Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Je tu koniec týždňa a my vám prinášame (nielen) Apple novinky s poradovým číslom 27. V dnešnom súhrne sa dočítate o nových modeloch počítačov iMac, na pretras sa počas uplynulého týždňa dostal aj legendami opradený iPad mini. Apple mal počas posledných dní problém s vírusom v App Store a koncom týždňa musel riešiť aj problém s aktualizovanými Mac a iOS aplikáciami. Po dosiahnutí dohody s firmou Proview Technology sa v Číne objavujú ďalší „príživníci“, ktorí by radi parazitovali na enormnom úspechu kalifornskej spoločnosti.

2. júl 2012

MobileMe oficiálne končí – Apple ponúka poslednú možnosť migrácie a stiahnutia dát

Používatelia služby MobileMe by mali zbystriť svoju pozornosť. Apple ich totiž pri príležitosti minuloročného spustenia novej služby iCloud informoval o termíne jej oficiálnej exspirácie. Dnes, 1. júla 2012 nastal čas, kedy bola služba MobileMe oficiálne vypnutá a z App Store boli stiahnuté iOS aplikácie iDisk a MobileMe Gallery. Na webovej stránke www.mobileme.com sa objavila červená „vysačka“, ktorá používateľa o ukončení služby MobileMe informuje. Spolu s informáciou Apple poskytuje časovo obmedzenú možnosť migrácie svojho @me.com konta do bezplatnej služby iCloud. Presun mailov, kontaktov a kalendárov prebehne automaticky. Okrem spomínanej migrácie je tu aj posledná možnosť stiahnuť si svoje súbory a fotografie z webových aplikácií iDisk a MobileMe Gallery.

Pre nezasvätených ponúkame niekoľko základných informácií o vývoji služby MobileMe. Tá začala svoju púť v januári 2000, kedy Apple predstavil balík bezplatných webových služieb pod názvom iTools. Používatelia okrem iného získali aj bezplatnú emailovú schránku @mac.com a prvú iteráciu služby iDisk. Po dva a pol roku bola služba doplnená o niektoré nové funkcie (nástroj pre zálohovanie a skener vírusov) a Apple ju premenoval na .Mac. Kým predošlá služba bola bezplatná, nový servis .Mac stál zákazníka 99 $ ročne. V roku 2008 sa Apple rozhodol službu opäť premenovať – vznikla služba MobileMe. Novinka bola vydaná súčasne s operačným systémom iPhone iOS 2.0, svetu bol predstavený iPhone 3G a spustená bola aj online platforma App Store. MobileMe sa od svojho počiatku potýkal s rôznymi problémami – servis bol nespoľahlivý a samotný Steve Jobs sa v jednom z emailov, smerujúcim ku svojim zamestnancom vyjadril v zmysle, že spustenie služby MobileMe nebolo pre spoločnosť tou najšťastnejšou chvíľkou. V roku 2010 začal Apple experimentovať s bezplatnými cloud službami, ktoré ponúkal ako súčasť služby MobileMe – jednou z nich bola napríklad služba Find My iPhone, ktorá bola prístupná všetkým používateľom iOS 4.2. Posledným klincom do rakvy služby MobileMe bol rok 2011, kedy sa z Apple obchodov začali postupne vytrácať jej krabicové verzie. Mnohí začali špekulovať o príchode bezplatnej služby. Apple tieto špekulácie potvrdil predstavením novej služby iCloud.

Súčasní predplatitelia služby MobileMe majú do konca septembra možnosť využívať +20 GB voľného online priestoru. K dispozícii teda majú namiesto bezplatných 5G až 25 GB. Po tomto 30. septembri 2021 im Apple automaticky ponúkne 5 GB priestoru zadarmo.  Samozrejmosžou bude aj možnosť navýšenia kapacity. Za 32 € ročne bude mať používateľ k dispozícii 5 + 20 GB úložného priestoru, za 80 € dostane 5 + 50 GB.

