Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

S blížiacim sa termínom konania vývojárskej konferencie Worldwide Developers Conference 2013, začínajú mnohí Apple fanúšikovia, ale aj odborná verejnosť špekulovať o tom, čo nové nám 10. júna v San Franciscu, Tim Cook a jeho ľudia predstavia. Bude WWDC 2013 skôr o softvérových novinkách (iOS 7, OS X 10.9, iRadio), alebo sa vyplnia niektoré odvážnejšie prognózy a Apple sa sústredí na prezentáciu nových produktov ako iPhone 6, iPad 5, iPad mini s Retina displejom, či dokonca hodinky iWatch alebo Apple TV? Tlačová správa v súvislosti s tohtoročnou vývojárskou konferenciou hovorí o „dôkladnom pohľade“ do budúcnosti systémov iOS a OS X. Táto indícia s najväčšou pravdepodobnosťou znamená predstavenie operačných systémov iOS 7 a OS X 10.9.

Počas piatich dní trvania konferencie, si developeri z celého sveta budú môcť osvojiť novinky systémov iOS a OS X. Naučia sa vyvíjať lepšie a inovatívnejšie aplikácie. K dispozícii budú mať viac ako 100 technicky zameraných prednášok, cvičení a workshopov, pod vedením zhruba tisícky inžinierov spoločnosti Apple. Samozrejmosťou bude tiež vyhlásenie prestížnych ocenení Apple Design Awards, za najinovatívnejšie aplikácie App Storu a Mac App Storu.

5000 vstupeniek (každá v hodnote približne 1 230 €), sa podarilo predať v rekordnom čase 120 sekúnd. V roku 2012 sa vstupenky vypredali za 120 minút a rok pred tým to bolo zhruba 10 hodín. „Nadšenie vývojárov v súvislosti s WWDC 2013 bolo neuveriteľné…“, píše sa na developerských stránkach firmy Apple. Vývojári, ktorým sa nepodarilo získať vstupenku, budú mať na webových stránkach Apple k dispozícii živé prenosy všetkých dôležitých prednášok a workshopov.

Čo očakávať od WWDC 2013?

Úvodným podujatím tohtoročnej WWDC, by mala byť tak ako každý rok, prezentácia nových produktov a služieb firmy Apple. V tejto súvislosti sa na webe denne objavuje množstvo špekulácií, fám a prognóz popredných analytikov. V drvivej väčšine ide iba o predpovede, opierajúce sa o druhotné informácie z prostredia odberateľsko-dodávateľského reťazca, či úvahy na základe fotografií uniknutých súčiastok. Nasledujúcich pár riadkov sa budeme venovať tým najviac skloňovaným úvahám a pokúsime sa triezvo posúdiť ich potenciál, stať sa skutočnosťou.

iOS 7

Je takmer isté, že rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, aj na tohtoročnej vývojárskej konferencii Apple predstaví veľké aktualizácie svojich operačných systémov. Výnimkou by teda nemal byť iOS 7, ktorého vývoj je vraj v súvislosti s „dramatickými zmenami“ v časovom sklze.

O veľkých zmenách v iOS 7 ako prvý informoval v máji tohto roka popredný spravodajský denník Bloomberg. Ten citoval slová svojho nemenovaného zdroja, podľa ktorého by mal nový šéf divízie iOS, Jonathan Ive priniesť kompletne prepracovanú iteráciu systému. Sir Jonathan Ive, ako dizajnový guru jablčných produktov, si pod svoje krídla vzal aj divíziu iOS po nedávnom odchode jej dlhoročného šéfa, Scotta Forstalla. iOS 7 by mal po prvý krát od svojho predstavenia v roku 2007 priniesť „plochšie“ používateľské rozhranie, minulosťou by sa mal stať skeuomorfizmus – používanie dreva, kože a rôznych iných reálnych materiálov v iOS aplikáciach.

Bloomberg ďalej dodáva, že Ive sa pokúšal kompletne prepracovať dvojicu tradičných iOS aplikácií Kalendár a Mail a metodicky menil celkový vzhľad systému. Zmeny sa údajne neprejavia tento rok a v iOS budú pribúdať postupne v budúcich verziách systému. Signifikantné dizajnové zmeny majú za následok spomínaný časový sklz, následkom ktorého musia pri jeho vývoji pomáhať aj inžinieri z divízie OS X. Žurnalista John Gruber v jednej z internetových diskusií uvádza, že inžinieri, ktorí pracujú na iOS 7, majú displeje na svojich iPhonoch prelepené nepriehľadnou páskou, aby sa vyhli zvedavým pohľadom nepovolaných pracovníkov Apple.

