Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Úspešní marketéri vedia, že každá pútavá prezentácia sa musí riadiť určitými pravidlami a to najlepšie (alebo najočakávanejšie) je dobré nechať si na samí záver. Brilantným príkladom tohto modelu prezentovania, bola legendárna záverečná veta Steva Jobsa: „One more thing…„. Úvodná keynote na konferencii WWDC 2013 nebola výnimkou. Prvá časť bola venovaná operačnému systému OS X Mavericks, prostredná časť pojednávala o inovovaných počítačoch Mac a záverečná časť mediálnej prezentácie bola venovaná službe iCloud a určite najočakávanejšej novinke, ktorou bol nepochybne iOS 7. Opäť sa však budeme držať chronológie a najprv si povieme o novej službe iWork pre iCloud.

iWork pre iCloud

Po tom, ako bola Philom Schillerom predstavená nová generácia počítača Mac Pro, na pódium sa vrátil Tim Cook a opäť spomenul niekoľko významných číselných medzníkov. Tentoraz sa venoval službe iCloud, ktorá sa stala s 300 miliónmi používateľov, najrýchlejšie rastúcou cloud službou v histórii. iCloud samotný zastrešil hneď niekoľko jablčných služieb. Prvou z nich je napríklad Game Center, ktorý v dnešnej dobe využíva 240 miliónov používateľov, prostredníctvom služby iMessages bolo odoslaných viac ako 800 miliárd krátkych správ a 7,4 biliónov push notifikácií.

WWDC 2013 - iWork for iCloud

Ďalším jablčným produktom, ktorý ponúkne hlbšiu integráciu so službou iCloud bude populárny kancelársky balík iWork, teda aplikácie Pages, Numbers a Keynote. Podrobnosti o novinke prítomným odprezentoval šéf skupiny venujúcej sa balíku iWork, Roger Rosner. Všetky tri spomínané aplikácie sa v druhej polovici tohto roka stanú súčasťou webového rozhrania služby iCloud. V praxi to znamená, že všetky typy dokumentov (vrátane dokumentov balíka Microsoft Office), bude možné plnohodnotne vytvárať a upravovať, priamo vo webovom prehliadači na počítači Mac, alebo na klasickom PC. Webové editory budú okrem bežných funkcií ako formátovanie a zarovnanie textu, zvládať aj náročnejšie úlohy, ako vkladanie obrázkov, práca s trojrozmernými objektmi, animáciami a podobne. Práca s dokumentmi by mala byť plynulá a fungovať bude aj v prostredí operačného systému Windows na prehliadačoch Chrome a Internet Explorer. V druhej polovici tohto roka teda Apple daruje všetkým používateľom služby iCloud, trojicu platených aplikácií kancelárskeho balíka iWork.

iOS 7

Na javisku sa opäť objavil Tim Cook a po slovách: „Chcel by som vašu pozornosť upriamiť na iOS, …“, zožal intenzívny aplauz. Prítomní v sále už tušili, že sa blíži to, na čo väčšina z nich netrpezlivo čakala. Predstavenie veľkej aktualizácie systému iOS, ktorého vzhľad a používateľské prostredie neboli výraznejšie aktualizované od jeho vydania v roku 2007. Po odchode Scotta Forstalla, zodpovedného za divíziu iOS od jej vzniku, prevzal taktovku nad jej ďalším smerovaním šéfdizajnér jablčných produktov, Sir Jonathan Ive.

Tim Cook tradične na úvod tejto časti prezentácie prítomným ponúkol „predjedlo“ vo forme impozantných čísel týkajúcich sa (podľa jeho slov) najvyspelejšieho mobilného operačného systému. Applu sa podarilo predať viac ako 600 miliónov zariadení so systémom iOS. Majitelia iPhonov s nimi strávia o 50 % viac času, ako používatelia telefónov so systémom Android. Samozrejme viac času stráveného s iZariadením znamená väčší objem prenesených dát, vyššie útraty za mobilné aplikácie, no aj najspokojnejší zákazníci. iPhone a iPad sa v posledných rokoch pravidelne umiestňujú na prvých priečkach prieskumov spokojnosti zákazníkov. A práve spokojnosť zákazníkov je podľa Tima Cooka alfou a omegou pre spoločnosť Apple. Podľa prieskumov je so systémom iOS (viac či menej) spokojných 97 % všetkých používateľov. „Kľúčovou podmienkou pre takto spokojných používateľov, je pravidelná a jednoduchá aktualizácia systému iOS, ktorá je dostupná pre čo najväčšie množstvo zariadení“, uviedol Tim Cook. Viac ako 93 % majiteľov iZariadení má na svojich mobilných zariadeniach najnovšiu verziu systému iOS. Tieto výsledky vedú ľudí vo firme Apple k tomu, aby neustále tvrdo pracovali na aktualizáciách systému. iOS 7 preto ponúkne množstvo nových funkcií a kompletne prepracované používateľské prostredie.