Smartfón Galaxy Nexus na území USA nekúpite – vďaka firme Apple

Americká sudkyňa Lucy Koh vydala v priebehu niekoľkých dní v poradí druhé pomerne zásadné rozhodnutie. Podľa jej súdneho nariadenia, spoločnosť Samsung nesmie predávať svoj múdry telefón Galaxy Nexus na území Spojených štátov amerických. Apple dal údajne jasne najavo, že ak by k tomuto zákazu nedošlo, spoločnosti by to spôsobilo výrazné straty. Podobne ako v prípade zákazu predaja multimediálneho tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1, aj v tomto prípade ide len o tzv. predbežné opatrenie, ktoré predchádza samotnému súdnemu pojednávaniu a dokazovaniu. Spoločnosť Apple chce v tejto kauze (rovnako ako v prípade tabletu Tab 10.1) dokázať, že kórejský výrobca neoprávnene kopíruje charakteristické vlastnosti amerického produktu.

Ako záruku musel kalifornský gigant na súde zložiť zálohu vo výške 95 miliónov amerických dolárov. V prípade, že súd výhrá spoločnosť Samsung, budú tieto peniaze použité ako kompenzácia predbežného zákazu predaja. Zábezpeka je však v tomto prípade niekoľko násobne vyššia, ako v prípade tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1. Apple musel v tejto súvislosti na súde zložiť hotovosť vo výške 2,6 milióna $. Zákaz predaja sa dotkne aj spoločnosti Google, ktorá smartfón Galaxy Nexus využívala ako ukážkové zariadenie pre svoje operačné systémy Android 4.0 Ice Cream Sandwich a Android 4.1 Jelly Bean.

Proview a Apple sa dohodli – Američanov bude dohoda stáť 60 miliónov $

Dohoda medzi spoločnosťami Proview a Apple, sa na území Číny stala okamžite horúcou novinkou číslo jeden. Podľa denníka Wall Street Journal však mnohí Číňania hovoria o tejto dohode ako o „mafiánskych praktikách“ zo strany spoločnosti Proview. Tá si údajne svojimi nekalými metódami od firmy Apple vydobyla 60 miliónov amerických dolárov. Jeden z online diskutujúcich s istou dávkou irónie poznamenáva, že spomínaných 60 miliónov je pre ostatných dostatočnou motiváciou na to, aby si začali registrovať všetky možné „iProdukty“ a v budúcnosti z toho na súdoch profitovali. Proview však názov IPAD registroval začiatkom 90-tych rokoch minulého storočia.

Apple vs. Proview

Apple zaplatí za právo používať názov „iPad“ na území Číny 60 M $

Mnohí čínsky fanúšikovia naopak, v súvislosti s vyriešením súdneho sporu očakávajú skorý začiatok predaja tretej generácie jablčného tabletu na území Číny. Ten získal povolenie na predaj od tamojších úradov koncom marca, no dodnes sa nezačal predávať. Čína je pritom pre firmu Apple v posledných rokoch veľmi dôležitým trhom. Číňania vedú rebríček v počte aktivovaných iOS zariadení a v minulom roku bol čínsky trh druhým najväčším odbytiskom Apple produktov.

Najvyšší ľudový súd v meste Guangdong informuje o dohode medzi spoločnosťami Proview Technology a Apple. Američania zaplatili 60 miliónov amerických dolárov za právo používať slovo „IPAD“ v názve ich produktu na území Číny. Prvotné informácie hovorili o 400 M $, ktoré Proview za toto právo požadoval. Apple ponúkol 16 M $, to však Číňania odmietli.

