Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Počas druhej jesennej prezentácie Apple predstavil aj nový hybridný pevný disk, ktorý bude súčasťou nových modelov Mac mini a iMac. Hybridná jednotka je kombináciou klasického 5400-otáčkového pevného disku a super-rýchlej SSD (Solid state drive) technológie. Pomalší mechanický disk používateľovi ponúkne dostatočnú kapacitu a SSD jednotka zas zabezpečí dostatočne rýchly prenos údajov.

Portál Techfast Lunch&Dinner porovnal rýchlosť nového hybridného Fusion Drive s tradičným 5400-otáčkovým pevným diskom. V oboch prípadoch použil posledný model počítača Mac mini 2012. Výsledky testov ukazujú, že Mac mini, ktorý disponuje jednotkou Fusion Drive potrebuje pre štart systému OS X iba 15,7 sekúnd. Mac mini 2012 s tradičným pevným diskom štartuje 34,1 sekúnd.

Rýchlosť Fusion Drive jednotky sa však prejavila hlavne pri prenose údajov. Hybrid pri teste dokázal zapisovať údaje s rýchlosťou až 300 MB/s, rýchlosť čítania údajov sa pohybovala na úrovni 400 MB/s. Pre porovnanie, rýchlosť prenosu údajov (čítanie/zápis) sa pri mechanickom disku pohybovala na úrovni 100 MB/s.

Apple predstavil technológiu Fusion Drive počas októbrovej mediálnej prezentácie. Podľa slov Phila Schillera bude novinka súčasťou nových modelov počítačov Mac mini a iMac a ponúkne rýchlosť SSD disku a dostatočnú kapacitu tradičného pevného disku (v ponuke bude 1 TB až 3 TB). Fusion Drive obsahuje 128 GB SSD disk a využijú ho používatelia, ktorí majú na svojich Macoch nainštalovanú poslednú verziu OS X 10.8 Mountain Lion. Rýchlejší SSD disk slúži na spúšťanie systémových aplikácií a na klasickom pevnom disku sa ukladajú bežné údaje, alebo tie aplikácie ktoré sa používajú menej. O tom, ktorá aplikácia bude spúšťaná z SSD disku rozhodne systém automaticky bez toho, aby používateľ musel niečo nastavovať.

Tagged with →  
Share →