Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Používatelia služby MobileMe by mali zbystriť svoju pozornosť. Apple ich totiž pri príležitosti minuloročného spustenia novej služby iCloud informoval o termíne jej oficiálnej exspirácie. Dnes, 1. júla 2012 nastal čas, kedy bola služba MobileMe oficiálne vypnutá a z App Store boli stiahnuté iOS aplikácie iDisk a MobileMe Gallery. Na webovej stránke www.mobileme.com sa objavila červená „vysačka“, ktorá používateľa o ukončení služby MobileMe informuje. Spolu s informáciou Apple poskytuje časovo obmedzenú možnosť migrácie svojho @me.com konta do bezplatnej služby iCloud. Presun mailov, kontaktov a kalendárov prebehne automaticky. Okrem spomínanej migrácie je tu aj posledná možnosť stiahnuť si svoje súbory a fotografie z webových aplikácií iDisk a MobileMe Gallery.

MobileMe Exspirácia

MobileMe používatelia majú poslednú možnosť migrácie a stiahnutia svojich dát

Pre nezasvätených ponúkame niekoľko základných informácií o vývoji služby MobileMe. Tá začala svoju púť v januári 2000, kedy Apple predstavil balík bezplatných webových služieb pod názvom iTools. Používatelia okrem iného získali aj bezplatnú emailovú schránku @mac.com a prvú iteráciu služby iDisk. Po dva a pol roku bola služba doplnená o niektoré nové funkcie (nástroj pre zálohovanie a skener vírusov) a Apple ju premenoval na .Mac. Kým predošlá služba bola bezplatná, nový servis .Mac stál zákazníka 99 $ ročne. V roku 2008 sa Apple rozhodol službu opäť premenovať – vznikla služba MobileMe. Novinka bola vydaná súčasne s operačným systémom iPhone iOS 2.0, svetu bol predstavený iPhone 3G a spustená bola aj online platforma App Store. MobileMe sa od svojho počiatku potýkal s rôznymi problémami – servis bol nespoľahlivý a samotný Steve Jobs sa v jednom z emailov, smerujúcim ku svojim zamestnancom vyjadril v zmysle, že spustenie služby MobileMe nebolo pre spoločnosť tou najšťastnejšou chvíľkou. V roku 2010 začal Apple experimentovať s bezplatnými cloud službami, ktoré ponúkal ako súčasť služby MobileMe – jednou z nich bola napríklad služba Find My iPhone, ktorá bola prístupná všetkým používateľom iOS 4.2. Posledným klincom do rakvy služby MobileMe bol rok 2011, kedy sa z Apple obchodov začali postupne vytrácať jej krabicové verzie. Mnohí začali špekulovať o príchode bezplatnej služby. Apple tieto špekulácie potvrdil predstavením novej služby iCloud.

Súčasní predplatitelia služby MobileMe majú do konca septembra možnosť využívať +20 GB voľného online priestoru. K dispozícii teda majú namiesto bezplatných 5G až 25 GB. Po tomto 30. septembri 2021 im Apple automaticky ponúkne 5 GB priestoru zadarmo.  Samozrejmosžou bude aj možnosť navýšenia kapacity. Za 32 € ročne bude mať používateľ k dispozícii 5 + 20 GB úložného priestoru, za 80 € dostane 5 + 50 GB.

Tagged with →  
Share →