3. júl 2012

Apple aktualizoval ßeta verziu stránky iCloud.com

Apple pred niekoľkými hodinami aktualizoval ßeta verziu webovej stránky iCloud.com. Prvé náznaky novej verzie sa objavili už v priebehu mája, registrovaní vývojári ju však budú môcť testovať až teraz. Medzi novinky patria hlavne dve nové web aplikácie – Pripomienky a Poznámky. Apple však inovoval aj webový Kalendár a funkciu Find My iPhone. Práve v prípade inovovanej služby online vyhľadávania odcudzeného, či strateného iZariadenia bola pridaná ikonka, znázorňujúca stav batérie strateného iZariadenia. Jeho majiteľ tak má aspoň približný prehľad o tom, koľko času mu ostáva, aby svoj iGadget našiel.

iCloud Web App Beta

Web rozhranie iCloud ponúkne tento rok dve nové aplikácie

V prípade aplikácie Poznámky ide o vernú kópiu iOS aplikácie a webová aplikácia bude schopná synchronizovať všetky uložené údaje naprieč všetkými iCloud zariadeniami s rovnakým účtom Apple ID. Čo sa týka „staronovej“ aplikácie Kalendár, vývojári v tomto prípade doposiaľ nezistili žiadne významné novinky. Apple sa údajne snaží celé webové rozhranie čo najviac zjednodušiť a „zvýšiť tak potešenie zákazníkov“. Webovú službu iCloud v súčasnej dobe využíva viac ako 125 miliónov používateľov a spustenie jej nových funkcií je vo všeobecnosti očakávané na jeseň tohto roka, spolu s vydaním finálnej verzie iOS 6 a predstavením šiestej generácie múdreho telefónu s logom nahryznutého jabĺčka.

Apple vraj zavádza talianskych zákazníkov – úrady hrozia zákazom predaja

Podľa agentúry Reuters hrozí spoločnosti Apple v Taliansku zákaz predaja a finančná sankcia až do výšky 300 000 €. Tamojší kontrolný orgán AGCM (Úrad pre hospodársku súťaž a trh) minulý mesiac sankcionoval taliansku divíziu firmy Apple za nekalé praktiky v oblasti bezplatnej technickej podpory. Apple vraj zákazníkov nepravdivo informoval iba o možnosti platenej technickej podpory, za čo bol sankcionovaný pokutou vo výške 900 000 €.

Ubehol jeden mesiac a AGCM hrozí opäť mastnou pokutou a dočasným 30-dňovým zákazom predaja na území Talianska. Apple vraj v rozpore so smernicami Európskej únie ponúka talianskym zákazníkom len 1-ročnú bezplatnú záruku, s možnosťou jej rozšírenia o jeden rok za poplatok. Úradníci na túto skutočnosť upozorňujú taliansku divíziu Apple v najnovšom vydaní mesačníka AGCM, kde dokonca píšu o možnom dočasnom zákaze predaja všetkých produktov značky Apple na území Talianska a ďalších sankciách až do výšky 300 000 €. Vo vyhlásení sa doslova píše, že informácie zo strany Apple zavádzajú zákazníka a nabádajú ho k zaplateniu extra poplatku za predĺženie záruky bez toho, aby vedel, že má nárok na bezplatnú 2-ročnú záruku. Američania majú 30-dňovú lehotu na oficiálne vyjadrenie.

4. júl 2012

Objavilo sa niekoľko ďalších fám o iPade mini

Ako prví tento týždeň informáciu o menšom iPade priniesli čínski MyDrivers.com. V ich príspevku sa hovorí ako vždy o nemenovanom zdroji z prostredia dodávateľského reťazca spoločnosti Apple. Ten Číňanom poskytol informácie o tablete s uhlopriečkou 7,85″ a displejom, využívajúcim už niekoľko krát skloňovanú IGZO technológiu od spoločnosti Sharp. Vďaka tomuto energeticky nenáročnému ultra-tenkému panelu by mal iPad mini používateľovi poskytnúť hustotu zobrazovacích bodov, ktorá sa blíži k Retina úrovni. Cena zariadenia by sa mala pohybovať v rozmedzí 250 až 300 $ v závislosti na internej kapacite pamäte.