Po vzhliadnutí oficiálneho úvodného videa, sa sálou rozoznel búrlivý potlesk (niektorí dokonca tlieskali postojačky, no klasický „standing ovation“ to nebol).

WWDC 2013 - iOS 7 - Lock Screen

Zamknutá plocha

Zamknutá obrazovka v iOS 7 ponúkne hneď niekoľko noviniek. Okrem nového fontu písma (Helvetica), používateľa privíta transparentný bežec „slide to unlock“, zmenené je aj zobrazenie intenzity GSM signálu, či polopriehľadná ikona fotoaparátu. Drvivá väčšina si okamžite všimne jemnú šípku vo vrchnej a spodnej časti zamknutej obrazovky. Áno tušíte správne – zamknutá obrazovka používateľovi ponúkne Centrum notifikácií a tiež zbrusu nové Centrum kontroly – o tom však neskôr.

WWDC 2013 - iOS 7 - Home Screen

Pracovná plocha

Po odomknutí zariadenia bude mať používateľ k dispozícií pracovnú plochu s klasickým usporiadaním ikon aplikácií. Ich vzhľad sa však radikálne zmenil, Jony Ive nenechal ani jednej natívnej iOS aplikácii pôvodný vzhľad jej ikony. Pozadie pracovnej plochy sa bude meniť podľa uhlu, akým bude používateľ držať svoje zariadenie – ide o tzv. parallax efekt.

WWDC 2013 - iOS 7 - Weather

Natívne aplikácie

Ani v prípade tradičných iOS aplikácií, ktoré sú súčasťou systému neostal kameň na kameni. Skeumorfizmus je minulosťou, takmer všetkým aplikáciám dominuje minimalistický a plochy dizajn s dôrazom na maximálnu funkcionalitu, vo viacerých sú použité polopriehľadné prvky a pribudli aj nové gestá. Aplikácie boli navrhnuté tak, aby 100-percentne využili celú plochu retina displeja. Craig Federighi vystihol signifikantné zmeny natívnych programov vo vete: „Prostredníctvom Apple aplikácií v iOS 7 získate kompletne nové zariadenie…“.

WWDC 2013 - iOS 7 - Control Center

Centrum kontroly

V iOS 7 sa po dlhoročnej absencii konečne objaví aj tzv. Centrum kontroly, prostredníctvom ktorého bude mať používateľ k dispozícii všetky základné nastavenia smartfónu ihneď po ruke. Aktivovať sa bude jednoduchým gestom – pretiahnutím palca zo spodnej časti dotykovej obrazovky smerom hore a rozdelené bude do niekoľkých sekcií – Nastavenia (Režim lietadlo, Wi-Fi, Bluetooth, Nerušiť, Zamknutie orientácie obrazovky), Jas, Kontrola médií, AirPlay a Aplikácie. Centrum kontroly bude dostupné odkiaľkoľvek v systéme vrátane zamknutej obrazovky.

WWDC 2013 - iOS 7 - Multitasking

Multitasking

Apple priniesol čiastočný multitasking spolu so systémom iOS 4. Slovo čiastočný znamená, že systém vedel (a doteraz vie) pracovať v pozadí iba s vybranými aplikáciami. V pozadí sa dala napríklad prehrávať hudba, alebo sa dalo telefonovať a zároveň používať inú iOS aplikáciu. iOS 7 prinesie plnohodnotný multitasking, ktorý bude navyše automaticky analyzovať správanie používateľa. Často používané aplikácie, ako napr. Facebook, bude systém na pozadí aktualizovať nepretržite. Aplikácie, ktoré používateľ spúšťa iba ráno alebo večer, systém aktualizuje práve v tomto čase. Aktualizácie na pozadí budú prebiehať prevažne vtedy, keď používateľ odomkne svoje iZariadenie a tiež automaticky na základe kvality pripojenia k internetu.