Denník Bloomberg nie je jediný, kto hovorí o novinkách v iOS 7. Ďalšími do partie sú AllThingsD a Wall Street Journal, ktorí píšu v súvislosti s iOS 7 pod novým vedením o „úplne novom vzhľade a pocite“ z jeho používania.

Pridáva sa aj portál 9To5Mac, podľa ktorého iOS 7 prinesie „veľmi, veľmi ploché“ používateľské prostredie, kompletne prepracované ikony, nový vzhľad natívnych iOS aplikácií a nové panely nástrojov.

Analytička Katy Huberty z Morgan Stanley ešte v apríli tohto roka predpovedá, že Apple usilovne pracuje na tzv. „killer app“, ktorá by mala byť predstavená už toto leto, spoločne s iOS 7. Pravdepodobne by malo ísť o službu v oblasti streamovania hudby, alebo mobilných platieb. Navyše Apple údajne rokuje so spoločnosťou Yahoo, v záujme hlbšej integrácie jej vyhľadávacích služieb, ktoré by v iOS 7 mali nahradiť vyhľadávacie služby od firmy Google.

Dočkáme sa na WWDC 2013 predstavenia iOS 7? Takmer určite.

OS X 10.9

Niektoré zvesti naznačujú, že Apple chce prioritne dokončiť iOS 7 a nestihne na WWDC predstaviť OS X 10.9. Oficiálna tlačová správa, ktorú Apple vydal pri príležitosti WWDC 2013 však hovorí aj o významných novinkách v OS X. Opierajúc sa o tieto informácie, je viac ako pravdepodobné, že na WWDC budeme mať minimálne možnosť rýchlej prehliadky noviniek v systéme OS X 10.9. Jasný zatiaľ nie je budúci názov veľkej aktualizácie, no jeden z horúcich kandidátov je „Lynx“ (Rys).

Server 9To5Mac ešte v apríli píše o nových funkciách v OS X 10.9, ktoré by mali byť určené pre skúsenejších používateľov. Lynx by mal opäť na počítače Mac priniesť viacero prvkov z platformy iOS.

Navyše ubehlo už viac ako 12 mesiacov od doby, keď Apple prekvapil developerov a analytikov a oznámil, že nové veľké aktualizácie systému OS X sa budú objavovať približne každých 12 mesiacov. Systém bude distribuovaný výlučne v digitálnej podobe a jeho cena bude nižšia ako v minulosti.

Dočkáme sa na WWDC 2013 predstavenia OS X 10.9? Takmer určite.

Nové modely Mac Pro

Konferencia WWDC 2013 by mohla priniesť aj nové modely počítačov Mac Pro. Tim Cook v priebehu uplynulého roka naznačil, že počítače Mac Pro sú pre Apple stále dôležité a zákazníci sa noviniek v tejto oblasti dočkajú v priebehu tohto roka. Odpoveď v tomto duchu vraj prišla jednému z nespokojných používateľov Mac Pro, ktorý sa s obavou o budúcnosť týchto profesionálnych pracovných staníc obrátil priamo na najvyššie miesta Apple.

Počítače Mac Pro neboli výraznejšie aktualizované od júna 2010. Nenápadná hardvérová aktualizácia sa objavila v podobe výkonnejších procesorov a zvýšenia základnej operačnej pamäte v júni 2012. Stále však napríklad chýba podpora Thunderbolt technológie.

Navyše Apple bol marci tohto roka nútený pozastaviť predaj počítačov Mac Pro v Európskej únii z dôvodu porušovania nových bezpečnostných smerníc Európskej bezpečnostnej komisie. Ak si chce Apple zachovať priazeň profesionálov, musí na území EU ponúknuť nové modely Mac Pro čo najskôr.

Dočkáme sa na WWDC 2013 predstavenia nových počítačov Mac Pro? Je to možné.