iPad mini

Číňanov celkom netradične podporili aj renomované americké denníky – Bloomberg a The Wall Street Journal. Tie priniesli približne rovnaké informácie, ktoré vraj pochádzajú z ich vlastných zdrojov. Podľa nich by sa mal iPad mini začať vyrábať v septembri tohto roka, verejnosti by mal byť následne predstavený o mesiac neskôr a na pulty predajní by ho Apple chcel dostať v priebehu tohtoročných vianočných sviatkov. Čo sa týka parametrov, iPad mini by mal mať 7,85-palcový displej s rozlíšením 1024 x 768 px. Rozlíšenie, ktorým v súčasnej dobe disponuje 9,6-palcový displej iPadu prvej a druhej generácie, by tak malo používateľovi na menšom displeji ponúknuť o niečo vyššiu (nie však Retina) hustotu zobrazovacích bodov, zároveň by na na tomto displeji mohli byť spustené všetky doterajšie iPad aplikácie a vývojári by mali o starosť menej. Apple  chce údajne týmto zariadením odpovedať na príchod tabletov Google Nexus 7, či Kindle Fire od firmy Amazon.

5. júl 2012

V App Store sa objavil malvér – Apple ho už však stihol odstrániť

Len niekoľko hodín po tom, ako na ňu upozornila bezpečnostná firma Kaspersky, bola v priebehu dnešného dňa z App Store odstránená ruská iOS aplikácia s názvom Find and Call. Apple túto informáciu potvrdil aj prostredníctvom americkej webovej stránky The Loop. Softvér bol odstránený kvôli neoprávnenému prístupu k používateľovmu zoznamu kontaktov.

Aplikáciu objavila firma Kaspersky a informovala o nej ako o Trójskom koňovi, ktorý bez súhlasu používateľa odosielal jeho kompletný zoznam kontaktov na vzdialený server. Ten následne odoslal všetkým kontaktom krátku textovú správu (spam) s odkazom, smerujúcim na download predmetnej aplikácie. Podľa bezpečnostnej firmy sa aplikácia s rovnakým názvom objavila aj v Android obchode Google Play. Spoločnosť Google, podobne ako Apple, aplikáciu po niekoľkých hodinách zo svojho online storu odstránila.

Podobné škodlivé aplikácie sú v online obchode App Store raritou, keďže spoločnosť Apple podrobuje každú jednu iOS aplikáciu pred jej zaradením do App Storu schvaľovaciemu procesu. V septembri 2010 dokonca v tejto súvislosti vydal bezpečnostnú príručku, v ktorej si vývojári môžu skontrolovať, či ich aplikácia spĺňa všetky podmienky pre zaradenie do App Store.

So škodlivým softvérom má omnoho bohatšie skúsenosti spoločnosť Google, ktorej online platforma Google Play v tejto súvislosti nedisponuje takmer žiadnou ochranou. Podľa jednej z bezpečnostných analýz, bol v Google Play počas posledných 4 mesiacov zaznamenaný 472-percentný nárast výskytu škodlivého softvéru. Vývojár si tu totiž môže jednoduchým spôsobom vytvoriť anonymné konto, za ktoré zaplatí iba vstupný poplatok 25 $. Po registrácií môže do Google Play pridávať svoje vlastné aplikácie.

Vyšlo to firme Proview Technology – skúšajú to ďalšie dve čínske spoločnosti

V priebehu týždňa sa spoločnosti Proview Technology podarilo od Applu vysúdiť 60 miliónov amerických dolárov. Apple tieto peniaze zaplatil za možnosť používať názov „IPAD“ na území Číny. Ako sa zdá, tento fakt naštartoval ďalšie dve čínskej spoločnosti. Američania tak čelia hneď dvom pomerne zásadným obvineniam. Prvé sa týka používania názvu Snow Leopard, v druhom sa zasa hovorí o nelegálnom využívaní technológie Siri.