WWDC 2013 - iOS 7 - Safari Tabs

Safari

Novinky prinesie aj najpopulárnejší mobilný prehliadač, Safari. Tou kľúčovou je určite jednotné vyhľadávacie okno (po vzore prehliadača Chrome), do ktorého používateľ zadá vyhľadávaný výraz, alebo konkrétnu webovú adresu. Prepracovaný bol aj režim zobrazenia na celú obrazovku a zobrazenie záložiek. Kým v súčasnej verzii je počet záložiek obmedzený číslom osem, Safari v iOS 7 prinesie ich neobmedzený počet. Pribudli nové gestá smerom zľava doprava a naopak, pre jednoduchú navigáciu medzi naposledy zobrazenými webovými stránkami. Obľúbené položky budú podobne ako v systéme OS X Mavericks rozdelené do troch sekcií – Bookmarks (obľúbené webstránky), Shared Links (odkazy, zdieľané známymi na sociálnych sieťach) a Reading List (Zoznam príspevkov na prečítanie). Jednoduchý bude aj prístup ku webovým stránkam, ktoré má používateľ otvorené na ostatných zariadeniach.

WWDC 2013 - iOS 7 - AirDrop

AirDrop

Ďalšou z úplne nových funkcií v iOS 7, bude AirDrop. Majitelia počítačov Mac iste tušia, na čo bude nová funkcia slúžiť. Pôjde o jednoduché bezdrôtové posielanie súborov medzi iOS zariadeniami. Narozdiel od súčasných služieb ako Bump alebo Instashare, ktoré na prenos súborov využívajú internetové pripojenie, AirDrop bude využívať priame Wi-Fi (tzv. Peer-to-peer) spojenie medzi oboma účastníkmi. Súbory sa budú dať posielať jednému alebo viacerým majiteľom iOS zariadenia naraz. Keďže funkcia AirDrop využíva výhody najnovšieho hardvéru, fungovať bude iba na posledných (lightninng) zariadeniach, medzi ktoré patria: iPhone 5, iPad (4. generácia), iPad mini a iPod touch (5. generácia).

WWDC 2013 - iOS 7 - Camera

Fotoaparát

Aplikácia Fotoaparát v iOS 7 ponúkne kompletne prepracované používateľské rozhranie. Používateľ bude mať k dispozícii niekoľko režimov – nahrávanie videa, klasické fotografie, štvorcové fotografie (potešia fanúšikov Instagramu) a panoramatické fotografie. Podobne ako v populárnej aplikácii Instagram, pribudnú rôzne filtre, pomocou ktorých bude možné fotografiu ozvláštniť.

WWDC 2013 - iOS 7 - Photos

Fotky

Apple vychádzal z predpokladu, že súčasné usporiadanie fotografií v iOS je pre mnohých nočnou morou. Fotky zachytené pred pol rokom je potrebné zdĺhavo vyhľadávať medzi stovkami ostatných záberov. Usporiadanie fotografií v iOS 7 bude radikálne iné. Fotky budú prehľadne zoradené podľa času a miesta, na ktorom boli zachytené. Zobrazenie záberov sa bude dať „zhustiť“ podľa mesiacov či dokonca rokov. Jednotlivé kolekcie fotiek (časové alebo podľa miesta) sa budú dať jednoduchým spôsobom zdieľať alebo poslať známemu prostredníctvom funkcie AirDrop. Samozrejmosťou bude možnosť úpravy, orezávania a pridávania efektov, filtrov a podobne.

WWDC 2013 - iOS 7 - Siri

Siri

Kým sme doteraz Siri perzonifikovali ako ženu, v iOS 7 pribudne okrem príjemného ženského, už aj mužský hlas. Novinkou bude podobne ako v predchádzajúcich aplikáciách kompletne prepracované používateľské rozhranie. Služba Siri bude opäť o niečo chytrejšia. Používateľ bude môcť prostredníctvom Siri meniť základné nastavenia systému – zapnúť Bluetooth, znížiť Jas a pod. Apple do služby integroval vyhľadávaciu službu Bing, sociálnu sieť Twitter a tiež populárnu webovú encyklopédiu Wikipedia.

