Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Pred malou chvíľou sa skončila druhá jesenná mediálna prezentácia, počas ktorej zástupcovia Applu predstavili opäť niekoľko zásadných noviniek. Aj keď chronologicky boli jednotlivé nové produkty predstavované v inom poradí, dnešné príspevky rozdelíme na tie softvérové a hardvérové. Titulok tohto prvého napovedá, že nasledujúcich niekoľko riadkov bude venovaných novému systému OS X 10.9 Mavericks a tiež kancelárskym balíkom iWork a iLife.

Na úvod celej prezentácie nám šéf spoločnosti Apple, Tim Cook tradične podal niekoľko štatistických superlatívov. Spomenutý bol nedávno vydaný iOS 7, ktorý si za prvých 5 dní stiahlo 200 miliónov používateľov a v súčasnej dobe je nainštalovaný na 64 % všetkých iZariadení. Jednu z jeho nových služieb (u nás nedostupnú), iTunes Radio už využíva 20 miliónov poslucháčov, ktorí si za niekoľko týždňov stihli vypočuť viac ako 1 miliardu skladieb. V App Store dnes nájdeme už viac ako 1 milión iOS aplikácií, ktoré boli stiahnuté viac ako 60 miliard krát. Takmer polovica zo všetkých iOS titulov je určená pre iPad, konkrétne ide o 475 tisíc. Začiatkom tohto mesiaca Apple zaznamenal 170 miliónty predaný iPad, ktorému v súčasnej dobe patrí 81-percentný podiel trhu s tabletmi.

OS X Mavericks

OS X Mavericks

Nový systém OS X Mavericks bol po prvý krát predstavený už v júni, na tohtoročnej vývojárskej konferencii WWDC. Od tej doby mali registrovaní vývojári k dispozícii niekoľko testovacích verzií, v ktorých sa nový operačný systém postupne kryštalizoval do svojej finálnej podoby. Tá bude po prvý krát od uvedenia systému OS X dostupná DNES a BEZPLATNE pre všetkých, ktorí na svojich Mac zariadeniach používajú systém OS X od verzie 10.6.6 a novší. V praxi to znamená, že novinku si budú môcť bezplatne stiahnuť všetci s OS X Snow Leopard, OS X Lion a OS X Mountain Lion. Oficiálnu prehliadku noviniek nájdete aj na tomto odkaze.

iWork 2013

iWork a iLife

Po dlhých štyroch rokoch sa signifikantnej aktualizácie dočkali aj aplikácie kancelárskeho balíka iWork. Pages, Numbers a Keynote dostali do vienka dizajn používateľského prostredia podobný systému iOS 7. Rozhranie sa bude automaticky prispôsobovať dokumentu a obsahu, ktorý bude používateľ v danom čase upravovať. K dispozícii teda bude prehľadné a jednoduché rozhranie bez zbytočných rušivých prvkov. Všetky dokumenty bude používateľ po novom môcť zdieľať a spolupracovať na nich v reálnom čase so svojimi spolupracovníkmi, prostredníctvom služby iCloud.

V balíku iLife bola kompletné prepracovaná Mac verzia aplikácie iPhoto, ktorá bude po novom podobná tej na zariadeniach so systémom iOS. Aplikácia by mala byť svižnejšia aj vďaka 64-bitovej architektúre. Aplikácia iMovie zas ponúkne hlbšiu integráciu so službou iCloud, vďaka ktorej bude možné jednotlivé videá a projekty jednoducho zdieľať medzi všetkými zariadeniami používateľa. Hudobníkov poteší nový Garageband, ktorý po novom prináša možnosť pracovať s 32 stopami. Pribudnú aj nové zvukové knižnice a nová funkcia Drummer, ktorá bude rozšíriteľná prostredníctvom in-app nákupov.

Nové iWork a iLife budú dostupné bezplatne, pre všetky novo zakúpené iOS a Mac zariadenia.

Tagged with →  
Share →