Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Počítač Mac nakazený vírusom zvykol byť raritou a tento fakt bol najlepším argumentom pri debatách Mac verzus PC. S neustálym nárastom popularity sa však dalo očakávať, že aj operačný systém od spoločnosti Apple sa stane terčom hackerov – prvou vážnejšou hrozbou je Java vírus Flashback.

Rôzne variácie Java vírusu Flashback, ktoré sa po prvýkrát objavili v roku 2007, v súčasnej dobe postihli viac ako 600 000 Macov na celom svete. Ruská antivírusová spoločnosť Dr.Web včera oznámila, že vírus Flashback, ktorý je súčasťou exploitu aplikácie Java Runtime, je v súčasnosti nainštalovaný vo viac ako 550 000 počítačoch Mac. O niekoľko hodín neskôr, analytik spoločnosti Ivan Sorokin prostredníctvom siete Twitter oznámil, že počet nakazených Macov vzrástol na 600 000. 274 z nich bolo údajne infikovaných priamo v centrále spoločnosti Apple v Cupertine.

Flashback java virus

Percento Macov infikovaných vírusom Flashback (zdroj: Dr.Web)

Ako potenciálnu hrozbu zistiť a ako sa pred ňou chrániť?

Hneď na začiatku je potrebné poznamenať, že používatelia operačného systému Mac OS X Lion, vo svojom systéme aplikáciu Java Runtime nemusia mať nainštalovanú vôbec, keďže Lion ju štandardne neobsahuje. V tomto prípade sú ohrození iba tí, ktorí si aplikáciu Java Runtime vedome nainštalovali.

Posledný variant vírusu Flasback sa zameriava hlavne na počítače Mac so systémom Leopard, ktoré majú nainštalovanú staršiu verziu aplikácie Java Runtime. Spoločnosť Apple začiatkom týždňa vydala aktualizáciu, ktorá by mala potencionálnu hrozbu odstrániť. Pre niektorých používateľov je už však neskoro a pomôže už iba antivírusový program.

V súčasnej dobe už existuje niekoľko antivírusových programov, ktoré sú určené aj pre používateľov operačného systému Mac OS X. Jedným z nich je napríklad bezplatný open source program ClamXav, ktorý vám pri detekcii a odstránení Java vírusu pomôže. Pre skúsenejších používateľov tiež existuje manuálny postup odstránenia vírusu, ktorý nájdu na stránke F-Secure.

—-

Spoločnosť Apple dnes vydala aktualizáciu aplikácie Java, ktorá by mala používateľov Mac OS X chrániť pred trójskym koňom Flashback. Je zaujímavé, že v popise tejto záplaty Apple uvádza rovnaký popis a stiahnutý súbor je totožný s tým, ktorý firma Apple vydala len predvčerom 4. apríla. Apple sa v súvislosti so šíriacou sa „nákazou“ asi chce uistiť, že každý používateľ operačného systému Mac OS X si túto aktualizáciu určite nainštaluje.

Pre tých, ktorí na svojom Mac počítači majú nainštalovanú aplikáciu Java Runtime, odporúčame v záujme bezpečnosti systému záplatu ihneď nainštalovať. Záplatu môžte nainštalovať prostredníctvom sekcie Software update (Aktualizácia softvéru …) alebo si ju môžte stiahnuť na oficiálnej stránke spoločnosti Apple. Ďalšou možnosťou je stiahnuť si jednoduchú utilitku Flashbackchecker, ktorá vám s detekciou a odstránením trójskeho koňa pomôže. Pomoc ponúka aj Kaspersky antivirus, ktorý vytvoril špeciálnu webovú stránku Flashbackchek.com, na ktorej si po zadaní UUID vášho Mac zariadenia jednoducho detekujete prípadne nakazenie.

Tagged with →  
Share →