Nové modely MacBook Pro a MacBook Air

Analytik Ming-Chi Kuo zo spoločnosti KGI Securities, ktorý dlhé roky hĺbkovo skúma termíny výdania nových Apple produktov predpokladá, že WWDC prinesie aj aktualizované modely prenosných počítačov MacBook Pro a MacBook Air. Nepôjde však o žiadnu dizajnovú zmenu. Nové modely prinesú iba zmeny pod kapotou, v podobe nových procesorov Intel Haswell. Kuo nepredpokladá ani rozšírenie Retina displejov do modelovej rady MacBook Air.

Aj keď predchádzajúce prognózy naznačovali, že Apple zo svojho portfólia postupne odstráni MacBook Pro bez Retina displeja, najnovšie odhady s touto modelovou radou ešte počítajú.

MacBook Pro a MacBook Air na WWDC 2013? Je to možné.

Lacný iPhone

Špekulácie na tému lacnejšieho iPhonu ako prvé priniesli webové stránky ETrade Supply a DigiTimes. Apple údajne ponúkne smartfón pre strednú vrstvu používateľov a analytici z JP Morgan predpokladajú, že jeho cena by sa mohla pohybovať na úrovni 350 až 400 $ (270 až 310 €). Nikto si zatiaľ netrúfa predpovedať, kedy by sa mal lacnejší iPhone objaviť na pultoch predajní.

Fámy o lacnejšom iPhone podporila spoločnosť Pegatron, ktorá pre Apple kompletizuje niektoré jeho produkty. Tá v máji oznámila, že v druhej polovici tohto roka plánuje 40-percentné navýšenie počtu svojich zamestnancov. Navyše portál Business Insider priniesol informáciu o tom, že spoločnosť Pegatron bude pre firmu Apple výhradným výrobcom lacnejšieho iPhonu.

Lacnému iPhonu dáva šancu aj analytička Katy Huberty zo spoločnosti Morgan Stanley, ktorá po rozhovore s finančným šéfom, Petrom Oppenheimerom uviedla, že Apple by mohol čoskoro predstaviť tzv. iPhone mini. Opodstatnenosť lacnejšieho iPhonu vraj potvrdzujú viaceré indície. Jednou z nich je napríklad rozšírenie zákazníckeho portfólia na rozvíjajúcich sa trhoch, hlavne vďaka iPadu mini. Huberty dodáva, že túžbu po lacnejšom iPhone prejavujú hlavné čínski zákazníci, ktorí chcú mať najnovší, nie však najdrahší model iPhonu.

iPhone mini

V súvislosti s fámami o lacnejšom iPhone sa na webe objavila fotografia jeho zadného krytu (jej autentickosť je však diskutabilná). Spolu s fotografiou sa opäť objavili informácie o cene, ktorá by sa mala pohybovať na úrovni 350 $. Lacný iPhone by sa mal začať predávať v októbri 2013.

Lacnejšia verzia iPhonu? Nepravdepodobné.

iPhone 5S/iPhone 6

Tim Cook počas nedávneho konferenčného telefonátu s akcionármi okrem iného povedal, že Apple pracuje na „úžasných“ nových produktoch, ktoré by sa mali začať predávať na jeseň tohto roka. Cook dodal, že v roku 2014 Apple predstaví „úplne nové kategórie produktov“.

Opierajúc sa o Cookove slová, môžme predpokladať, že predstavenie iPhonu 5S alebo iPhonu 6 skôr ako na jeseň, nie je pravdepodobné. Na webe sa však aj napriek vyjadreniam šéfa Apple čoraz častejšie objavujú fotografie uniknutých častí, ktoré naznačujú, že nový iPhone by sa mohol objaviť už koncom tohto leta. Týmto fámam nahrávajú aj správy od výrobcov displejov. Sharp vraj začne s ich masovou výrobou v júni a LG Display a Japan Display už údajne začali s produkciou displejov pre nový iPhone.

Katy Huberty z Morgan Stanley tvrdí, že Apple začne s výrobou nového iPhonu v júni alebo v júli a na pultoch predajní sa nový model objaví v septembri 2013.

Nový iPhone? Nepravdepodobné.

iPad mini a iPad 5

Fámy o nových iPadoch pochádzajú výlučne z prognóz od viac či menej renomovaných analytikov. Jedným z nich je Ben Reitzes zo spoločnosti Barclays, ktorý dopĺňa vyššie uvedené predpovede Katy Huberty a podľa jeho prognóz Apple v septembri predstaví okrem nového iPhonu aj druhú generáciu iPadu mini a tenší a ľahší iPad 5.

iPad 5

Richard Shim z NPD DisplaySearch predpokladá, že Apple následne začiatkom roka 2014 ponúkne iPad mini s výkonnejším procesorom.

