasia názvy jednotlivých skladieb, je potrebné opraviť osobitne názov každej z nich. V tomto prípade už neupravujeme hromadne, stačí kliknúť na každú zo skladieb a prepísať jej názov. Ak si názvom nie ste istý a vlastníte iOS zariadenie, na rozpoznanie skladby môžte použiť bezplatnú iOS aplikáciu Shazam.

iTunes štandardne zoradí jednotlivé skladby v albume podľa abecedy. Ak chcete zachovať poradie skladieb ako na originálnom albume, v Informáciach stačí vyplniť pole Číslo skladby.

Triedenie skladieb „výberoviek“

Adresár so skladbami výberovky myšou jednoducho pretiahneme do aplikácie iTunes. Keďže ide o výber skladieb od rôznych interpretov z ich rôznych albumov, podobne ako v prvom prípade označíme skladby danej „výberovky“ (ku konkrétnemu zoznamu skladieb výberovky sa môžme dostať tak, že v sekcii Playlisty zvolíme Naposledy pridané) a v kontextovej ponuke zvolíme možnosť Informácie. Tentoraz vyplníme kolónku Interpret albumu, kde môžme zadať napríklad Various Artists a do poľa Album môžme vložiť názov danej „výberovky“. V sekcii Interpreti aplikácie iTunes sa objaví nový interpret Various Artists, kde sa objavia jednotlivé albumy výberoviek.

iTunes Výberovky

iTunes Výberovky

 

Synchronizácia s iOS

Pred prvou synchronizáciou je potrebné iZariadenie pripojiť pomocou USB kábla k počítaču. iTunes ho po prvom pripojení inicializuje a po krátkom privítaní je pripravené na synchronizáciu hudby. Následne je po kliknutí (vpravo hore) na konkrétnom iGadgete potrebné povoliť možnosť Synchronizovať hudbu a z ponuky si vybrať iba Vybrané playlisty, interpretov, albumy a žánre. Potom označiť konkrétnych Interpretov alebo konkrétne albumy daného interpreta. Skladby v iOS zariadení by odteraz mali byť zoradené prehľadne podľa daného Interpreta resp. podľa konkrétneho albumu.

Tagged with →  
Share →