WWDC 2013 - iOS 7 - iOS in Car

iOS v aute

V súčasnosti je 25 % nových áut vybavených integrovaným (čiastočným) systémom iOS, ktorý vodičovi umožňuje prostredníctvom obrazovky vo svojom automobile napríklad prehrávať hudbu z iOS zariadenia. Cieľom Applu je v nasledujúcom roku výrazne rozšíriť funkcie, ktoré sa budú vodičovi zobrazovať priamo na obrazovke automobilu. Využitím hlasových povelov, bude môcť vodič uskutočňovať hovory, odpovedať na SMS správy alebo zobraziť mapu s Apple navigáciou. Spoluprácu na projekte integrácie iOS prisľúbili viaceré významné automobilky medzi ktoré patria napríklad Honda, Mercedes, Nissan, Peugeot, Chrysler, Kia, Hyunday, Volvo, Opel, Jaguár a ďalšie.

WWDC 2013 - iOS 7 - App Store

App Store

App Store v zariadení so systémom iOS 7 prinesie napríklad pokročilé možnosti vyhľadávania aplikácií na základe ich popularity v lokalite, kde sa používateľ práve nachádza. Po novom budú aktualizácie iOS titulov prebiehať automaticky na pozadí systému.

WWDC 2013 - iOS 7 - Music

Hudba a iTunes Radio

Hudobný prehrávač v iOS 7 ponúkne napríklad možnosť prezerať si a prehrávať kompletnú hudobnú a filmovú knižnicu, vrátane všetkých zakúpených titulov, ktoré má používateľ uložené v iCloude. V súvislosti s novým prehrávačom hudby bola odhalená aj zbrusu nová služba, ktorá používateľovi ponúkne vynikajúcu možnosť objavovania nových pesničiek. Apple ju nazval iTunes Radio, no toto pomenovanie je trošku zavádzajúce. Nejde totiž o klasické internetové rádio. V praxi pôjde len o akúsi streamovaciu službu, prostredníctvom ktorej bude používateľ počúvať „hudobné stanice“ podľa vlastného výberu. Jednotlivé skladby bude môcť označovať spôsobom „viac podobných tejto…“, alebo „nikdy viac podobnú tejto…“, alebo si bude môcť skladbu zakúpiť. Jednotlivé stanice si používateľ bude môcť upravovať podľa vlastného uváženia, alebo ich bude zdieľať so svojimi známymi. Dostupná bude tiež história prehrávaných skladieb. Pre používateľov služby iTunes Match bude iTunes Radio bez reklám, ostatným sa budú v prostredí služby zobrazovať reklamné banery. Služba bude po sprístupnení iOS 7 dostupná pre všetkých majiteľov iZariadení, integrovaná bude aj v aplikáciách iTunes pre Mac a Windows a v set-top boxe Apple TV. Zatiaľ ju však budú využívať iba používatelia na území USA.

WWDC 2013 - iOS 7 - Ostatné

Ostatné novinky

FaceTime audio, bezplatné telefonické hovory vo vysokej kvalite, bez použitia vizuálneho prenosu. Synchronizácia notifikácií naprieč všetkými iOS a Mac zariadeniami (fungovať bude iba v systéme OS X Mavericks). V iOS 7 pribudne aj možnosť blokovania iMesssages, FaceTime hovorov a telefonických hovorov od ľudí, ktorí si používateľ neželá počuť. Aplikácia Find My iPhone ponúkne novú funkciu Activation Lock, ktorá zamedzí aktivácii iPhonu v prípade jeho odcudzenia.

Dostupnosť

Testovacia verzia iOS 7 je pre registrovaných vývojárov dostupná od pondelka 10. júna, finálna verzia by sa mala objaviť v druhej polovici tohto roka. iOS 7 bude spolupracovať s iPhonom 4 a novším, s iPadom 2 a novším, iPadom mini a iPodom touch 5G. Na starších zariadeniach však nebudú prístupne všetky spomínané nové funkcie (Siri, Parallax efekt, AirDrop a pod.).

Tagged with →  
Share →