Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Ubehlo presne 14 dní od jeho predstavenia počas úvodnej prezentácie na konferencii WWDC 2012 a registrovaní vývojári včera získali druhú ßeta verziu systému iOS 6. Aktualizácia o veľkosti 332 MB nesie číselné označenie 10A5338d a (ßeta 1 bola označená číselným kódom 10A5316k) a prichádza spolu s aktualizáciami Xcode 4.5 Developer Preview 2 a Apple TV Software ßeta 2. Všetky aktualizované skúšobné verzie sú dostupné na stránke iOS Dev Centra.

Aktualizácia ako vždy prináša niekoľko vylepšení a odstránení známych nedostatkov. Hneď prvou signifikantnou novinkou je animovaná ikona ozubených koliesok, ktorá sa používateľovi ukáže počas procesu OTA (Over the Air) aktualizácie systému iOS. Vývojári počas uplynulých hodín novú verziu intenzívne skúmajú a internetom sa už šíri niekoľko drobných vylepšení, ktoré iOS 6 ßeta 2 priniesla.

iOS 6 ßeta 2 Screenshots

V nastaveniach aplikácie Fotky a tiež v sekcii iCloud sa objavila možnosť vypnutia funkcie Shared Photo Stream (Zdieľanie Fotostreamu), čo určite ocenia mnohí používatelia. iOS 6 ßeta prináša aj jemne pozmenenú ikonu sociálnej siete Twitter, ktorá sa v novom systéme dočkala spolu s Facebookom o niečo hlbšej integrácie. Pozmenený bol aj Twitter formulár v prostredí hlasovej asistentky Siri.

Dalšou novinkou je možnosť deaktivácie využívania mobilných dát pre funkciu iCloud Dokumenty a aplikáciu iTunes (vypínač pre Safari funkciu Reading List bol prítomný už v prvej ßete). Čo sa týka mobilných dát, v ich nastaveniach sa oproti ßeta jednotke opäť objavila možnosť osobitného vypnutia 3G modulu (zatiaľ je dostupná iba na iPhone 4). Samozrejme túto možnosť opäť oceníte v oblasti, ktorá nemá pokrytie kvalitným signálom, alebo ak budete chcieť dosiahnuť lepšiu výdrž batérie. iOS 6 ßeta 2 tiež prináša zmenu v notifikačnom centre. Pri udalostiach aplikácie Kalendár, sa na konci riadku objaví čas alebo dátum ich plánovaného ukončenia. Podobná informácia sa nachádza aj v systéme Mountain Lion.

Pomerne významnou novinkou v systéme iOS 6 je tzv. Guided Access (Riadený prístup). V praxi používateľovi umožní obmedziť alebo úplne zakázať používanie iOS aplikácií. Nastavenie Guided Access sa v danej aplikáciu aktivuje trojitým stlačením tlačidla Home. Aplikácia prejde do režimu nastavenia Guided Access, kedy môžte jednoduchým spôsobom obmedziť jej funkcie, alebo ju úplne znefunkčniť. Pre lepšiu predstavu si môžte pozrieť priložené video.

Novinkou iOS šestky je tiež takzvaný Smart Banner, ktorý umožní webovým stránkam vo vrchnej časti obrazovky zobraziť akési okno s upozornením, prostredníctvom ktorého si budete môcť jednoducho stiahnuť aplikáciu, ktorú daná stránka ponúka. Nová iOS aplikácia Passbook (Vstupenky), sa dočkala podrobnejších informácií o vašich elektronických vstupenkách, kupónoch, či cestovných lístkoch (funkciu zatiaľ primárne využijú majitelia iZariadení na území USA). Kozmetických zmien sa dočkala aj samotná funkcia Shared Photo Stream, pomocou ktorej si v iOS 6 budete môcť vytvárať foto-albumy, ktoré sa následne dajú zdieľať rôznym spôsobom. Viac v priloženom videu.

V sekcii Systémových služby, ktorá je súčasťou sekcie Lokalizačne služby sa v iOS 6 objavila možnosť Wi-Fi Networking. Pomocou toho prepínača jednoduchým spôsobom vypnete / zapnete lokalizačné služby počas Wi-Fi surfovania. V sekcii Štatistiky, ktorá je súčasťou sekcie Všeobecné nastavenia sa objavila kolónka Photos & Camera (Fotky a Fotoaparát), pomocou ktorej si na jednom mieste skontrolujete koľko miesta vám v prístroji zaberajú vaše fotografie.

V inovovanej aplikácii Mapy sa v prípade vyhľadávania cieľa objaví automatická možnosť navigácie z vašej súčasne lokality smerom domov. V predošlých verziách bolo potrebné zadať vašu domovskú adresu ručne alebo ste sa museli prepnúť do aplikácie Kontakty.

Tagged with →  
Share →