Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Firma Apple pred niekoľkými dňami povolila vstup kamier americkej televízie ABC do výrobnej haly jej najväčšieho a najviac kritizovaného dodávateľa, spoločnosti Foxconn. Diváci v USA si včera večer mohli pozrieť 15 minút trvajúcu reportáž, v ktorej sa dozvedeli aj niekoľko veľmi zaujímavých informácií.

Redaktori stránky The Verge, dali dokopy zoznam najzaujímavejších faktov zo spomínanej reportáže a jedným z nich je napríklad informácia od vedenia spoločnosti Foxconn, ktoré uviedlo, že výrobca by rád privítal požiadavku zo strany Apple, zdvojnásobiť všetkým pracovníkom plat.

V reportáži sa diváci mohli tiež dozvedieť, že na kompletizáciu mobilného telefónu iPhone je potrebných celkovo 141 krokov – iPhone je tak vraj defacto „ručná práca“.  Multimediálny tablet iPad, si na svoju kompletizáciu vyžaduje 5 dní a počas tejto doby prejde cez 325 rúk. Výrobná „fabrika“ Foxconn okrem toho vyrobí denne 300 000 foto modulov, ktoré sa používajú v iPade.

Foxconn

zdroj: ABC News

Pracovníci spoločnosti Foxconn zarábajú približne 1,78 $ (1,34 €) na hodinu. Výdavky na stravu sa pohybujú okolo 0,70 $ (0,53 €) na deň. Ubytovanie vo firemných ubytovniach s 5 – 7 posteľovými izbami stojí okolo 17,50 $ (13,22 €) na mesiac. Noví pracovníci na začiatku absolvujú trojdňový „tréning“, v ktorom si cvičia zásady „team buildingu“.

Reporter televízie ABC, Bill Weir tiež natočil rozhovor s prezidentom nezávislej asociácie Fair Labor Association, pánom Auretom van Heerdenom. Podľa neho firma Apple zaplatila okrem 250 000 amerických dolárov za vstup do asociácie, aj všetky poplatky spojené s vykonávaním auditov v spoločnosti Foxconn. Nedávno zverejnené prvé výsledky kontról hovoria o nadštandartných pracovných podmienkach vo výrobných halách, ktoré vraj navyše spĺňajú všetky požiadavky „prvej triedy“.

zdroj: AppleInsider

Tagged with →  
Share →