Xuebao - Snow Leopard

S Proview Technology to vyšlo, teraz to skúša firma Xuebao – Snow Leopard 🙂

Povedzme si o týchto novovzniknutých kauzách niečo bližšie. Prvou čínskou spoločnosťou, ktorá na firmu Apple podala žalobu, je spoločnosť Jiangsu XUEBAO ( v preklade Snow Leopard) daily Company. Výrobca čistiacich prostriedkov vraj získal patent na slovné spojenie Snow Leopard ešte v roku 2000, teda o 9 rokov skôr, ako Apple predstavil svoj Mac OS X Snow Leopard. Teraz od Američanov za používanie tohto názvu na území Činy požaduje v prepočte 80 600 $.

Druhá žaloba sa týka technológie hlasovej asistentky Siri. Podľa webovej stránky NASDAQ ju podala čínska spoločnosť Zhi Zhen Internet Technology, podľa ktorej technológia Siri koliduje s jej patentom automatického hlasového systému Xiao i Robot z roku 2004. Podľa jej hovorcu, bol firme Apple v tejto súvislosti poslaný dopis, tá sa vraj k danej téme nevyjadrila.

Nízke skladové zásoby súčasnej generácie počítačov iMac naznačujú príchod nových modelov

Podľa prvých informácií z dodávateľského prostredia firmy Apple by mali nové modely počítača iMac okrem vyššieho výkonu, disponovať aj Retina displejom. Aj keď by Retina displej mnohých určite potešil, cena zariadenia s HiDPI obrazovkou by sa v prípade firmy Apple určite vyšplhala omnoho vyššie ako v súčasnosti. iMac by sa tak stal pravdepodobne záležitosťou „vrchných 10 tisíc“ používateľov. Ak teda Apple plánuje nové modely, s najväčšou pravdepodobnosťou zvolí podobnú stratégiu, ako v prípade MacBooku Pro 2012. Zákazníci teda budú mať na výber iMac s o niečo výkonnejšími „vnútornosťami“, no za rovnakú cenu, na akú sú zvyknutí. Pre tých náročnejších, ktorí si budú ochotní za nový displej priplatiť, Apple možno ponúkne Retina iMac. Otázkou ostáva, akou uhlopriečkou by mal nový Retina iMac disponovať – v súvislosti s cenou, je priechodnejší menší 21,5″ model.

O niečo reálnejšie znejú informácie, ktoré pochádzajú od viacerých amerických internetových predajcov značky Apple. Podľa nich sa 27-palcový iMac stáva čoraz viac nedostatkovým tovarom. Jeho skladové zásoby sa postupne míňajú, čo je v prípade firmy Apple neklamnou indíciou, naznačujúcou príchod nových modelov. Nový 27″ iMac by sa teda podľa týchto špekulácií mohol na pulty predajní objaviť ešte v priebehu tohto leta.

6. júl 2012

Apple pracuje na odstránení problému s padajúcimi aplikáciami v App Store (problém odstránený)

Počas posledných dní zaznamenali vývojári Mac a iOS aplikácií viaceré problémy po tom, ako odoslali svoje aktualizované aplikácie do online obchodov Mac App Store a App Store. Používatelia po aktualizácií na novú verziu tej ktorej aplikácie hlásia problémy s jej nestabilným fungovaním a častým pádom. Problémy ako sa zdá spôsobujú binárne súbory App Store, ktoré majú na starosti funkciu Fairplay digitálnu správu práv.

