Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Populárny Android prehliadač pod názvom Dolphin sa dočkal aktualizácie aj pre iPad. Dolphin HD ako aj jeho náprotivok pre iPhone, ktorý bol vydaný začiatkom septembra 2011 je dostupný v App Store zadarmo a prináša niekoľko funkcií, ktoré Safari štandardne neobsahuje. Môžu užívatelia prijať túto alternatívu, ktorá nikdy nebude štandardná bez ohľadu na to, ako dobre je koncipovaná?

Čo Dolphin HD dokáže?

Dolphin HD má niekoľko inteligentných funkcií, ktoré ho robia atraktívnou alternatívou pre Apple Safari a ostatné prehliadače tretích strán. Obsahuje rýchly prístup k full-screen prezeraniu s ľubovoľnou stránkou, rýchle zadávanie často navštevovaných adries, funkciu Webzine pre vlastný manažment kanálu noviniek a gestá pomáhajúce pri navigácii medzi stránkami, otvorenými kartami a obľúbenými záložkami.

Dolphin for iPad

Niektoré z týchto funkcií sú naozaj hitmi. Tlačidlo pre full-screen prezeranie je vynikajúce pre čítanie obsahu bez zbytočného rozptyľovania, alebo pre prehliadanie stránok s plným formátovaním. Funkcia Webzin zasa ponúka usporiadanie informácií, podobné známej iPad aplikácii Flipboard, ktorá vám zobrazí vaše obľúbené stránky v efektívnej forme prehľadného časopisu.

Pretiahnutím prstami doľava alebo doprava sa užívateľ dostane do záložky obľúbených stránok, iné gesto zasa slúži pre zobrazenie zoznamu práve otvorených stránok. Gestá sú síce pokrokom, no niektoré sú dosť nemotorné a nie sú zvolené celkom ideálne. Zvyčajne je potom jednoduchšie kliknúť na zodpovedajúce tlačidlo, ktoré splní rovnakú úlohu.

Dolphin HD for iPad Gestures

Celkovo je však Dolphin HD skvelou aplikáciou, vyzerá dobre, manažment záložiek funguje oveľa lepšie ako na štandardnej iOS aplikácii. Väčšina z horeuvedených funkcií poskytuje pri prehliadaní webu skvelý zážitok.

Dolphin HD for iPad

Čo Dolphin HD stále nedokáže?

Bohužiaľ aj napriek mnohým inteligentným doplnkom, Dolphin zaostáva v podstatnej úlohe. Rovnako ako všetky ostatné iPad prehliadače tretích strán môže hrať iba druhé husle oproti mobilnému Safari. Je to hlavne kvôli tomu, že Dolphin HD sa nedá v systéme nastaviť ako predvolený, teda pri otváraní adries z aplikácie Mail alebo iných aplikácií. A to je naozaj hlavnou úlohou prehliadača v dnešných dňoch vďaka rastúcemu vplyvu aplikácií, ktoré prichádzajú do oblasti mobilného internetu. Je tu stále prítomný fakt, že Dolphin HD môže byť len akýmsi doplnkom k aplikácii Safari dodávanej štandardne v iOS. Apple stále trvá na obmedzovaní prehliadačov tretích strán, takže vývojári môžu urobiť len málo, pridať niekoľko zaujímavých funkcií ako napríklad v aplikácii Opera Mini, ktorá využíva vzdialený server na rýchlejšie zobrazenie stránok.

V praxi to vyzerá nasledovne. Ak chcete otvoriť link v Twitteri, pretože sa vám zdá zaujímavý a chcete sa dozvedieť viac, použijete tlačidlo „Otvoriť v Safari“. Alebo zabijete čas prekopírovaním daného odkazu a otvorením stránky v Dolphin HD? Je veľmi pravdepodobné, že pôjdete cestou menšieho odporu, tak ako drvivá väčšina iOS užívateľov.

Víťaz čaká na uznanie

Dolphin HD je zaujímavou skúsenosťou na iPade, iPhone rovnako ako na zariadeniach Android. Našťastie vývojári do aplikácie zakomponovali funkciu Webzine, ktorá robí aplikáciu príťažlivou pre potenciálnych užívateľov. No kým Apple nepovolí použitie iného ako predvoleného prehliadača, triumf aplikácií ako Dolphin HD sa tak skoro nedostaví.

zdroj: www.gigacom.com

Tagged with →  
Share →