Na základe vyššie uvedeného je veľmi nepravdepodobné, že nové iPady budú predstavené na tohtoročnej WWDC. Nové jablčné tablety by mali byť podobne ako v minulosti predstavené počas samostatnej mediálnej prezentácie.

Nové iPady? Nepravdepodobné.

Väčší iPhone

Aj keď niektoré špekulácie hovoria opak, Tim Cook sa v tomto smere vyjadril veľmi jasne: „Apple neplánuje robiť žiadne kompromisné riešenia a vyrábať iPhone s väčším displejom“. Podľa jeho názoru je veľkosť displeja iPhonu 5 tou najlepšou voľbou na trhu. „Pre niektorých zákazníkov je dôležitá veľkosť displeja, pre iných sú dôležitejšie faktory, ako rozlíšenie, kvalita farieb, vyváženie bielej, kontrast, úroveň odrazov, spotreba energie, kompatibilita s aplikáciami a mnoho ďalších.“, dodáva Cook. „Naša konkurencia bola nútená v súvislosti s väčším displejom robiť kompromisy vo viacerých spomenutých oblastiach a my určite neplánujeme vyrábať iPhone s väčším displejom, kým tieto kompromisy existujú.“

Väčší iPhone? Veľmi nepravdepodobné.

iWatch

Tim Cook potvrdil, že Apple pracuje na úplne nových kategóriách produktov a mnohí veria, že to budú práve inteligentné náramkové hodinky – iWatch. Tie sa však určite nedostanú z dielní Apple skôr, ako v roku 2014. Fámy o hodinkách iWatch nabrali na obrátkach začiatkom tohto roka, keď sa objavili neoverené informácie o tom, že Apple vytvoril špeciálny tím pozostávajúci z približne 100 pracovníkov.

iWatch

Skupina má údajne na starosti vývoj zariadenia, ktoré bude používateľ nosiť na svojom tele. Tieto fámy sa opierajú aj o februárové patenty Apple, týkajúce sa mini-zariadenia s ohybným displejom, s možnosťou nosenia na zápästí.

iWatch? Veľmi nepravdepodobné.

Televízny prijímač iTV

Analytik Brian White zo spoločnosti Topeka Capital Markets hovorí o 60-palcovom televíznom prijímači – iTV. Televízor bude jeho majiteľ ovládať gestami, prostredníctvom špeciálneho prsteňa – iRing. White vraj získal informácie z prostredia čínskych a tchajwanských dodávateľov firmy Apple. Zariadenie by sa podľa týchto „utopistických“ úvah malo začať predávať už koncom roka 2013.

Apple iTV

Podobné špekulácie už dlhšiu dobu rozširuje uznávaný analytik Gene Munster z Piper Jaffray, ktorý o mystickom televízore iTV hovorí už od roku 2009. Podľa jeho predpovedí bude zariadenie iTV disponovať obrazovkou s Ultra HD 4K rozlíšením a na trh by sa malo dostať koncom roka 2013, alebo začiatkom roka 2014.

Aj keby sa odvážne predpovede o iTV potvrdili, Tim Cook nedávno naznačil, že nové kategórie produktov predstaví Apple až v roku 2014. iTV s najväčšou pravdepodobnosťou na WWDC 2013 neuvidíme.

Televízny prijímač iTV? Veľmi nepravdepodobné.

Nová generácia Apple TV

Podľa denníka The Wall Street Journal, by nová generácia Apple TV mohla pre používateľov spĺňať funkciu televízneho set-top boxu, ktorý by slúžil na sledovanie objednaných televíznych programov. Používateľ by ich mohol sledovať naživo alebo zo záznamu.

Vo februári sa na stránkach Apple objavila pracovná ponuka na pozíciu šéfa softvérového vývoja. Ten by mal mať v tíme Apple TV na starosti vývoj nových funkcií.

Apple TV 4G? Je to možné.

Čo očakávate od nadchádzajúcej konferencie WWDC? Svoj názor môžte vyjadriť prostredníctvom ankety, alebo v komentároch pod týmto príspevkom.

[poll id=“9″]

Tagged with →  
Share →