Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Niet pochýb o tom, že iPhone v súčasnej dobe slúži mnohým jeho používateľom okrem iného, aj ako plnohodnotná náhrada klasického kompaktného fotoaparátu. Veď iPhonom je každý deň zachytených viac fotografií, ako akýmkoľvek iným fotoaparátom. Je preto logické, že iOS aplikácie venujúce sa tvorbe, úprave, či zdieľaniu fotografií sa v dnešnej dobe tešia enormnej popularite.

Súťaž: Traja z vás čitateľov majú možnosť vyskúšať si službu Capturio úplne zadarmo. Viac o súťaži, vrátane súťažnej otázky sa dozviete na konci tohto príspevku.

České vývojárske štúdio iMakers v týchto dňoch prichádza s celkom ojedinelou službou, prostredníctvom ktorej má každý majiteľ iPhonu možnosť, dať si vyvolať fotografie priamo zo svojho smartfónu a následne ich zaslať komukoľvek na svete. O všetko sa postará bezplatná aplikácia Capturio, ktorá používateľovi okrem výberu jednotlivých fotiek, pomôže aj s ich úpravou a následným odoslaním na určenú adresu. V dnešnom review si povieme nielen to, ako služba funguje, no niektorí šťastlivci budú mať možnosť službu bezplatne vyskúšať, dať si vyvolať svoje fotografie a potešiť seba alebo svojich známych.

Capturio - Tutorial
Capturio - Tutorial
Capturio - Tutorial
Capturio - Tutorial
Capturio - Tutorial
Capturio - Tutorial

Prejdime k veci a povedzme si ako to celé funguje. Po prvom spustení aplikácie Capturio sa používateľovi zobrazí krátky tutorial, ktorý ho oboznámi so základnými funkciami. Po ňom je už potrebné vytvoriť si album a zvoliť si jednotnú veľkosť vyvolaných fotografií – fotky v tomto albume môžu mať iba jeden rozmer. Zábery, ktoré chceme vyvolať vyberieme priamo zo svojho telefónu, Facebooku alebo Instagramu – je potrebná autorizácia služby v oboch sociálnych sieťach. Používateľ má na výber dvojicu tradičných veľkosti vyvolaných fotografií – 9 x 13 alebo 10 x 15 cm a pre fotky z Instagramu je tu možnosť vybrať si špeciálny štvorcový rozmer, 10 x 10 cm. Každú z fotografií je možné ľubovoľne orezať, alebo upraviť pomocou jedného z ôsmych vstavaných filtrov. K dispozícii je čiernobiely, sépia, vinetácia, mäkký, zaostrený, studený, teplý, a modrý filter. Aplikácia automaticky posúdi kvalitu každej snímky a používateľa upozorní, či je daná fotka vhodná pre vyvolanie v určenom formáte. Všetky fotky sa navyše dajú priamo zdieľať na sociálnej sieti Twitter, alebo si ich používateľ uloží do svojho smartfónu.

Capturio User Interface
Capturio User Interface
Capturio User Interface
Capturio User Interface
Capturio User Interface
Capturio User Interface

Čo sa týka cien, samozrejme s vyšším počtom objednaných fotografií sa cena za jeden kus vyvolanej snímky znižuje – zvýhodnené ceny sa premietnu pri objednávke viac ako 3 fotografií. Platí akcia 3 + 1 zadarmo, 6 + 2 zadarmo atď. Štandardne však jedna fotografia s rozmerom 9 x 13 cm stojí 19,90 Kč, alebo 0,79 €, rozmer 10 x 15 rovnako ako aj štvorcový formát 10 x 10 cm stojí 21,90 Kč, alebo 0,89 €. Ceny sa v závislosti na regióne zobrazujú v českých korunách, eurách alebo amerických dolároch a zahŕňajú v sebe DPH aj poštovné. Adresu príjemcu je možné vypĺňať ručne, použitím informácií uložených v kontaktoch smartfónu, alebo automaticky – zistením aktuálnej polohy. Dodacia lehota je na území Českej republiky 1 až 3 dni, v rámci EU (vrátane Slovenska) je to 2 až 5 dní, do severnej Ameriky doručenie potrvá 7 až 14 dní a do poštových schránok ostatných krajín sa fotky zabalené v peknej modrej obálke dostanú približne za 5 až 15 dní.

Používateľské prostredie aplikácie je dostatočne intuitívne a reaguje relatívne svižne – prácu s fotkami by mal preto zvládnuť aj menej zdatný používateľ. Malú výčitku by som mal iba k dvojjazyčnej podpore používateľského rozhrania. To funguje iba v češtine alebo v angličtine (angličtina sa automaticky zobrazuje aj pri nastavení slovenského prostredia v iOS). S touto „výtkou“ súvisí aj chybička krásy, keď sa centimetrové rozmery vyvolaných fotiek zobrazujú iba českým používateľom – tím ostatným sa aj po zmene dĺžkovej miery v Nastavení aplikácie, zobrazujú iba palce (inches). Chybka by však mala byť podľa zástupcov firmy iMakers odstránená už o niekoľko dní, v najbližšej aktualizácii aplikácie Capturio.

18.7.2013 Chlapci z iMakers svoj sľub dodržali a v App Store sa v týchto dňoch objavila aktualizovaná verzia aplikácie Capturio, v ktorej „fičí“ všetko ako má – vrátane správneho zobrazovania dĺžkových jednotiek.

Capturio (App Store)

SÚŤAŽNÁ ÚLOHA

Uveďte názov v poradí 3. filtra, v sekcii úprav fotografií, v aplikácii Capturio?

(uzávierka v pondelok 22.7.2013)

Svoje odpovede môžte písať do pondelka 22.7.2013 do komentárov pod týmto príspevkom, alebo na našej FB fanpage. Spomedzi správnych odpovedí vyžrebujeme troch výhercov, ktorí si budú môcť BEZPLATNE objednať 5ks kvalitných a farebne trvácnych fotografií a poslať ich na ľubovoľnú adresu.

Tagged with →  
Share →