Podľa viacerých vývojárov, ktorí sa vyjadrili pre stránku Tech Crunch, ich spoločnosť Apple informovala krátkym vyhlásením, že daný problém eviduje a intenzívne pracuje na jeho odstránení. Vo vyhlásení sa neuvádzajú žiadne ďalšie podrobnosti a teda nie je jasné, ako sa aktualizované (funkčné) aplikácie dostávajú do App Store, v ktorom sa následne znehodnotia a po ich stiahnutí, sú nefunkčné. Jeden z vývojárov bol údajne kontaktovaný priamo spoločnosťou Apple prostredníctvom telefonického kontaktu, ktorý uviedol vo svojom emaily. Telefonát, v ktorom bol uistený, že na vyriešení daného problému pracuje tím ľudí, vraj prišiel veľmi krátko po odoslaní správy na adresu Apple podpory.

S informáciou o padajúcej aplikácii prišiel medzi prvými vývojár populárnej aplikácie Instagram, Marco Arment. Ten sa prostredníctvom svojho blogu vyjadril, že nechápe ako je možné, že jeho aplikácia je nefunkčná, keď pri jej zaradení do App Store jej funkčnosť kontroluje Apple a on sam ju vraj testovala a bola 100% funkčná.

Apple postihnutým používateľom radí nefunkčné aplikácie odstrániť a znovu nainštalovať ihneď potom, ako bude problém odstránený.

Zoznam aplikácií, s ktorých aktualizáciou pre istotu počkajte:

Instapaper, Aboalarm, Al & Joe Bust Out, Angry Birds Space Free, Angry Birds Space HD Free, Apalabrados.org, AroundCal, Autocité Parkings, Big Start, Bird Song Id, Bunker Buster, CarZen, Checkout Helper, Chord Picker, CincyMobile, CLM iPlanner, Cocktailpedia, CommBank Kaching, Cubemen, DocuNotes+, Dolphin HS Browser, Dosecast, Dunno, Face Juggler Free, Face Juggler Plus, Festival d’Avignon OFF 2012, FlattrCast, Flick Soccer, Flight International, Gaia GPS, Gluddle, GoodReader, Heart Booth Free, Heart Booth HD Free, Huffington, iBike Moto, Ice Age Village, iCoyote Europe, iDesign, iMieiFarmaci, iPronto To Do, iPronto To Do HD, iPronto To Do Lite, iPronto To Do Lite HD, iQIF, iQuikDoF, iTankster, Jewel World Skull Edition, L’Equipe.fr, LA Times, Letris 2, Letris Power, Levee en Masse HD, Lords & Knights, Lucky Slots, M6, Mag+ Reviewer, Maps 3D, Maps 3D Lite, Matchbook, Max Payne Mobile, Mayvio Budget, Measure Map, Measure Map Lite, MedCalc, MedCalc Pro, Meetup, Melodies Pro, MemoryBrands, Metronome+, mixi, MoPho, MultiTrack DAW, My Medical Info, My365, OrderPat Server, outdooractive, Pair, PDX Bus, Peekaboo Barn, Phoster, Pinball Maniacs, Please Stay Calm, Quote Unquote, Qwak, Readdle Scanner Pro, Redshift, Samurai vs Zombies Defense, Ski Safari, Skoobe, Simple RSS Push, Sleep Bug Pro, Slotomania, SMARTReporter (Mac), SmartScan+OCR, Smilebox, Sprightly Pyramid Solitaire, Stack the States, Stat E&M Coder, Synalyze It! (Mac), Tap Sonic, Tap’N Ride, TEDiSUB, The Early Edition 2, The Magic of Reality, Threadnote, @View, W9, Wakaru, Wind expert, Word Lens, Wrackle, Yahoo! Search, Young Art

Len niekoľko hodín po prvom vyhlásení o intenzívnej snahe odstrániť problém s padajúcimi iOS a Mac aplikáciami, je tu druhé, v ktorom Apple vývojárov a používateľov informuje, že daný problém sa podarilo definitívne vyriešiť. Ako bolo spomenuté vyššie, poškodené aplikácie je potrebné zo zariadenia odstrániť a nainštalovať nanovo.

Tagged with →  
Share →